Záletník 107 aneb novinky ze světa cestování a letectví
10.9.2023

Záletník 107 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa opět vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 107. V cestovatelské rubrice dnes zamíříme do Bhútánu a Gabonu, ale neochudíme vás ani o tradiční porci leteckých aktualit. easyJet zahájil provoz na lince z Prahy do Lyonu. SalamAir opětovně začal prodávat lety mezi Prahou a Maskatem. Eurowings Discover změnily kabát a přejmenovaly se na Discover Airlines. TAP Air Portugal navyšují počet letů do zaoceánských destinací. Obnovení prvních letů do Súdánu. A samozřejmě i nálož mnoha dalších novinek.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Bhútán snižuje poplatek za pobyt v zemi

Jednou z nejdražších destinací pro dovolenou je asijský Bhútán. Ten nyní, vědom si své pověsti, ve snaze přilákat více cestovatelů snižuje denní sazbu turistické daně na polovinu. Ještě na začátku loňského roku byla tato daň za udržitelný rozvoj ve výši 65 USD/den. Poté ale došlo, ruku v ruce s otevřením země po pandemii nemoci „COVID-19“, k jejímu skokovému navýšení na horentních 200 USD/den. To se nyní alespoň částečně mění a dochází ke korekci její výše na novou hladinu á 100 USD/den.

Nová taxa ve výši 100 USD/den je platná od 1. září 2023. Děti ve věku od 6 do 12 let zaplatí polovinu a děti mladší 6 let jsou od poplatku osvobozeny. Jedná se ovšem pouze o platbu za udržitelný rozvoj. Cestovatelé musí nadále počítat s dalšími platbami za jídlo, dopravu, průvodce, vstupy do klášterů atd. Aktuální výše „SDF“ (Sustainable Development Fee) je platná do 31. srpna 2027.

Státní převrat v Gabonu

Ve středoafrickém Gabonu došlo ve středu 30. srpna 2023 k vojenskému převratu. Stalo se tak krátce po oznámení výsledků prezidentských voleb, v nichž byl do úřadu potřetí v řadě zvolen dosavadní prezident Ali Bongo (v úřadě od roku 2009). Nutné je také zmínit, že se jedná o syna první gabonské hlavy státu – Omara Bonga, který stál v čele země od roku 1967 (tj. 42 let). Krátce po převratu došlo také k uzavření hranic země a odklonu letů, které tou dobou do hlavního města Libreville (LBV) mířily.

O týden později se již situace tváří klidněji. Zahraniční lety do země byly obnoveny a přechodným vůdcem Gabonu byl jmenován generál Brice Clotaire Oligui Nguema (bratranec sesazeného prezidenta), který složil prezidentskou přísahu. Dobu svého setrvání u moci Nguema neoznámil, nicméně slíbil dovedení země k novým svobodným a důvěryhodným volbám. Za zklamání ale označil výměnu u kormidla poražený prezidentský kandidát Albert Ondo Ossa, který poukazuje právě na úzké rodinné vazby mezi dřívější a současnou hlavou státu. V Gabonu to možná bude ještě zajímavé, proto bychom se mu v případě cest do rovníkové Afriky doporučili v blízké budoucnosti spíše vyhnout.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

easyJet zahájil provoz linky z Prahy do Lyonu

Britská nízkonákladová aerolinka easyJet v pondělí 4. září uskutečnila inaugurační let na nové lince z Prahy (PRG) do Lyonu (LYS). Letecká společnost cestovatelům prozatím nabídne dva lety týdně (pondělí a pátek). S příchodem zimního letového řádu dojde k navýšení počtu letů na tři týdně, kdy bude přidána ještě nedělní rotace. V rezervačním systému dopravce jsou aktuálně vypsány lety do prvního lednové týdne. Následuje měsíční odmlka, po níž dojde k obnovení provozu opětovně od 9. února 2024.

Nejlevnější letenky z Prahy do Lyonu aktuálně pořídíte za ceny lehce převyšující jednu tisícikorunu. To by mohl být dlouhodobější standard, neboť easyJet bude na trase létat v naprosto stejné dny jako konkurenční Volotea.

SalamAir opětovně nabízí letenky z Prahy do Ománu

Zrušíme, obnovíme, zrušíme, obnovíme. Kdyby v Ománu rostly sedmikrásky, asi tušíme, čím se tamější vedení letecké společnosti SalamAir při strategických rozhodnutích řídí. Jinak si osud linky z Prahy (PRG) do Maskatu (MCT) vysvětlit nedokážeme. V polovině srpna došlo k jejímu zrušení. Začalo se s procesem refundování vystavených letenek, vždyť nejeden český cestovatel využil lákavé tarify dopravce na lety do Kuala Lumpur (KUL) či na Phuket (HKT). Máme tu ale začátek září a letenky z Prahy do Maskatu (i dále do světa) je opět možné v rezervačním systému aerolinky zakoupit. Stejně jako nepřiletěla žádná oficiální informace o zrušení spojení, nedošlo nyní ani k žádné anonci jeho potenciálního obnovení. Co k tomu více dodávat? Upřeme své zraky k obloze na poslední říjnové úterý a vyhlížejme zeleno-bílý Airbus A321 nad Ruzyní. Přiletí nebo nepřiletí, přiletí nebo nepřiletí?

