Záletník 110 aneb novinky ze světa cestování a letectví
1.10.2023

Záletník 110 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte s pěkně kulatým pořadovým číslem 110. Dnes nás opět čekají výhradně letecké aktuality a tradičně jich nebude málo! Nová linka z Prahy do Izmiru. Smartwings končí s charterovými lety z českých regionálních letišť. Letiště Praha má novou oficiální taxislužbu. Wizz Air končí na lince z Vídně do Kuvajtu. EasyJet nabídne nové spojení z Berlína do Káhiry. Qatar Airways obnoví lety do Kambodži v jihovýchodní Asii. Ázerbájdžánská aerolinka Buta Airways ukončuje svůj provoz. A samozřejmě i mnoho dalších novinek.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Nová linka z Prahy do tureckého Izmiru

Turecká nízkonákladová aerolinka SunExpress rozšíří v příštím roce nabídku letů z Prahy (PRG) také o Izmir (ADB). Stálici, v podobě pravidelné linky do oblíbené Antalye (AYT), v letní sezoně 2024 doplní také nové spojení do třetího největšího tureckého města nacházejícího se na pobřeží Egejského moře. Trasa bude dopravcem obsluhována 2× týdně (středa a neděle). A co nás potěší minimálně stejně tak jako oznámení této nové linky, jsou aktuální ceny letenek.

Více informací o čerstvé novince jsme pro vás shrnuli do speciálního magazínového článku.

Smartwings přestanou létat z regionálních letišť

Tuzemská letecká společnost Smartwings nebude v příštím roce provozovat charterové lety z menších regionálních letišť. Rozhodnutí dopravce se týká letišť v Českých Budějovicích (JCL), Karlových Varech (KLV) a Pardubicích (PED). Důvody tohoto kroku nejsou kapacitní jako spíše organizační a ekonomické. Dopravce na malých letištích totiž nemá provozní základny a musí krkolomně kombinovat rotace letů i směny personálu na palubách letadel. Nepříjemná novinka se dotkne především cestovních kanceláří, jež nyní budou muset hledat náhradní dopravce ze zahraničí, kteří charterové lety s českými turisty obslouží.

Největší hráči na trhu, CK Čedok a skupina DER Touristik (CK Fischer a Exim Tours), již údajně mají náhrady nalezeny či jsou blízko podepsání kontraktů. Nechme se tedy překvapit, jaké dopravce nakonec budeme na malých regionálních letištích v příštím roce vídat.

Uber se stal oficiální taxislužbou na Letišti v Praze

Společnost Uber se od 26. září 2023 stala hlavním partnerem Letiště Václava Havla v Praze (PRG) v oblasti poskytování taxislužeb. Černé taxíky budou cestujícím k dispozici 24 hodin denně a přepravu zajistí vozy vyšší střední třídy s maximálním stářím pět let. Objednání proběhne snadno přes aplikaci dopravce nebo fyzicky u kiosku, které jsou umístěny na obou terminálech. Hlavním benefitem pro cestovatele bude znalost finální ceny ještě před nástupem do vozidla (nebudou na ni mít vliv ani případné objížďky či čekání v koloně). Všichni řidiči budou mluvit česky a také minimální znalost anglického jazyka jim nesmí být cizí.

Podrobnější informace o novince a také komentáře zástupců Letiště Praha i společnosti Uber naleznete v našem magazínovém článku.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Wizz Air zavírá další bázi v Rumunsku. Maďarská nízkonákladová aerolinka přestane bázovat svá letadla na letiště ve městě Suceava (SVC) ležícím na severovýchodě země. Škrty se dotknou pravidelných linek do Benátek-Trevisa (TFS), Bergama (BGY), Boloni (BLQ), Bruselu-Charleroi (CRL), Dortmundu (DTM), Eindhovenu (EIN), Larnaky (LCA) a Paříže-Beauvais (BVA). Oproti tomu letiště, s příchodem zimního letového řádu, získá dvě nové linky mířící do Kolína nad Rýnem (CGN) a Milána-Malpensa (MXP).

Letem z Evropy do Asie

Lufthansa končí s lety do iráckého Kurdistánu. Vlajkový německý dopravce s příchodem zimního letového řádu zastaví lety mezi Frankfurtem (FRA) a Erbílem (EBL). Aktuálně na trase létá 2× týdně (úterý a sobota), nicméně po 28. říjnu 2023 již v rezervačním systému aerolinky nejsou další lety vypsány.

Vistara navyšuje počet letů do Německa. Indická letecká společnost v druhé polovině listopadu rozšíří nabídku přímých letů z Frankfurtu (FRA) na indický subkontinent. Doposud cestovatelům z Hesenska nabízí pouze přímou linku do hlavního města Dillí (DEL) – 6× týdně (každý den kromě středy), nicméně od 15. listopadu k ní přibyde také nová linka Frankfurt – Bombaj (BOM). S jejím provozem dopravce počítá taktéž 6× týdně (každý den kromě pondělí).

