Záletník 3: „Jó, tam v Německu“
15.11.2020

Záletník 3: „Jó, tam v Německu“

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Život na „Západě“ je pro spoustu našinců synonymem tak trochu lepšího života. A tím, pro české občany, nejbližším „Západem“ je Spolková republika Německo. Zajímavými zprávami z „Reichu“, a to nejen přímo z oblasti letectví, se to v posledním týdnu jen hemžilo. Tak se na ty aktuality pojďme podívat. Třetí díl našeho glosáře „Záletník“ nese podtitul: „Jó, tam v Německu“.

Berlín má nové letiště

V Německu se žije lépe, to je jasná věc! Jak jinak by si i během největší krize v historii letecké dopravy mohli dovolit otevírat zbrusu nové letiště? Pravda je ovšem taková, že naši západní sousedé se k otevření nového letiště Brandenburg doslova „proodkládali“. Otevření leteckého přístavu nesoucího jméno bývalého západoněmeckého kancléře Willyho Brandta se totiž povedlo až na sedmý pokus (a pak že sedmička není šťastné číslo). O jeho vybudování se rozhodlo již v roce 1996. Samotná stavba započala o deset let později. Původní termín otevření hovořil o říjnu 2011, následoval červen 2012 a tak dále. Vždyť to znáte, stačí se podívat na modernizaci dopravní tepny mezi Prahou a Brnem.

První letadla na ranvej dosedla 31. října a první cestující z letiště odletěli o den později. Migrace všech aerolinek pak byla dokončena v neděli 8. listopadu. Pokud tedy nyní poletíte z Berlína, tak již z Brandenburgu. O přímém leteckém spojení z České republiky si však zatím můžeme nechat jen zdát. Cestovatelé z Čech neúspěšně sní již více než dva roky (easyJet přestal z Prahy na bývalý Tegel létat v říjnu 2018), zatímco Ti z Moravy se ve vzpomínkách nemusí vracet tak hluboko. Linka Ryanairu z Tuřan na Schönefeld skončila teprve letos na jaře. Klidné spaní ale jistě nemají ani v Brně, stačí se přece podívat na aktuální zimní letový řád…

Vakcína a testování je budoucnost cestování?

Vývoj a inovace – to Němcům také vždycky šlo. Za momentálně nejnadějnějším projektem vakcíny proti nemoci COVID-19 stojí americká firma Pfizer spolupracující s německým BioNTechem. Jejich rozsáhlá klinická studie, v jejímž rámci postoupilo vakcinaci na 44 000 dobrovolníků, vykázala 90% míru účinnosti. Na to okamžitě reagovaly akcie leteckých společností. Cenné papíry  společností American Airlines, United Airlines, Spirit či Jet Blue okamžitě vzrostly téměř o 20 %.

Alternativou k vakcinaci může být testování. S pilotním projektem testování na COVID-19 přímo na letišti před odletem přišel kdo jiný, než německá Lufthansa. Pilotní program se dotkne cestujících na vybraných letech mezi Mnichovem a Hamburgem. Na letišti se lze samozřejmě prokázat negativním PCR (ne starším 48 hodin), ovšem kdo jím nedisponuje, ten podstoupí bezplatný antigenní test. Výsledky jsou známé do 30-60 minut a teprve negativní výsledek cestujícím zpřístupní palubenku. Kdo test odmítne, bude zdarma přesměrován na jiný „méně bezpečný“ let. Což o to, idea je to rozhodně zajímavá, ale… Nemusíme chodit daleko a uslyšíme příběhy naštvaných cestovatelů, kteří se cítili zdraví jako řípa, ovšem výsledek testu den před cestou ukázal přesný opak. A teď si představte, že vám bude pomyslná stopka vystavena přímo na letišti pár desítek minut před odletem. Všechna čest bezpečnosti cestování, ale v kůži zaměstnance letiště, který bude tyto „na poslední chvíli zachycené pozitivní nálezy“ oznamovat, bychom být rozhodně nechtěli.

Jaký máte názor vy? Nechali byste se do budoucna očkovat nebo budete raději podstupovat testy před cestou?

K zubaři také do Německa

Potřebujete poradit s rovnátky a zároveň často létáte s aerolinkami ze Star Alliance? Pak zamiřte na vyšetření do Berlína. Při návštěvě tamější dentální kliniky PlusDental získáte 10 000 mil do věrnostního programu „Miles & More“. Ne, to skutečně není legrace.

Inspirující se u našich západních sousedů i České aerolinie? A bude nasbírané míle ještě vůbec za co utratit? Nevíme…

Přečti si i další díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly.

A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)