Záletník 139 aneb novinky ze světa cestování a letectví
5.5.2024

Záletník 139 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 139. A na jaká témata si dnes posvítíme? Smartwings oslavily 20 let a spustily provoz nové linky do Ponta Delgady. Prodejny COOP začínají válcovat regionální letiště. Cestovní kanceláře nabídnou přímé lety z Bratislavy do Cancúnu. Scandinavian Airlines mění alianci a přestupují do Sky Teamu. V Dubaji odhalili smělé plány na velkou přestavbu letiště World Central. A máme pro tebe samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

COOP otevře nonstop prodejnu na ostravském letišti.

Skupina COOP otevře první letištní prodejnu s plně automatizovaným provozem, která bude zákazníkům přístupná v režimu 24/7. Filiálka na ostravském Letišti Leoše Janáčka (OSR) bude sloužit nejenom cestovatelům, jejichž výrazný nárůst v letošním roce letiště očekává, ale také zaměstnancům. Provozovatelem se stane obchodní družstvo COOP Beskydy. Inovativním prvkem je zejména plná automatizace provozu, díky níž se zákazníci v prodejně obslouží kompletně sami. Ke vstupu a úhradě nákupu si vystačí s platební kartou, bankovní identitou a speciální aplikací pro mobilní telefony (DoKapsy). Podrobný a přehledný návod k nákupu nalezneš na webu letiště. Analogický koncept se provozovateli osvědčil již na několika menších městech a vesnicích (premiéru si odbyl v roce 2022 ve Strakonicích).

COOP nedávno oznámil také otevření prodejny na letišti v Českých Budějovicích. Ve výběrovém řízení na provozovatele tamějšího obchodu zvítězilo družstvo COOP Jednota Kaplice. Prodejna na jihočeském letišti ale bude fungovat v klasickém formátu s běžným personálem.

Smartwings začaly létat do Ponta Delgady a oslavily výročí 20 let od založení značky

Domácí aerolinka Smartwings v pátek 26. dubna zahájila provoz přímého spojení z Prahy (PRG) na Azorské ostrovy do Ponta Delgady (PDL). Na tamější ostrov Sao Miguel bude létat 2× týdně (úterý a pátek) po celou dobu platnosti letního letového řádu – poslední let je v rezervačním systému dopravce vypsán na 5. listopadu. Provoz zajistí letadla typu Boeing 737 s kapacitou 189 míst. Více informací o historicky prvním přímé lince z Prahy na nádherné Azorské ostrovy se dočteš v našem magazínu.

Nejlevnější zpáteční letenky na přímých letech z Prahy do Ponta Delgady aktuálně ulovíš za 7 941 Kč. Přehled všech dostupných termínů nalezneš v našem kalendáři.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

DER Touristik nabídne přímé lety z Bratislavy do Cancúnu! Další velmi lákavou destinaci v příští zimní sezoně cestovatelům naservírují cestovní kanceláře. Nejčerstvějším přírůstkem v jejich nabídce je mexický Cancún (CUN), kam budou vypravovány přímé charterové lety z Bratislavy (BTS). Po nedávném oznámení letů do Puerto Vallarty (PVR) z Prahy (PRG) – viz tento článek – tak získají čeští a slovenští turisté možnost letět do již druhé destinace v Mexiku. Na výběr budou mít z oblíbeného letoviska na Yucatánském poloostrově nebo naopak Evropany ne tolik objeveného pacifického pobřeží ve státě Jalisco. První charterový let, operovaný aerolinkou World2fly, z Bratislavy do Cancúnu se uskuteční 11. prosince 2024. Zájezdy jsou v nabídce po celou zimní sezonu 2024/2025. Více jsme se této novince věnovali v našem magazínu, kde najdeš ceny zájezdů do Mexika i další exotické destinace, do nichž se v příští zimě bude létat z Bratislavy.

Pegasus Airlines začne létat z Drážďan do Antalye. Turecká nízkonákladová aerolinka i nadále rozšiřuje svou evropskou síť letů, do níž přidává mj. mnoho nových linek s cílem v populárním turistickém městě Antalya (AYT) ležícím na pobřeží Středozemního moře. O nové lince z Prahy (PRG) – 3× týdně od 19. května – jsme vás již informovali v našem magazínu. Nové lince z Bratislavy (BTS) – 2× týdně od 18. května – se věnoval náš Záletník 134. České cestovatele, primárně tedy ty ze severních Čech, by ale mohla zaujmout také nová linka z německých Drážďan (DRS). K obnově tohoto spojení, které bylo naposledy operováno v červenci roku 2016, došlo již s příchodem letního letového řádu. Trasa je dopravcem operována 4× týdně (pondělí, středa, pátek a neděle). Pegasus se na ní pokusí konkurovat dalším dopravcům, jimiž jsou Corendon Airlines (3× týdně – úterý, čtvrtek a sobota) a Sun Express (aktuálně 4× týdně, ale od června každý den – tj. 7× týdně) .