Wizz Air zastavuje provoz na lince z Vídně do Kuvajtu. Spojení z rakouské metropole (VIE) do této nevelké země v Perském zálivu bylo poměrně žhavou novinkou letošní letní sezony. Koneckonců nejeden český cestovatel ultralevných letenek do Kuvajtu (či odtamtud dále do Asie) využil. Nyní se ale nad linkou do Kuvajtu (KWI) stáhla mračna a letecká společnost stáhla z prodeje všechny lety vypsané na zimní letový řád 2023/2024. Poslední let na trase je aktuálně vypsán na sobotu 28. října 2023. V mobilní aplikaci jsou dále dostupné i lety od dubna 2024 dále (webové stránky je ale prozatím nenabízí)…

Letem z Evropy do Afriky

Nová linka z Berlína do Káhiry! O tom, že easyJet začne létat z Londýna (LTN) na nově otevřené káhirské letiště Sphinx (SPC) jsme psali již v magazínu Záletník (106). Nyní, ve spojitosti s letištěm nacházejícím se nedaleko nekropole v Gíze, anoncuje další plány, které již budou potenciálně zajímavé také pro některé české cestovatele. Přímé spojení z Berlína (BER) do Káhiry bude v provozu 2× týdně (středa a neděle) počínaje 17. prosincem letošního roku. Lety na nové lince jsou prozatím vypsány do konce zimního letového řádu 2023/2024.

Letem z Evropy do Ameriky

Condor bude létat do San Antonia. Německá aerolinka zaměřující se na dovolenkářské cesty oznámila rozšíření mapy obsluhovaných destinací o severoamerické San Antonio (SAT). S provozem nového sezónního spojení do Texasu se počítá od 17. května do 6. září 2024. Aerolinka cestovatelům nabídne celkem tři týdenní rotace (pondělí, středa, pátek), na něž bude nasazovat Airbus A330-900. Condor se v San Antoniu stane dokonce prvním evropským dopravcem. V rezervačním systému aerolinky se po koronavirové odmlce objevily také přímé linky z Frankfurtu do Miami (MIA) a kanadského Calgary (YYC).

Letem světem

V Gabonu zahájila provoz letecká společnost Africa United Airlines. Inaugurační let nového afrického dopravce se uskutečnil ve čtvrtek 14. září na vnitrostátní lince z Libreville (LBV) do Port-Gentil (POG) ležícího taktéž na pobřeží Atlantského oceánu. Druhá plánovaná linka by v budoucnu měla vést z hlavního města země, Libreville, na letiště do Franceville/Mvengue (MVB), které se nachází ve východním Gabonu u hranic s DR Kongo. Ve flotile aerolinky zatím nalezneme jeden Bombadier CRJ200.

Končí ázerbájdžánská aerolinka Buta Airways. Nízkonákladová letecká společnost provozovaná mateřskými Azerbaijan Airlines uskuteční svůj poslední let v závěru září. Následně, od 1. října, budou všechny její linky nově nabízeny pod hlavičkou právě mateřské aerolinky. Ta v rámci fúze značek cestovatelům nabídne zcela nový tarif pojmenovaný „Buta Budget“, který nebude obsahovat přepravu žádného odbaveného zavazadla. Projekt Buta Airways nakonec fungoval sedm let – první let letadla operující pod touto značkou se konal v roce 2017 a linky z Baku (GYD) směřovaly do destinací poblíž Černého a Kaspického moře či Moskvy/Kazaně, Dammámu/Rijádu a Teheránu.

Emirates navázali užší spolupráci také se SríLankan Airlines. Tzv. interliningová dohoda mezi oběma dopravci umožní aerolinkám vzájemně nabízet letenky do destinací, které obsluhuje alespoň jeden z nich. Cestující na křídlech Emirates tak získají přístup do 15 dalších destinací, přičemž ve třech případech se jedná o zcela nová letiště – Madurai (IXM) a Tiruččiráppalli (TRZ) v Indii a ostrov Gan (GAN) na Maledivách.

Qatar Airways obnoví pravidelné lety do Kambodži. Počínaje 29. říjnem 2023 začne dopravce z Perského zálivu létat do hlavního města země, Phnom Penhu (PNH). Bude se jednat o trojúhelníkové spojení po ose Dauhá (DOH) – Ho Či Minovo město (SGN) – Phnom Penh, kdy dojde k protažení jedné ze dvou denních rotací na trase mezi Katarem a jižním Vietnamem. Na linku bude nasazován letoun typu Boeing 777.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)