Záletník 8 aneb novinky ze světa letectví
10.1.2021

Záletník 8 aneb novinky ze světa letectví

Saúdská Arábie ukončila blokádu svého vzdušného prostoru pro letadla společnosti Qatar Airways. Jedna z nejlépe hodnocený leteckých společností, Emirates, představila novou cestovní třídu – „Premium Economy“. Od jara se snad budeme moci těšit z nových linek na Ukrajinu, a to z Prahy, Brna i Ostravy. A na závěr se podíváme, jak se vymkly oslavy příchodu nového roku v Libanonu. To vše jsou témata, na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Konec blokády saúdského vzdušného prostoru

Oteplování vztahů na Blízkém východě pokračuje. Po zahájení mezinárodních komerčních letů mezi Tel Avivem a Dubají se na scénu dostaly i Saúdská Arábie a Katar. Největší arabská země v tomto týdnu ukončila více než 3,5 roku trvající blokádu svého vzdušného prostoru pro katarská letadla. Z pohledu letecké společnosti Qatar Airways se jedná o velmi důležitý krok, neboť náročné oblétání saúdskoarabského území bylo nejen ekonomickou zátěží. Na blokádu dopláceli i cestující, jimž se především cesty do Afriky prodloužily. Např. let z Dauhá do hlavního města Súdánu, Chartúmu, se protáhl z normálních 3,5 hodiny na hodin téměř šest.

Záletník 8 aneb novinky ze světa letectví
Náhled složitého oblétávání území SA

Kromě vzdušného prostoru Saúdské Arábie je pro letadla „Qatarců“ blokováno i nebe nad Spojenými arabskými emiráty, Egyptem a Bahrajnem. „Emiráty“ by svůj vzdušný prostor pro katarská letadla měly otevřít během příštího týdne, zatímco Egypt a Bahrajn zatím přesné datum nestanovili. Společnost Qatar Airways vyčíslila svou újmu kvůli blokacím na pět miliard amerických dolarů a bude se ji snažit po všech čtyřech zemích vymáhat.

Z uvolnění mohou mít radost i čeští cestující, kterým se tak zkrátí cesty do oblíbených destinací v Africe – do Keni, na Zanzibar či do Jihoafrické republiky.

Emirates představily cestovní třídu Premium Economy

Dlouho očekávanou novou cestovní třídu zavedly pro své cestující aerolinky Emirates. Třída Premium Economy bude dostupná na palubách nových letadel Airbus A380. Aerolinka obdrží od výrobce celkem 6 nových letadel vybavených novou třídou. Let na palubě tohoto okřídleného obra tak může u dopravce z Dubaje dostat ještě zcela nový rozměr. K dispozici bude vždy 56 míst v Premium Economy s rozmístěním sedaček 2-4-2, které se budou nacházet na spodní palubě.

Poprvé bylo nové letadlo do komerčního provozu nasazeno na lince EK3 z Dubaje do Londýna. Cena letenek v nové třídě zatím ovšem zůstává tajemstvím. Místa totiž zakoupit ještě nejdou. Jsou nabízena pouze vybraným cestujícím z ekonomické třídy. A do běžného prodeje údajně místa nepůjdou, dokud nebude mít dopravce ve své flotile více nových letounů. Tak honem honem, už aby to bylo…

Nové linky z České republiky na Ukrajinu

Navzdory době, která není pro letectví příliš příznivá, jsou oznamovány i nové linky. A když se jedná o spojení z České republiky, tak máme dvojnásobnou radost. Tu nám udělala ukrajinská aerolinka SkyUp, která oznámila své plány na novou linku z Prahy do letoviska Oděsa ležícího na břehu Černého moře. Zpáteční letenky během letních prázdnin pořídíte za poměrně solidní cenu pohybující se kolem 3 tisícovek. My říkáme „not bad“.

Kromě této nové linky má však dopravce spadeno také na letiště v Brně a Ostravě. Od ukrajinské státní komise totiž obdržel povolení na provoz linek z Kyjeva do obou zmiňovaných českých měst. Jak pro letiště v Brně, tak i pro to ostravské by nová linka na Ukrajinu byla samozřejmě vítaným oživením. Povolení na provoz linek jsou platná od dubna, ale doba je jaká je. Nechme se tedy překvapit a doufejme, že se na nových linkách skutečně brzy proletíme. 🙂

Bujaré oslavy Silvestra v Bejrútu

Na Blízkém východě jsou jakékoliv oslavy tradičně spojeny se střelbou do vzduchu a příchod nového roku nebyl výjimkou. Veselící se obyvatelé hlavního města Bejrút oslavili příchod nového roku po svém, což ovšem neudělalo příliš radosti tamější letecké společnosti MEA – Middle East Airlines. Zbloudilé kulky totiž zasáhly tři nové letouny Airbus A321neo, které byly odstaveny na bejrútském letiště Rafíka Harírího.

Ještěže se v podobném duchu nenesou oslavy u nás doma. A nebylo by se čemu divit, vždyť vzhledem k vládním taškařicím bylo před koncem roku snazší koupit právě střelné zbraně nežli zábavnou pyrotechniku. Při pohledu na aktuální počet odstavených letadel na pražském letišti by ale určitě tento způsob oslav nedopadl dobře…

Přečti si i další díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly.

A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)