Záletník 20 aneb novinky ze světa letectví a cestování
25.4.2021

Záletník 20 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Nová linka z Prahy na oblíbené Kanárské ostrovy. Smartwings podepsaly kontrakt s velkou polskou cestovní kanceláří a v létě budou z Polska létat do téměř třech desítek destinací. United Airlines pomalu obnovují síť spojení do Evropy. Rekord v počtu nakažených cestujících na jednom letu padl v Indii. A otevření nových možností cestování pro očkované jedince. To vše (a nejen to) jsou témata, která přinesl první dubnový týden a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Nová linka z Prahy na Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy patří dlouhodobě mezi velice oblíbené destinace z pohledu českých turistů a v kurzu jsou samozřejmě i během „doby covidové“. Tuto skutečnost dokládá např. statistika přepravených osob na Letišti Václava Havla za měsíc březen. Tenerife se stalo 6. nejpopulárnější destinací a Las Palmas na ostrově Gran Canaria obsadilo 12. místo. Jediným provozovatelem přímých linek z Prahy na Kanárské ostrovy  jsou ovšem Smartwings a jejich ceny nedostatku konkurence odpovídají. Doufali jsme, že by tyto stojaté vody mohl rozčeřit příchod dalšího dopravce. Ten se sice objevil, ale o zákazníka zatím cenou příliš nebojuje…

Tím novým dopravcem je aerolinka Galistair spolupracující se společností FlytoCanarias. Start nové linky z Prahy do Las Palmas je naplánován na 30. května (byť zatím není ze strany Letiště Václava Havla oficiálně potvrzen). U společnost FlytoCanarias si kromě letenek si můžete zakoupit i dovolenou v kompletním balíčku (letenka + ubytování). Ceny se bohužel od těch nabízených Smartwings zatím příliš neliší. Uvidíme, jak tomu bude v budoucnu. Pravděpodobná je ale spíše varianta, že za levnými letenkami na Kanárské ostrovy budeme muset stále cestovat na okolní letiště (do Berlína či Vídně). Více informací o novém spojení na Kanárské ostrovy se dočtete v tomto článku.

Záletník 20 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Smartwings budou vozit k moři i Poláky

Český dopravce nabídne polským turistům během letní sezony lety ze šesti polských letišť (Gdaňsk, Katowice, Krakow, Poznaň, Varšava a Wroclaw), odkud bude provozovat spojení do 28 destinací. Bude se jednat jak o pravidelné linky z Katowic (Barcelona, Burgas, Dubrovník, Chania, Katánie a Split) a Varšavy (Barcelona, Burgas, Dubrovník, Chania, Kalamata, Katánie, Kos, Málaga a Split), ale také lety charterové. Smartwings na polském trhu působí již čtrnáctým rokem a patří k nejvýznamnějším hráčům na trhu charterové letecké přepravy. Tuto skutečnost aerolinka stvrdila podpisem roční smlouvy o zajištění dopravy s jednou z tamějších největších cestovních kanceláří, RainbowTours. Jak uvedl server Zdopravy.cz, odhadová hodnota této smlouvy přesahuje 280 milionů Kč.

United Airlines oznámily nové linky do Evropy

Americká letecká společnost United Airlines plánuje postupně navyšovat objem letů do Evropy. Kromě obnovení dočasně pozastavených linek (z Chicaga do Amsterdamu a Mnichova + z New Yorku do Milána a Říma) plánuje zahájit provoz i na zcela nových linkách. Od července začne aerolinka létat z New Yorku (Newark) do chorvatského Dubrovníku (3× týdně), z Washingtonu do řeckých Athén (každý den) a z Chicaga na Island (každý den). Napadne vás, proč právě tyto tři destinace? Je to prosté, zmiňované země vítají očkované cestovatele s otevřenou náručí. S rychle postupující vakcinací v USA by se tak mohly stát vyhledávaným cílem amerických turistů v letošní letní sezoně.

Rekord nakažených cestujících na jednom letu

Lehce bizarní důvod má aktuálně platný zákaz letů z Indie do Hong Kongu, který vstoupil v platnost od 20. dubna. Přestože cestující z Nového Dillí měli povinnost prokázat se před odletem negativním testem na nemoc COVID-19¨, odhalilo další testování po příletu do Hong Kongu rovnou 47 pozitivních případů. To je absolutní rekord v počtu nakažených pasažérů na jednom letu. Letecká společnost Vistara si tak tímto rekordním počinem vysloužila poměrně nechtěnou publicitu. Ve svém prohlášení sice uvedla, že dodržuje všechny bezpečností standardy a bude v tom i pokračovat. Nicméně ten, kdo již někdy navštívil Indii, tak velmi dobře ví, že tato brzy nejlidnatější země světa je místem neomezených možností, kde o neuvěřitelné příběhy rozhodně není nouze.

