Zimní letový řád 2022/2023 v Praze
7.11.2022

Zimní letový řád 2022/2023 v Praze

V neděli 30. října 2022 začal platit zimní letový řád! Výjimkou není ani Letiště Václava Havla v Praze. Pojďme se tedy společně podívat na změny, které s sebou zimní letový řád pro zimní sezonu 2022/2023 přináší.

Zcela nové linky

Dvě zajímavé novinky s sebou přinese zimní letový řád v Praze. V neděli 30. října bude zahájen provoz na nové lince z Prahy do Kišiněva, která bude obsluhována národním moldavským dopravcem Air Moldova (3× týdně). Od 12. prosince 2022 bychom měli v Praze vídávat také FlyErbil, kteří zahájí své lety z Prahy do iráckého Kurdistánu (frekvence: ob týden). U irácké aerolinky ale záměrně používáme podmiňovací způsob, neboť se jedná o již čtvrté odložení startu linky. Více jsme se jednotlivým novým linkám věnovali v samostatných článcích:

Nejvíce změn tradičně u lowcost dopravců

Ryanair na zimní měsíce pozastavil provoz linek do dánského Billundu (BLL), chorvatského Zadaru (ZAD), na řecké ostrovy Korfu (CFU) a Rhodos (RHO), na Mallorcu (PMI) a do italských měst Boloňa (BLQ) a Pescara (PSR). Naopak obnovuje provoz na oblíbené lince do jordánského Ammánu (AMM).

Wizz Air ve svém zimním letovém řádu nepočítá s linkami z Prahy do Neapole (NAP) a Palerma (PMO). V případě spojení na Sicílii tato linka z rezervačního systému dopravce zmizela nejen pro zimní měsíce, ale také pro léto 2023. Těžko nyní odhadovat, jestli je její osud definitivně zpečetěn nebo se jedná pouze o aktuální optimalizaci letového řádu aerolinky. Dvě zastavená spojení ale zahradí dvojice nových: Wizz Air opětovně začne létat do Londýna na letiště Luton (LTN) a od prosince taktéž do Bukurešti (OTP).

Britská nízkonákladová aerolinka easyJet pro zimní měsíce nepočítá s linkami z Prahy do skotského Edinburghu (EDI), kde tedy odpadne konkurence Ryanairu, do Londýna na Luton (LTN), kde pro změnu zbyde jediný dopravce v podobě Wizz Airu, a také do Neapole – tam po zastavení letů „W6“ a „U2“ zůstanou na výběr pouze lety Ryanairu. V listopadu a druhé půlce ledna bude mít výluku linka z Prahy do Porta (OPO).

Německá nízkonákladová aerolinky Eurowings dnes zahájila pravidelné lety do norského hlavního města (na lince do Osla bude 3× týdně konkurovat Norwegianu) a také na oblíbený ostrov Madeira, kam doposud z Prahy létaly pouze Smartwings. Od prosince potom dopravce nabídne také lety do egyptského letoviska Hurghada.

Další změny

Právě do Hurghady (HRG) přestaly s dnešním dnem létat ČSA! Pátý nejstarší letecký dopravce na světě tak bude přes zimní měsíce nabízet pouze jednu jedinou linku, a to do Paříže.

Přes zimu se čeští cestovatelé také budou muset obejít bez přímých leteckých spojení na Island, kam létala tamější mladá aerolinka Play. A také na Maltu, kam pravidelně přes letní sezonu létala Air Malta.

Obnovení se dočká spojení z Prahy na londýnské letiště City (LCY). British Airways nově nabídnou tři lety týdně. Celkově tak budou v nabídce z Prahy lety hned na pět londýnských letišť.

Na trase mezi Kodaní (CPH) dojde ke změně v portfoliu dopravců. Eurowings s Ryanair nově místo Norwegianu doplní skandinávský SAS.

Již v minulém týdnu se v Praze poprvé objevil ománský dopravce SalamAir, který nově obsluhuje přímé linky z Prahy do dvou destinací na jihu Arabského poloostrova: do Muscatu (MCT) a do Salalahu (SLL). Více jsme se těmto nových linkám věnovali ve speciálním článku.

Novinky u cestovních kanceláří

Nabídku cestovních kanceláří letos pořádně okysličila CK Čedok! Ta bude pokračovat v osvědčených letech do Dominikánské republiky a na Zanzibar. Nově však od začátku říjná vypravuje také vlastní charterové lety na Madagaskar (konkrétně na ostrov Nosy Be) a od začátku listopadu také do ománského Muscatu. Od 25. prosince poté rozšíří svou nabídku také o Thajsko v podobě přímých letů z Prahy do Krabi. Více jsme se o přímých letech z Prahy do exotiky rozepsali v tomto článku.

Kompletní přehled aktuálních linek z Prahy najdete v tomto našem článku. Zimní letový řád v Praze najdete také nebo přímo na webu letiště.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)