Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.
Cestovatelské vody velmi výrazně rozvířila zpráva o uvažovaných vakcinačních pasech, na jejichž základě by bylo umožněno mezistátní cestování. Nabízí se otázka, zdali je povinné očkování skutečně budoucností cestování? A jestli přeci jen nebude stačit pouhé testování? A právě s negativním testem bychom si již relativně brzy mohli zaletět téměř po roce do Spojených států amerických, které reálně uvažují o zrušení zákazu vstupu pro evropské cestovatele. Pokračuj ve čtení již pátého dílu našeho glosáře Záletník a dozvíš se více.
Povinné očkování na mezinárodních letech
Doslova poprask spustilo vyjádření šéfa australské aerolinky Qantas, Alana Joyce. Ten prohlásil, že dopravce po obnovení mezinárodních letů (plány hovoří o polovině nadcházejícího roku) bude po všech cestujících na internacionálních letech vyžadovat doklad o očkování proti nemoci COVID-19. Údajně v této otázce dokonce našel shodu i s lídry dalších velkých aerolinek. Dočkáme se tedy nové doby, kdy kromě cestovního pasu (v případě exotičtějších destinací i Mezinárodního očkovacího průkazu) budeme pro cestování potřebovat i pas vakcinační? Což o to, hned několik farmaceutických společností se nachází v posledním fázi vývoje vakcíny, a ta bude již brzy uvedena na trh. Je však právě povinné očkování tím skutečným lékem na zastavení šíření pandemie? Mají ti, kteří ho odmítnou, skutečně „cestovatelského zaracha“?
Ožehavé téma opět rozvířilo vody mnoha diskuzí. Na jedné straně stojí zapřisáhlí odpůrci jakýchkoliv „medicínských včelek“ a proti nim na straně druhé nadržení cestovatelé, kteří udělají cokoliv, jen aby už mohli zase do světa. Do jaké skupiny se řadíte vy? Nechali byste se naočkovat nebo raději budete pravidelně podstupovat testy na COVID-19? Anebo vás dokonce současná situace otrávila natolik, že na cestování do světa zanevřete úplně? Podělte se s námi o svůj názor – v komentářích či v naší diskuzi.
Otevření Spojených států amerických se blíží
Dosluhující americký prezident Donald Trump zavedl první zákazy cestování do Spojených států amerických na konci ledna. Tehdy se ještě situace týkala jen čínských občanů, k nimž posléze v únoru přibyli další dobří přátelé amerického národa, Íránci. V půlce března se začalo smrákat i nad cestujícími z Evropy. V květnu byla na seznam nechtěných donominována ještě Brazílie. Všem, kteří v posledních 14 dnech pobývali na území některé z výše uvedených zemí, zůstaly dveře do USA nadobro zavřeny. Nařízení se však dalo obejít např. dvoutýdenní dovolenou v Mexiku, odkud jste mohli po uplynutí klíčové doby do „Améru“ přeletět. Bezesporu super travel-hack, jen pro 99 % cestovatelů nevyužitelný.
Samotné otevření hranic Spojených států amerických pro cestovatele z Evropy sice zatím není otázkou dní, ale má podporu v nejvyšších kruzích – u členů pracovní skupiny pro koronavirus v Bílém domě či dalších vysoce postavených členů americké administrativy. Rozhodně by se jednalo i o vzpruhu pro americké letecké společnosti, které se vlivem výrazného utlumení mezinárodního cestovního ruchu potýkají s problémy. Ať již se, mj. českým cestovatelům, USA otevřou ještě za prezidenta Trumpa či otevření hranic posvětí až jeho nástupce Biden, bude to rozhodně vítaná zpráva! Do té doby si cestovatelé musí při nákupu letenek s cílem ve Střední Americe či Karibiku dávat pozor, aby je routing nesměřoval přes jakékoliv letiště na území USA. Stále trvající „ban“ totiž v tomto případě znamená jejich reálnou nevyužitelnost a vyhozené peníze…
Prodloužení linky z Prahy do Ostravy
Provoz nečekaně zavedené vnitrostátní linky z Prahy do Ostravy bude pokračovat minimálně do půlky ledna. Způsobil to slušný zájem o spojení, které sice primárně cílí na cestující mezi Prahou a Varšavou, ale je taktéž relativně hojně využíváno fanoušky letectví (přiznejte se, kdo jste již letěli). Vždyť vnitrostátní segment mezi Prahou a Ostravou či naopak je momentálně jedinou linkou, kterou mohou čeští cestovatelé proletět v obou směrech, aniž by museli podstupovat jakékoliv testy či karanténu.
Linku dokonce nedávno využili také hokejisté extraligového týmu HC Vítkovice Ridera, které čekaly zápasy na druhém konci republiky. Do Prahy letecky a následně autobusem do Karlových Varů. Létat na venkovní zápasy extraligy přitom bylo naposledy standardem ve federální lize. Tady nezbývá než si postesknout: „Kéž by opět na sportovní utkání mohli i fanoušci, to by byl krásný výlet do Ostravy na Baník…“
Ruští piloti jako umělci
V rámci geopolitické vyváženosti našeho Záletníku nesmíme opomenout ani aktuality ze Sovětského svazu, totiž dnešního Ruska, pardon. Piloti společnosti Pobeda si na letu z moskevského letiště Vnukovo do Jekatěrinburgu zahráli na vzdušné umělce. Zatímco si vyžádali povolení k leteckým manévrům nad Něftěkamskem z důvodu nutnosti kontroly radionavigačního zařízení, nakreslili na obloze velký penis. Pravděpodobně se jednalo o podporu kapitánovi ruské fotbalové reprezentace, Arťomu Dzjubovi, jehož domácí lehké video nepozorovaně uteklo na internety. Fotbalista byl následně vyloučen ze srazu národního týmu. Po návratu do mateřského klubu, Zenit Petrohrad, ovšem Dzjuba zabodoval i mimo sociální sítě, když si při výhře nad Krasnodarem připsal vítěznou branku.
My se ptáme, kde byli piloti Českých aerolinií, když české fotbalové reprezentanty v roce 2007 trápil skandál s údajnými prostitutkami na Hotelu Praha? Celou záležitost komentoval stoper Tomáš Ujfaluši již legendární hláškou: „Nic takového jsme neplatili a ta částka taky absolutně nesouhlasí.“ 🙂
Přečti si i další díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly.
- Záletník 1: „Best in COVID“
- Záletník 2: „Máme nový cestovatelský semafor“
- Záletník 3: „Jó, tam v Německu“
- Záletník 4: „Nová linka z Brna & návrat Maxů“
A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