Záletník 82 aneb novinky ze světa cestování a letectví
12.2.2023

Záletník 82 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte již s pořadovým číslem 82! Čeká nás pořádná nálož cestovatelských novinek – z Bruneje, Hongkongu, Španělska, Tanzanie a Tchaj-wanu. Představíme si také jednu novou aerolinku, které v létě začne létat do Prahy. A neopomeneme ani novinky ze světa – např. konec linky KLM z Katovic do Amsterdamu nebo návraty evropských aerolinek do Číny.

Všechna tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Tanzanie zrušila všechny vstupní podmínky

Velmi příjemné novinky přiletěly z východní Afriky! Tanzanie na začátku února oficiálně zrušila všechny zbývající vstupní podmínky, které byly zavedeny v souvislosti se šířením nemoci „COVID-19“. Nově se již přijíždějící cestovatelé nemusí prokazovat očkovacím certifikátem nebo negativním testem. Není nutné ani vyplňovat žádné příjezdový formulář. Novinky neplatí pouze pro pevninskou Tanzanie, ale vztahující se také na populární turistické cíl v podobě ostrova Zanzibar.

Více informací o aktuálních vstupních podmínkách do Tanzanie naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Tanzanii“.

Hongkong již po cestovatelích nevyžaduje očkovací certifikát

Chronologicky další novinku v pořadí hlásí Hongkong! Ten od pondělí 6. února 2023 zrušil povinnost, která ukládala všem cestovatelům disponovat v případě cesty do Hongkongu očkovacím certifikátem. Hlavní prerekvizita vstupu byla odstraněna a cestovatelé si nově vystačí s negativním testem a vyplněným formulářem.

Více informací o aktuálních vstupních podmínkách do Hongkongu naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Hongkongu“.

Tchaj-wan zrušil povinné kontrolní testy

Jen o den později než Hongkong upravil vstupní podmínky také Tchaj-wan. V jeho případě se nejnovější aktualizace netýká vyloženě podmínek pro vstup do země, jako právě podmínek pro následné „fungování“. Počínaje 7. únorem 2023 byla zrušena samotestovací povinnost. Dříve (od října 2022 do začátku února 2023) všichni přijíždějící cestovatelé po příletu obdrželi čtyři AG testy, jimiž se v průběhu prvního týdne pobytu na ostrově testovali. Kdykoliv pak zamířili do společnosti, měli být schopni předložit negativní výsledek tohoto testu ne starší 48 hodin. To se nově změnilo a žádné samotesty již nejsou nutné! Přesto ale cestovatelé po příletu obdrží jeden AG test zdarma. Ten však použijí pouze v případě, že se u nich během prvních dnů pobytu na Tchaj-wanu objeví příznaky nemoci.

Více informací o aktuálních vstupních podmínkách na Tchaj-wan naleznete v našem průvodci „Koronavirus na Tchaj-wanu“.

Španělsko zrušilo povinnost nosit roušky v hromadné dopravě

Středa s sebou přinesla další pozitivní cestovatelské změny. Tentokráte jsme pro ně nemuseli cestovat daleko, když dorazily z Pyrenejského poloostrova. Od 8. února 2023 Španělsko, jako jedna z posledních zemí v Evropě, zrušilo povinnost nosit ochranu dýchacích cest ve veřejné hromadné dopravě. Toto pravidlo se přitom týkalo také cestování na palubách letadel mířících do, resp. ze, Španělska. Povinné zakrývání již nadále platí pouze v nemocničních zařízeních a v lékárnách.

Více informací o aktuálních vstupních podmínkách do Španělska naleznete v našem průvodci „Koronavirus ve Španělsku“.

Brunej zavedla nový registrační formulář

Další den a další změna – přesně tak by se dal charakterizovat uplynulý týden. Posledními, námi zaregistrovaná cestovatelská novinky, se týká Bruneje. Sultanát nacházející se v jihovýchodní Asie od 9. února 2023 upravuje podmínky vstupu. Všichni cestovatelé přijíždějící ze zahraničí jsou nově povinni před vstupem do země vyplnit tento registrační formulář ve formě tzv. „e-Arrival Card“.

Více informací o aktuálních vstupních podmínkách do Bruneje naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Bruneji“.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Třetí dopravce na lince z Prahy do Kišiněva

Na trase z Prahy (PRG) do Kišiněva (KIV) začíná zajímavě houstnout konkurence. Mezi hlavními městy České republiky a Moldavska bude od letních měsíců působit již třetí letecký dopravce. Maďarskou nízkonákladovou aerolinku Wizz Airu a moldavskou národní leteckou společnost Air Moldova doplní mladý moldavský lowcost v podobě FlyOne.

Cestovatelé se na novou linku mohou těšit od 26. června 2023. V plánu jsou dvě týdenní rotace, které atraktivně připadají na pátky a pondělky – což přímo vybízí k výletům do Moldavska na prodloužené víkendy. Velmi atraktivní jsou přitom také ceny zpátečních letenek – ty momentálně pořídíte za ceny od 78 €! Více informací o této nové lince naleznete v našem speciálním magazínovém článku.

Bližší představení nové aerolinky, s níž se na Letiště Václava Havla budeme již zanedlouho setkávat, vám obstará náš podrobný průvodce.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

KLM přestane létat z Katowic do Amsterdamu

Nizozemský národní dopravce KLM na konci března ukončí provoz na lince z polských Katovic (KTW) do Amsterdamu. Na pravidelné lince tak letecká společnost vydržela působit pouze šest měsíců. Každodenní linka z Amsterdamu do Slezského vojvodství byla totiž provozována teprve od závěru října loňského roku. Pro letní letový řád, který vstoupí v platnost v neděli 26. března 2023, s ní aerolinka již nepočítá. Za ukončení linky podle všeho mohou provozní důvody. I nadále budou ale  KLM létat z nedalekého Krakova (KRK).

Do Číny se vrací British Airways, Swiss Air Lines a Virgin Atlantic

V minulém díle našeho magazínu Záletník (81) jsme zmiňovali navýšení počtu rotací na letech do Číny v podání aerolinky Emirates. Dalšími dopravci, kteří se na vybrané trasy míříc do Čínské lidové republiky vrací nebo na již obnovených linkách navyšují kapacity jsou British Airways a Virgin Atlantic. „Béáčka“ se do pevninské Číny vrátí po dvou letech. Počínaje 23. dubnem 2023 obnoví spojení mezi Londýnem (LHR) a Šanghají (PVG), a to dokonce s každodenní frekvencí. Od 3. června začnou létat také do Pekingu (PKX) – 4× týdně. Pozadu nezůstane ani další letecká společnost z Velké Británie. Virgin Atlantic zahájí lety na konkurenčním spojení mezi Londýnem a Šanghají 1. května.

Do Číny se již brzy vrátí také Swiss International Air Lines. Od 3. března bude mezi Curychem (ZRH) a Šanghají (PVG) opět létat švýcarský národní dopravce. Zpočátku cestovatelům nabídne jeden let týdně, přičemž od dubna dojde k navýšení frekvence na tři spojení týdně.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)