Záletník 18 aneb novinky ze světa letectví
12.4.2021

Záletník 18 aneb novinky ze světa letectví

Speciální let v Africe obsluhovaly Smartwings. United Airlines plánují vycvičit více pilotů z řad žen a etnických menšin. Etihad Airways zahájily lety mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem. Piloti Ethiopian Airlines si spletli letiště pro přistání. Na Seychely nově i s Aeroflotem. A SkyUp odkládá start linky z Ostravy do Kyjeva. To vše (a nejen to) jsou témata, která přinesl první dubnový týden a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Smartwings si získávají oblibu v západoafrické Guineji

Nečekané zákazníky nachází tuzemský dopravce Smartwings na západě Afriky. Již během podzimu si letadlo v jeho barvách objednala guinejská fotbalová reprezentace pro zajištění dopravy k mezistátnímu utkáni s Čadem v tamějším hlavním městě N‘ Djamena (o tom jsme více psali v Záletníku 4). Byť tehdejší utkání skončilo remízou, jsou služby českého dopravce v Guineji pravděpodobně dobře ceněny. Jak jinak si vysvětlit další objednávku? Tentokráte za ní stojí úřadující šampion, a to celek Horoya AC. Ten si vybral Smartwings k přepravě  do místa duelu Africké Ligy mistrů. A kam že to bylo? Z Conakry se letělo do Luandy v Angole. A cesta zpět musela být veselá, neboť guinejský celek zvítězil jednogólovým rozdílem (0:1). Po návratu do Conakry letoun v barvách Smartwings pokračoval na Tenerife, kde vyzvedl české turisty, s nimiž se následně vydal na standardní cestu do Prahy.

Záletník 18 aneb novinky ze světa letectví
Letadlo společnosti Smartwings na letišti v Conakry

United Airlines opět nabírají piloty

Z koronavirové krize se rychleji vzpamatovávají aerolinky, které se orientují také na vnitrostátní trhy. To samozřejmě platí také o amerických dopravcích. Nárůst přepravených pasažérů je v jejich datech zřejmý. Další pozitivní zprávu pak vyslaly United Airlines, které se rozhodly obnovit nábor nových zaměstnanců. V příštích měsících by aerolinka měla přijmout zhruba 300 nových pilotů.

Kromě zprávy o současně chystaném náboru pilotů vyšly najevo i dlouhodobější plány aerolinky. Ta během následujících let plánuje vycvičit 5 000 nových pilotů. A nebudou to pouze bílí heterosexuální muži. Polovina z tohoto počtu by měla být vyhrazena ženám a zástupcům etnických menšin. Aktuálně je mezi piloty United Airlines cca 7 % žen a 13 % pilotů pochází z etnických menšin. Letecká společnost United plánuje otevřít vlastní akademii v Arizoně a naplnění svého závazku si slibuje od spolupráce se třemi historicky „černošskými univerzitami“ – Delaware State University, Elizabeth City State University a Hampton University.

Etihad Airways přepsaly historii

Vlajkový dopravce z emirátu Abú Dhabí, společnost Etihad Airways, přepsal historii a začal operovat komerční lety mezi zmíněným emirátem a Izraelem. První let EY598 přistál na letišti Bena Guriona v izraelském Tel Avivu v úterý 6. dubna 2021. Přivítala ho tradiční slavobrána z vodních děl a následovaly projevy velvyslance Spojených arabských emirátů v Izraeli, generálního ředitele aerolinky a také generálního ředitele letiště samotného. Dopravce bude na trase létat prozatím 2× týdně a do budoucna plánuje spolupracovat s izraelským národním dopravcem El Al.

Záletník 18 aneb novinky ze světa letectví
EY 598 po příletu do Tel Avivu

Do Izraele má v plánu létat také nově vzniklá nízkonákladová aerolinka Wizz Air Abú Dhabí. Růžový dopravce na linku z Abú Dhabí do Tel Avivu vstoupí v neděli 18. dubna. Již od května pak plánuje mezi oběma městy provozovat spojení na denní bázi!