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Letecká společnost Eurowings Discover byla rebrandována a mění svůj název na Discover Airlines. Nová identita má primárně za cíl odlišit aktivity letecké společnosti zaměřující se výhradně na „leisure travel“ od nízkonákladové aerolinky Eurowings. Kromě změny názvu dochází ke kompletnímu rebrandingu a změně identity dopravce, která bude postupně představována v nejbližších měsících. První letoun, Airbus A320 s registrací D-AIUR, v novém nátěru poprvé svezl cestovatele 6. září na lince z Frankfurtu (FRA) do Palmy de Mallorca (PMI). O den později byl také spuštěn nový web společnosti, skrze nějž je nyní možné rezervovat letenky na lety operované právě novou aerolinkou. Od prosince letošního roku začnou poté posádky oblékat i nové uniformy. Více informací o starém dopravci v novém kabátě naleznete tradičně v našem průvodci.

Letem z Evropy do Afriky

Španělská letecká společnost Binter Canarias navýší počet letů z Kanárských ostrovů do Mauritánie. Dosavadní nabídku letů z ostrova Gran Canaria (LPA) do hlavního města západoafrické země, Nuakšottu (NKC) – kam létá 3× týdně (pondělí, čtvrtek, sobota), od konce srpna rozšíří také obnovená linka do Nouadhibú (NDB). Ta byla naposledy v provozu před příchodem pandemie nemoci „COVID-19“. Létat se bude 1× týdně (úterý). Protože levných letů do Mauritánie příliš není, jedná se jistě o zajímavou možnost dopravy do destinace, která je v cestovatelské komunitě vyhlášená především díky jednomu z nejdelších nákladních vlaků na světě, na jehož vagonech se můžete svézt napříč Saharou.

Letem z Evropy do Ameriky

Letecká společnost TAP Air Portugal oznámila plány týkající se navýšení počtu letů na exponovaných trasách směřujících nejen do Brazílie. Po jednom letu týdně bude přidáno na linky z Lisabonu (LIS) do Belému (BEL)  – celkem 5 letů týdně, do Brasílie (BSB) – celkem 7 letů týdně, do Natalu (NAT) – celkem 3 lety týdně, do Porto Alegre (PGP) – celkem 4 lety týdně, do Sao Paula (GRU) – celkem 21 letů týdně, do Salvadoru de Bahia (SSA) – celkem 7 letů týdně. Dvě týdenní rotace budou přidány na lince Ria de Janeira (GIG) – celkem 12 letů týdně. A dokonce o tři extra rotace bude bohatší nabídka letů do Recife (REC) – celkem 10 letů týdně. S navýšením provozu na všech výše zmiňovaných trasách se počítá během letního letového řádu 2024. Více spojení nabídne dopravce také na trasách do kanadského Toronta (YYZ) – plus 3 rotace, celkem 13 letů týdně, do Maputa (MPM) v Mosambiku – plus 1 rotace, celkem 4 lety týdně, a západoamerického San Francisca (SFO) – plus 1 rotace, celkem 6 letů týdně.

Letem světem

Egyptair obnovil lety do Súdánu! Jedná o první pravidelné spojení mezi oběma sousedními zeměmi po uzavření súdánského vzdušného prostoru v polovině letošního dubna (v důsledku konfliktu mezi vládou a vojenskými skupinami). První let z Káhiry (CAI) do Port Súdánu (PZU) se uskutečnil v úterý 5. září (MS865). Egyptair je první zahraniční leteckou společností, která se do Súdánu vrátila. Doposud z letiště na břehu Rudého moře létaly pouze domácí dopravci – Tarco Aviation do Dauhá (DOH) / Džiddy (JED) / Rijádu (RUH) a Badr Aviation do Džiddy.

V plánech egyptského národního dopravce, Egyptair, se objevila ještě jedna nová destinace v Libyi. S příchodem zimního letového řádu (od 31. října 2023) by měla aerolinka zahájit pravidelné lety z Káhiry (CAI) do libyjské Misuráty (MRA). Dle zpráv insiderů by se mělo jednat o dva lety týdně (úterý a sobota). O plánovaném návratu komerčních linek do Libye jsme více psali v magazínu Záletník (104).

Saudia obnoví spojení do Jihoafrické republiky. Saúdskoarabský národní dopravce se od 1. prosince 2023 vrátí na linku z Džiddy (JED) do Johannesburgu (JNB), kterou naposledy obsluhoval v dubnu 2020. Během prosince a ledna nabídne cestovatelům celkem čtyři lety týdně (pondělí, středa, pátek a sobota). Saudia se během roku dostala do hledáčku mnoha českých cestovatelů, díky častým akčním cenám letenek do destinací v Asii i Africe. Uvidíme proto, jestli se brzy dočkáme také akčních letenek na samý jih afrického kontinentu právě od tohoto dopravce.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)