Záletník 111 aneb novinky ze světa cestování a letectví
8.10.2023

Záletník 111 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník. Občas je to honička, ale náš magazín je dneska už 3× jednička. Pojďme se proto podívat, jaké letecké aktuality nám díl s pořadovým číslem 111 přinese. SalamAir opět hází Prahu přes palubu. SAS zvýší konkurenci na lince z Prahy do Osla a zároveň chystá přestup do jiné letecké aliance. Lufthansa navázala spolupráci s korejským železničním dopravcem. FlyDubai rozšíří nabídku letů do Malajsie. V Saúdské Arábii vyrostlo nové moderní letiště. A samozřejmě i mnoho dalších novinek.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu. 

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

SalamAir asi definitivně odpískal linku z Prahy do Maskatu

Komedie v režii ománské aerolinky SalamAir nebere konce. Z Prahy (PRG) do hlavního města Sultanátu Omán, Maskatu (MCT), tato letecká společnost v nejbližší budoucnosti létat skutečně nebude. V krátkosti si celou „show“ shrňme. Je polovina srpna a z rezervačního systému dopravce bez bližších informací mizí všechny lety na inkriminované trase (viz náš magazín). Cestovatelé obdrží zprávu o zrušených letech a možnostech refundu. V prvním zářijovém týdnu se však zčistajasna lety na stránkách aerolinky opět objevují, píšeme o tom tedy nový magazínový článek. Uplynuly ale další tři týdny a vše je znovu jinak. Spojení mezi Prahou a Maskatem zase mizí ze systému a cestovatelé znovu dostávají smutné zprávy týkající se rušení jejich itinerářů.

SAS se vrátil na linku z Prahy do Osla

Skandinávský dopravce, celým jménem Scandinavian Airlines, ve čtvrtek 28. září 2023 po několika letech obnovil své pravidelné spojení mezi českou a norskou metropolí. Z Prahy (PRG) do Osla (OSL) cestovatelům nabídne dva lety týdně (čtvrtek a neděle). Na trase bude konkurovat nízkonákladovým aerolinkám Norwegian (9 letů týdně) a Eurowings (4 týdenní rotace).

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Ryanair výrazně škrtá lety z Dublinu. Irská nízkonákladová aerolinka redukuje počty letů z Irska. Důvodem je zpoždění  dodávek objednaných Boeingů 737 MAX 8-200, v důsledku čehož je nutná ubrat dvě bázovaná letadla v Dublinu (DUB). Celkem se rušení v zimním letovém řádu dotkne 17 linek. Pro české a slovenské cestovatele lze za relevantní považovat zrušené linky do Norimberku (NUE) a Košic (KSC). Spojení do Prahy (PRG) se optimalizace letového řádu naštěstí negativně nedotkne.

Scandinavian Airlines mění majitele a míří do jiné aliance. Skandinávská letecká společnost prochází rozsáhlou reorganizací, v jejímž rámci dojde také ke změně vlastnické struktury. SAS v blízké budoucnosti zakoupí konsorcium tvořené leteckou skupinou Air France-KLM (19,9 %), investičními společnostmi Castlelake a Lind Invest, a také dánským státem. Domluvená transakce v celkové výši 1, 175 miliardy amerických dolarů nebude mít na provoz aerolinky žádný vliv. Kapitálový vstup francouzsko-nizozemské skupiny ale znamená, že SAS opustí leteckou alianci Star Alliance (mimochodem byla jedním ze zakládajících členů) a „přestoupí“ do aliance SkyTeam. Přechod do konkurenčního sdružení spolupracujících aerolinek by se měl dokončit do léta 2024.

Letem z Evropy do Asie

Na nový trh míří Azerbaijan Airlines, kteří zahájily lety do Minsku. Hlavní město Běloruska se do mapy destinací obsluhovaných ázerbájdžánským národní dopravcem dostalo od 1. října 2023. V rezervačním systému aerolinky jsou na lince z Baku (GYD) do Minsku (MSQ) vypsány čtyři týdenní rotace (hned dva lety v pondělí a po jednom ve čtvrtek/pátek). Pondělních rotací budou moci díky pěkné návaznosti z Prahy (PRG) potenciálně využít také čeští cestovatelé.