Mýlit se je lidské aneb bota Ethiopian Airlines

I v 21. století si mohou piloti splést letiště, kde by měli s letadlem přistát. Asi nikoho nepřekvapí, že se tak stalo právě v Africe. Povedlo se jim to na nákladním letu společnosti Ethiopian Airlines, která mj. v minulém týdnu oslavila 75 let od začátku svého provozu, letícím z etiopského hlavního města Addis Abeba do zambijské Ndoly. Konkrétně měl letoun s registrací ET-AYL přistát na letišti Simona Mwansy Kapwpweho, namísto toho ovšem přistál na nově budovaném a stále nedokončeném letišti „Copperbelt“. Nové mezinárodní letiště se sice blíží svému dokončení, ale otevřené ještě není. Obě letiště jsou od sebe přitom vzdálena cca 20 km. Pilotům tak nezbylo nic jiného, než absolvovat ještě drobný přelet navíc. Co k tomu dodat? Asi jen obligátní „TIA“ neboli „This is Africa“.

Podívejte se na video z nečekaného přistání. 🙂

Záletník – letem světem

Letectví

  • ✈️ Aeroflot opět začal létat na Seychely. Ruský národní dopravce 2. dubna obnovil spojení na lince Moskva – Mahé a bude ji obsluhovat s frekvencí 2 letů týdně (pátek a neděle). České cestovatele nyní budou zajímat pouze páteční rotace, neboť na nedělní lety na Seychely momentálně nejsou z Prahy ani Vídně vhodné přískoky.
  • ✈️ SkyUp po lince z Brna do Kyjeva odkládá i start spojení z Ostravy. Šachy v letovém řádu ukrajinské nízkonákladové aerolinky pokračují a dotkly se i nové linky z Ostravy do Kyjeva. Její start, který byl původně plánován na 26. dubna, byl nyní odložen na 3. června. Doufejme, že to byl odklad jediný a SkyUp se v červnu přidá k Ryanairu. Ten by v květnu měl být jediným dopravcem provozujícím z Ostravy komerční spojení, a to na lince do Londýna.
  • ✈️ Ryanair přidá letní linku z Drážďan na Mallorku. Baleárský ostrov Mallorka je hitem nejen mezi českými cestovateli, pro jejichž část je drážďanské letiště určitě také variantou v případě odletů na dovolenou. Nová sezonní linka z Drážďan na Mallorku bude v provozu od 2. července do konce října a létat se na ní bude rovnou 4 × týdně (pondělí, středa, pátek a neděle). Ceny zpátečních letenek začínají na sympatických 49 €.
  • ✈️ Eurowings začnou létat do Gruzie a Ruska. Německý dopravce během letošního července rozšíří paletu obsluhovaných destinací o ruská města Jekatěrinburg a Krasnodar, a také o gruzínské Tbilisi. Bude to vůbec poprvé v historii, kdy jeho letadla budou létat do zmíněných zemí. Nové linky budou vypravovány ze základny v Düsseldorfu, takže pro české cestovatele to zase „taková bomba“ bohužel není…
  • ✈️ Rumunská nízkonákladovka Blue Air se stala dalším provozovatelem Boeingů 737 MAX. Jedná se již o osmého dopravce, který bude na „starém kontinentu“ tato letadla provozovat. První letoun s registrací YR-MXA v barvách aerolinky létá od 2. dubna a na kontě má již více než 30 letů. Do konce příštího roku by měla aerolinka převzít celkem deset těchto strojů.
  • ✈️ FlyDubai je dalším dopravcem, který do ostrého provozu nasadil letadla Boeing 737 MAX. Stalo se tak ve čtvrtek 8. dubna na pravidelné lince FZ327 z Dubaje do pákistánského města Sialkot. Aerolinka má aktuálně ve flotile 14 kusů tohoto typu letadla a další 236 jich očekává. To z ní v budoucnu učiní jednoho z největších provozovatelů „MAXů“vůbec.

Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)