Záletník 1: „Best in COVID“
1.11.2020

Záletník 1: „Best in COVID“

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Česká republika je v posledních dnech ve světě skloňována zejména kvůli své pozici „best in COVID“. V tomto týdnu jsme se však ve světě připomněli i oslavami výročí založení samostatného Československa. Kvůli epidemiologické situaci nám v Evropě postupně ubývá možností, kam cestovat. Na druhou stranu ve světě stále existují destinace, kde o českého turistu, navzdory našim „COVID úspěchům“, ještě stojí…

Úspěchy české diplomacie

Ve středu 28. října se slavil státní svátek – výročí založení samostatného Československa. Většina z nás tak nemusela do práce a zůstala doma. Lépe řečeno, opět zůstala doma. Jsme přeci „best in COVID“, a proto se bytí doma rychle zařadilo mezi nejpopulárnější české aktivity. Ve světě jsme se ovšem, díky úsilí české diplomacie, po nějaké době zviditelnili i jinak než „COVID výsledky“. Do českých barev se ve středu večer zahalila nejvyšší budova světa Burdž Chalífa v Dubaji. Významné výročí si připomněli i v jihoamerické Limě, kde se barvy české trikolóry promítly na Městský palác v tamějším okrsku Miraflores, v indickém Dillí, turecké Ankaře či Sarajevu v Bosně.

Záletník 1: "Best in COVID"
Burdž Chalífa v českých barvách (zdroj: Twitterový účet @Yirina77)

Uvidíme, zdali se další diplomatické úspěchy dostaví i napřesrok, kdy už nebudeme „best in COVID“ a virus samotný bude minulostí. Dočkáme se konání českých farmářských trhů na dubajské pláži Jumeirah? Vypraví pánové Vik a Šimáně speciál s prodejci tradiční české speciality, trdelníku? Uspořádá snad česká ambasáda v Abú Dhabí zabijačku v rámci šíření české kultury? Anebo nám vzdají holt během oslav 28. října i další země? Česká trikolóra by se jistě majestátně vyjímala Bílém domě ve Washingtonu či na pyramidách v egyptské Gíze.

Namísto Dvora Králové za zvířaty do Afriky

Pozitivní informace o epidemiologickém stavu ve střední Evropě dorazily i na jih černého kontinentu. Jihoafrické orgány vyňaly dne 19. října 2020 držitele cestovních dokladů České republiky ze seznamu rizikových zemí. Pro překročení hranic Jihoafrické republiky tak bude českým občanům stačit negativní test na COVID-19. Pokud tedy hodláte utéci, a je jedno jestli zrovna před koronavirem, na jih Afriky, máte cestu umetenou. Ostatně povídat by o tom mohl i kdejaký český podnikatel.

A za koupačkou taky do Afriky

Ne všechny země si berou příklad právě z Jihoafrické republiky a možností, kam mohou našinci bez obav cestovat pomalu ubývá. Takzvaní „koupáci“ vzali útokem především destinace na severu Afriky – Egypt a Tunisko. Poslední lety společnosti Smartwings z Prahy do Hurghady, resp. Marsa Alam, byly minulou sobotu obsazeny do poslední sedačky. Nejinak tomu bylo i u dalšího dopravce, Air Cairo, kterému zatím křídla nikdo nevzal a tak bude z Prahy do Hurghady létat každou sobotu i nadále. Pro vstup na území Egypta potřebují čeští občané test s negativním výsledkem. Lze se však otestovat až po příletu na egyptská letiště, kde jsou navíc ony testy levnější, než v tuzemských laboratořích. Asi netřeba zdůrazňovat, kde se někteří spořiví čeští turisté nechali testovat. Jaké je pak čekalo nemilé překvapení, když na ně po obdržení výsledků namísto pobytu „all inclusive“ čekal pobyt „room self-quarantine“.

Do Tuniska se pak může cestovat dokonce bez nutnosti jakýchkoliv testů. Tedy jen za předpokladu, že cestujete s cestovní kanceláří. Ale jak jinak chcete v dnešní nejisté době cestovat. S delegátem v zádech si na vás přece žádný virus nepřijde, to je veřejné tajemství nejen českých cestovních agentur. Nikoho potom nepřekvapí, že mezi „TOP 15 destinací s nejvíce odbavenými pasažéry z pražského Letiště Václava Havla během měsíce září“ patří hned tři tuniské destinace.

Záletník 1: "Best in COVID"
TOP 15 destinací dle počtu odbavených pasažérů z PRG (zdroj: Letiště Praha)

Všude dobře, v Málaze nejlíp

Na závěr tu máme jeden tip na výlet od našeho věrného prostějovského čtenáře, Jaroslava Faltýnka. Ten se nechal inspirovat námi inzerovanými letenkami do Málagy za tři stovky a po „vyšehradské aféře“ se vyrazil na několik dní uklidit do jihošpanělské Andalusie. Za zaslanou dokumentaci mu děkujeme a posíláme klíčenku. 🙂

Záletník 1: "Best in COVID"
„JF“ před odletem do Málagy (zdroj: CNN Prima News)
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)