Záletník – letem světem

Letectví

 • ✈️ Rossiya Airlines včera zahájila letecké spojení Prahy a Petrohradu. Ruská aerolinka bude na trase létat zatím 1× týdně (soboty). Příští týden ji doplní i tuzemský dopravce Smartwings. Vzhledem k očekávanému exodu pracovníků ruské ambasády v Praze je to naprosto ideální načasování…
 • ✈️ Smartwings oznámily obnovení linky z Prahy do francouzského Nice. Na Francouzskou riviéru naposledy český dopravce, tehdy to byly ČSA, létal v roce 2019. Nová linka bude v provozu 2× týdně (čtvrtky a neděle).
 • ✈️ Wizz Air Abú Dhabí zahájil provoz na lince mezi Abú Dhabí a Tel Avivem. Historický let se uskutečnil přesně před týdnem, tj. 18. dubna 2021. Nízkonákladový dopravce tak navázal na společnost Etihad Airways, která provoz na trase zahájila již na začátku dubna, o čemž jsme psali v Záletníku 18. Zahájení letů mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem navazuje na podepsání tzv. „Abrahámovských dohod“ o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi v závěru loňského roku.

  Záletník 20 aneb novinky ze světa letectví a cestování
  Inaugurační let z Abú Dhabí do Tel Avivu

 • ✈️ Rumunský dopravce TAROM výrazně redukuje svou flotilu. V rámci restrukturalizačního procesu se vedení společnosti rozhodlo zeštíhlit flotilu o více než polovinu. Z celkových 26 letadel si jich aerolinka ponechá pouhý tucet. Plánuje se zbavit dvou strojů ATR 42-500, čtyř Airbusů A318, čtyř Boeingů 737-300 a čtyř Boeingů 737-700. Menší flotila znamená i nutnost propouštění zaměstnanců. Cílem restrukturalizace je snaha společnosti dostat se v hospodaření opět do „zelených čísel“, což by aerolinka ráda do roku 2025.
 • ✈️ Stockholmské letiště Bromma je blízko svému konci. Švédská vláda by ráda letiště definitivně uzavřela a dopravu přesměrovala na hlavní stockholmské letiště Arlanda. Na místě současného letiště Bromma, které se nachází blízko samotného centra města, by v budoucna vyrostla obytná čtvrť s parky. Důvody případného uzavření jsou především finančního charakteru.

Cestování

 • 🌏Maledivy od 20. dubna přivítají všechny očkované cestovatele, po nichž nově nebudou požadovat negativní test na COVID-19. Pozor si však musíte dát na podmínky aerolinek (např. Emirates a FlyDubai požadují negativní test i v případě pouhého tranzitu přes Dubaj, zatímco vstupními podmínkami cílové destinace se řídí Qatar Airways nebo Turkish Airlines).
 • 🌎Salvador je další zemí, která zrušila podmínky přicestování do země pro očkované cestovatele. Máte-li certifikát o vakcinaci, padá pro vás povinnost negativního testu na COVID-19 před cestou.
 • 🌏Srí Lanka upravila vstupní podmínky do země. Tamější podmínky jsou poměrně přísné, ale nyní svitla naděje pro očkované cestovatele. Těm je karanténa zkrácena ze dvou týdnů na maximálně dva dny (do obdržení výsledku testu provedeného po příletu), díky čemuž již mají jejich turistické cesty na Srí Lanku smysl.
 • Podívejte se na další země, kam lze svobodně cestovat s potvrzením o vakcinaci proti nemoci COVID-19 nebo po jejím prodělání. Počet destinací pomaličku pěkně roste!
 • 🌏 Mezi Austrálií a Novým Zélandem byla otevřena speciální cestovní bublina. Denní přírůstky nově nakažených osob jsou v obou zemích minimální, a proto se jejich čelní představitelé rozhodli zavést mezi státy cestovní bublinu. Díky ní odpadla všechna omezení týkající se karantény po příjezdu. A jak na to zareagovali cestující? Poptávka po letech Qantasu i Air New Zealand je mimořádně silná a první lety se velmi rychle vyprodaly.

Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)