Záletník 4: „Nová linka z Brna a návrat „Maxů“
22.11.2020

Záletník 4: „Nová linka z Brna a návrat „Maxů“

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Současná doba letectví moc nepřeje, přesto se však otevírají nové linky. Ty jsou spouštěny dokonce na trasách, kde by to čekal jen málokdo (např. z Brna). O další pozdvižení se pak postarala tuzemská aerolinka Smartwings, jejíž letadlo se objevilo v samotném srdci Afriky. A aby těch zpráv nebylo málo – Boeingy 737 MAX 8 dostaly povolení k návratu do vzduchu. V uplynulém týdnu se toho rozhodně nestalo málo. Tak se na to pojďme společně podívat v našem Záletníku s pořadovým číslem 4.

Nová linka z Brna

Brněnské letiště v Tuřanech získalo novou linku. Za normálních okolností by tato zpráva jistě vyvolala poplach nejen na celé jižní Moravě. Zejména s ohledem na fakt, že sousední Rakousko zavedlo „tvrdý lockdown“ a cesty na letiště ve Vídni musí našinci absolvovat bez přestávky. Po prvotním nadšení nyní vaše zvědavost asi opadne. Jedná se totiž o linku nákladní. Společnost DHL Express začala na denní bázi provozovat spojení do německého Lipska.

Na brněnské letiště tak v současné létají hned dvě linky, obě jsou ovšem nákladní (tu druhou – do Lutychu – provozuje TNT/FedEx). Během zimních měsíců si tedy z Brna, pokud nejste „balík“, bohužel nikam nezaletíte. Na druhou stranu vám třeba přijde rychleji balíček z ciziny. A to se před blížícími se Vánoci rozhodně vyplatí.

Návrat Maxů na oblohu

Boeing 737 MAX – letadlo, které bylo po dvou tragických nehodách na počátku roku 2019 téměř na odpis, se již brzy vrátí na oblohu. Americký Federální úřad pro civilní letectví povolil po dlouhém zkoumání opětovný provoz „Maxíků“. Jako první je do ostrého provozu plánují nasadit American Airlines na přelomu roku, a to na lety mezi New Yorkem a Miami. Aby mohly stroje létat i po Evropě, potřebují ještě získat povolení od Evropské agentury pro bezpečnost letectví. Následně již vyrobené stroje projdou aktualizací softwaru a piloti projdou školeními v simulátorech. Reálně tedy bude jejich návrat na evropské nebe trvat několik měsíců. Otázkou pak zůstává, kdo s nimi bude létat. Aerolinkám letouny chyběly především loni v létě, letos kvůli snížené poptávce po letech jejich absence tak velký vliv neměla.

Vrátí se nad naše hlavy dříve „Maxíci“ nebo odezní přísná a cestování znepříjemňující „COVID-pravidla“? A jak to máte Vy? Sedli byste si do „opravené verze letounu“ bez obav? Mnoho českých cestovatelů si to jistě brzy vyzkouší, neboť Smartwings má aktuálně těchto strojů ve flotile hned sedm.  🙂

Smartwings „expanduje“ do Afriky

A právě letoun tuzemské aerolinky Smartwings se minulý víkend objevil na jedné velmi netradiční adrese. Stroj s registrací OK-TVW jste mohli prostřednictvím Flightradaru spatřit na letišti v čadském hlavním městě, N´Djamena. Ano v Čadu, čtete správně. Nejednalo se ani o únos „koupáků“, ani o transport českých vojáků na zahraniční misi. Letoun si totiž externě pronajala guinejská fotbalová reprezentace za účelem cesty na utkání kvalifikace Poháru afrických národů.

Vyloženě šťastná volba to nebyla, neboť „Sloni“ (jak se reprezentaci přezdívá) v Čadu pouze remizovali 1:1. Na palubě pravděpodobně neproběhla žádná oběť Bohům, čímž mj. přišel autor tohoto textu o rozumně investované finanční prostředky u nejmenované sázkové kanceláře. Jestli za špatný výsledek mohli skutečně odvrácení Bohové anebo jednoduše nepohodlná doprava do místa utkání by nám mohl prozradit liberecký Kamso Mara, který odehrál celý zápas.

Záletník 4: "Nová linka z Brna a návrat "Maxů"
Návrat letounu Smartwings s registrací OK-TVW z N´Djameny na Tenerife

Lufthansa, Swiss a Austrian zavádí hladolety

A ještě jednou Ti Smartwings! Inspiraci u českého dopravce, jehož kroky se ukázaly doslova jako vizionářské, nalezly i aerolinky z Lufthansa Group. Ty od jarních měsíců přestanou na svých letech po Evropě nabízet bezplatné občerstvení. Na kvalitu nabízených pokrmů si cestující často stěžovali, a tak si aerolinky vzaly k srdci heslo „lepší žádné, nežli špatné“. Když cestující přeci nedostanou občerstvení, nemohou si stěžovat na jeho kvalitu – to dá rozum. Od nového placeného občerstvení v ekonomické třídě si dopravci slibují především zvýšené jeho kvality. Jedinou mňamkou, která zůstane i po změnách zachována, je tradiční malá čokoládka u Swissu.

Záletník 4: "Nová linka z Brna a návrat "Maxů"
Důvod, proč je každý let s LX příjemný

Přečti si i další díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly.

A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)