Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.
Sociální sítě i média jsou v posledních dnech plná amerických prezidentských voleb a „překvapivě“ stále přítomného COVIDU-19. Jeden by skoro až nabyl dojmu, že se v uplynulém týdnu prakticky nic dalšího nestalo. To by se ale velmi spletl. Ve středu totiž na tiskové konferenci ministr zahraničních věcí, Tomáš Petříček, představil „upgradovaný“ cestovatelský semafor. A právě nový SE-MA-FOR je pro cestovatele tou nejdůležitější zprávou týdne, na kterou se zaměří i druhý „Záletník“.
Nový semafor
Ve středečních odpoledních hodinách jsme se na tiskové konferenci MZV dozvěděli o výrazném upgradu cestovatelského semaforu. Na ministerstvu si pravděpodobně po několika týdnech všimli, že tzv. „druhá vlna“ dorazila i do Evropy a je třeba aktualizovat semafor, který zůstával po několik týdnů neměnný a zaprášený. Sladění s doporučeními Evropské unie však z pohledu cestovatelů přineslo více škody než užitku. Aktuální mapa totiž spíše než sen nás cestovatelů připomíná vlhký sen volebních výsledků z pohledu levicových voličů.
Kam vlastně můžeme volně cestovat?
Už tak tristní výčet evropských zemí, kam smíme jako čeští občané cestovat bez testu, se ještě více zúžil. Přibyla totiž povinnost testování po návratu do naší domoviny.
A kam tedy můžeme od včerejšího dne bez testu na obou stranách i trestu za nepředložení testu samotného? Do Polska na krásných 12 hodin. Bravo. To na nákupy v Kudowa-Zdrój stále stačí. Stejně v Polsku od soboty platí zákaz ubytování se v hotelech za rekreačním účelem. Do německého Saska dokonce na 24 hodin. To je paráda. Vždyť hoďte mincí, kdo si ještě pamatujete takto dlouhý pobyt za hranicemi? A teď si držte klobouky, dámy a pánové! Do Švédska můžeme cestovat a dokonce bez časového omezení. A v zemi „Tre Kronor“ není povinné ani nošení roušek. Ale pozor, ještě nekončíme. Poslední volnou možností pro všechny náruživé cestovatele je Vatikán. Tam COVID-19 neřádí téměř vůbec. Nicméně leckoho napadnou jiné problémy či nešvary kleriků, na něž „Svatý stolec“ pyšný rozhodně není…
A ten, kdo kouká za hranice Evropy a nevadí mu test po návratu, se podrobně podívá do našeho velkého přehledu.
Nové linky z Ostravy „do světa“
Už to vypadalo, že bez negativního testu si milovníci létání, kromě švédského Stockholmu (linka Českých aerolinií), nemají reálně kam „zaletět“. Když kde se vzal, tu se vzal polský LOT. Ten nejenže dle původních plánů uvede do provozu linku z Ostravy do Varšavy, ale on k ní dokonce přidá i vnitrostátní segment mezi Ostravou a Prahou. Kdo by řekl, že zrovna v současné situaci získají letečtí nadšenci možnost absolvovat vnitrostátní let na komerční lince (po 22 měsících – v lednu 2019 na ní skončily ČSA). Radost ovšem nebudou mít např. obchodní cestující, jelikož LOT zároveň dočasně zrušil přímé spojení Prahy a Varšavy. Kudy tedy od středy do polské metropole? Jasně, jedině přes Ostravu.
Zlý jazykové (říkejme jim třeba „pragocentrici“) z hloubi internetových diskuzí se okamžitě vyrojili s názory, že linka z Prahy do Ostravy je vlastně linkou „nikam“. Doporučili bychom jim tuto myšlenku zopakovat na některém z domácích utkání Baníku (za předpokladu, že se sportovní fanoušci ještě někdy na svůj milovaný sport podívají jinak než v televizní obrazovce) anebo se podívat do Thajska….
Lety odnikud nikam
Společnost Thai Airways nabízí buddhistickým věřícím skutečný let odnikud nikam. Ten je plánován na 30. listopadu. Letadlo vzlétne z letiště z bangkokského letiště Suvarnabhumi a přistane o 3 později tamtéž. Poletí se přes 99 posvátných buddhistických míst, cestující budou během cesty zpívat a odříkávat mantry, aby následně přistáli naplněni pozitivní energií. Na palubě by neměl chybět ani Dr. Khata Chinbunchon, oblíbený věstec a expert na náboženskou historii.
My v podobném letu odnikud nikam vidíme potenciál i pro tuzemskou aerolinku Smartwings. Letělo by se z Prahy přes vybrané české pivovary: např. po ose Letiště Václava Havla – Únětice – Slaný (Antoš) – Krušovice – Rakovník (Bakalář) – Plzeň (nad níž by se opakovaně kroužilo) – Beroun (Medvěd) – Braník a Smíchov. Záštitu nad akcí by převzal Vlasta Plamínek, jakožto domácí věštecká legenda, a letenky v „business třídě“ by zahrnovaly i neomezenou pivní konzumaci. Tak co letěli byste?
Přečti si i první díl našeho nového glosáře „Záletník“. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