Scandinavian Airlines přestoupí do aliance SkyTeam. Skandinávský dopravce známý pod zkratkou SAS ukončí své členství v letecké aliance Star Alliance k 31. srpnu 2024 (členem byl od května roku 1997). Hned následující den budou moci cestovatelé začít využívat benefity vyplývající z nového členství dopravce v alianci SkyTeam. V rámci spolupráce uvnitř toho sdružení získají cestovatelé přístup k nabídce dalších 19 aerolinek a na základě code-sharovaných letů možnost letět do více než 1 060 destinací po celém světě. Interní věrnostní program Scandinavian Airlines zvaný „EuroBonus“ zůstane platný i po tranzici do nové aliance (viz tyto podmínky). Více informací o chystané změně se dočteš v tiskové zprávě aerolinky.

Letem z Evropy do Afriky

Air Algeria opět začne létat do Budapešti. Národní dopravce z Alžírska by se letos na podzim měl vrátit na přímou linku z Alžíru (ALG) do Budapešti (BUD) – lety AH2030/AH2031, kterou naposledy obsluhoval v roce 2019. Každodenní spojení mezi oběma městy zajistí letadla typu Boeing 737-600. Inaugurační spoj by se měl uskutečnit v neděli 20. října, nicméně lety jsou zatím vypsány pouze do konce letního letového řádu (tj. do konce října). Dá se očekávat, že v podobném taktu bude pokračovat i zimní provoz. 100% jistotu ale nemáme, neboť letenky zatím nejsou nahrány v rezervačním systému dopravce.

Letem z Evropy do Asie

Turkish Airlines obnoví lety do Afghánistánu. Turecký národní dopravce se vrací do další, ještě nedávno válkou zmítané, země. Po návratu bílo-červených letadel do Libye, o němž jsme psali v našem magazínu Záletník 135, se letecká společnost rozhodla obnovit také lety do středoasijského Afghánistánu. Ke spuštění linky mezi Istanbulem (IST) a Kábulem (KBL) dojde v úterý 21. května 2024. V letovém řádu nalezneme vypsané celkem čtyři týdenní rotace (úterý, středa, pátek a neděle), jejichž provoz zajistí letadla typu Airbus A330-300. Připomeňme, že na trase létají již dvě afghánské letecké společnosti – Ariana Afghan Airlines (2-3× týdně) a Kam Air (3× týdně – pondělí, středa, pátek).

Letem světem

Dubaj má velké plány s letištěm Al Maktoum! Šejk Mohammed bin Rašíd Al Maktúm, momentální vládce Dubaje a viceprezident SAE, v neděli představil velkolepé plány na rozšíření mezinárodního letiště Al Maktúm (DWC), známého také jako „Dubaj World Central“. Letiště nacházející se jihozápadně od centra Dubaje (ve vzdálenosti cca 50 km) bylo otevřeno teprve v roce 2010 a o rok později zde přistály první komerční lety. Od letošního roku se jedná také o cílový letecký přístav pro české a slovenské cestovatele směřující do Dubaje na křídlech aerolinky Smartwings. V nedaleké budoucnosti by se z něho měla stát největší letecká křižovatka na světě. Emirát Dubaj do jeho rozšíření a výstavby nového terminálu plánuje zainvestovat astronomických 128 miliard dirhamů (cca 818 miliard Kč). Nový terminál bude disponovat 400 odletovými branami, pěti paralelními ranvejemi a dojde k navýšení jeho kapacity na 260 milionů odbavených cestujících ročně (+ 12 milionů tun nákladu). Dokončení první fáze je plánováno v horizontu 10 let (cílem je roční přepravní kapacita 150 milionů cestujících). Po její finalizaci sem své lety přesměrují Emirates i flydubai. Společně s rozšířením letiště dojde také k rozvoji celé oblasti „Dubai South“ (návazné služby, poptávka po pracovní síle, bydlení až pro milion lidí).

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)