Lufthansa začala spolupracovat s korejskými železnicemi. Skupina Lufthansa Group zahajuje inovativní partnerství v oblasti železniční a letecké dopravy s jihokorejským dopravcem KORAIL. Model fungující v několika evropských zemích bude poprvé aplikován také mimo „starý kontinent“. Hlavní železniční operátor v Jižní Koreji poskytne cestovatelům spojení do celkem osmi destinací. Z mezinárodního letiště v Soulu (ICN) bude možné vysokorychlostními vlaky KTX cestovat do Busanu, Dongdaegu, Gwangju, Ulsanu, Pohangu, Yeosu, Mokpa a Jinju. Kompletní cestovní itinerář je již nyní možné poskládat na jednu letenku.

Letem z Evropy do Afriky

Německá aerolinka Condor přerušuje vybraná spojení do severní Afriky a na Blízký východ. Během platnosti zimního letového řádu 2023/2024 (od 29. října 2023 do 30. března 2024) nízkonákladový dopravce nepočítá s provozem linek z Berlína (BER) do marockého Agadiru (AGA), Dubaje (DWC) a Hurghady (HRG). Do egyptského letoviska pak nebude létat ani z Kolína  nad Rýnem (CGN), Norimberku (NUE) a Stuttgartu (STR).

Letem světem

V Ekvádoru se stahují mračna nad aerolinkou Equair. Mladá jihoamerická aerolinka, která byla založena teprve v roce 2021, se dostala do problémů a nečekaně zastavila své lety (oficiálně z důvodu rostoucích cen paliva a nízké poptávky ze strany cestujících). Cestovatelé se zakoupenými letenkami do konce roku letošního roku budou přepraveni na letech LATAMu, s nímž se dopravce dohodl na zajištění náhradní přepravy. Letecká společnost do minulých dnů provozovala tři Boeingy 737-700 a létala výhradně na domácích linkách.

Ethiopian Airlines po 11 letech obnoví lety do Středoafrické republiky. Nejlépe hodnocená africká aerolinka se na trasu z Addis Abeby (ADD) do Bangui (BGF) vrátí 15. listopadu 2023 (naposledy na ní přitom létala v říjnu roku 2012). Dopravce počítá se třemi rotacemi týdně (středa, pátek, neděle), na něž nasadí letouny Boeing 737-800. Reálně se ale nebude jednat o zcela novou linku, nýbrž protažení spojení z Etiopie do Jižního Súdánu. Lety proto povedou po následující ose Addis Abeba – Juba (JUB) – Bangui – Juba – Addis Abeba.

Flydubai rozšíří nabídku letů do Malajsie! Novinkami v síti destinací tohoto nízkonákladového dopravce z Dubaje se stanu malajské ostrovy Langkawi (LGK) a Penang (PEN). S provozem trojúhelníkového spojení, které obslouží obě destinace, se počítá od 10. února 2024. Boeingy 737 MAX 8 na lince budou létat každý den. Z Dubaje nejprve zamíří na jižněji položený Penang a následně také na Langkawi, odkud se letoun opět vrátí do Perského zálivu.

Saudia bude do Johannesburgu létat také na jaře 2024. V předcházejícím čísle našeho magazínu Záletník (107) jsme vás informovali o záměru saúdskoarabské aerolinky obnovit linku z Džiddy (JED) do Johannesburgu (JNB) v Jihoafrické republice. Původně však v rezervačním systému dopravce byly nahrány lety pouze na prosinec a leden. To se nyní změnilo a letecká společnost počítá s provozem linky minimálně do června 2024. Také během letního letového řádu cestovatelům na trase nabídne čtyři lety týdně (pondělí, středa, pátek a sobota). Teď už by to chtělo jen nějaké akční letenky….

Saudia se stala prvním dopravcem na novém letišti Red Sea International Airport (RSI). Nejnovější letecký přístav na Arabském poloostrově vyrostl v severozápadní části země poblíž města Hanak (téměř na pobřeží Rudého moře). K zahájení oficiálního provozu na letišti došlo ve čtvrtek 21. září, kdy kde přistál inaugurační let na lince z Rijádu (RUH). Právě spojení s hlavním městem je zároveň jedinou aktuálně provozovanou přímou linkou (2× týdně – čtvrtek a sobota, od listopadu přibude ještě nedělní rotace). S příchodem zimního letového řádu rozšíří nabídku letů také linka z Red Sea Airport do Džiddy (JED) – 2× týdně (čtvrtek a neděle). Nové letiště je součástí megaprojektu zvaného „The Red Sea Project“ a za jeho podobou stojí britská architektonická kancelář Foster + Partners.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)