Záletník 29 aneb novinky ze světa letectví a cestování
1.8.2021

Záletník 29 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Ryanair odhalil chystané novinky v zimním letovém řádu. Velké věci můžeme čekat především na trase z Prahy do Neapole, kde o cestovatele budou bojovat rovnou tři největší evropské nízkonákladové aerolinky. Brno se po Kyjevu musí pro letošek rozloučit také s linkou do italského Bergama. Kompletně očkovaní cestovatelé již nebudou muset ve Velké Británii do karantény. To vše (a nejen to) jsou témata, která přinesl poslední červencový týden a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Letectví

Velký podzimní souboj o Neapol

V pátek přišel se zajímavou novinkou irský nízkonákladový dopravce Ryanair, který do svého rezervačního systému nahrál letenky na zcela nové trase z Prahy do italské Neapole. Což o to, aktuálně nabízené zpáteční letenky v cenovém rozmezí mezi 1 500 Kč a 2 000 Kč nejsou žádným horkým zbožím, nicméně zajímavé spíše bude sledovat jejich cenový vývoj. Na trase z Prahy do Neapole totiž bude během podzimních měsíců panovat poměrně čilý konkurenční boj – easyJet vs. Ryanair vs. Wizz Air. 

Již 3. září plánuje spojení z Prahy do italské Kampánie obnovit britská aerolinka easyJet, která bude do Neapole v září a říjnu létat 2× týdně (pondělí a pátek). S příchodem zimního letového řádu pak přidá ještě nedělní rotaci. Pozadu nezůstává ani další významný hráč na trhu lowcostové dopravy, maďarský Wizz Air. Ten v Itálii zakládá jednu bázi na druhou, z čehož těží i čeští cestovatelé – viz nové linky do Říma, Katánie nebo právě Neapole. „Růžový dopravce“ začne na zmiňované trase létat od 18. září s frekvencí dvou letů týdně (úterý a sobota). A od 31. října do hry vstoupí také avizovaný Ryanair! Ten cestovatelům nabídne dokonce 4 lety týdně (pondělí, středa, pátek a neděle). Rázem tady od listopadu máme 9 týdenních rotací mezi Prahou a Neapolí! To nemůže skončit jinak, než cenovou bitvou, z níž budou profitovat všichni nadšení cestovatelé…

Chystané novinky v zimním letovém řádu Ryanairu z Prahy

Kromě nové linky z Prahy do Neapole by se, dle rezervačního systému dopravce, měla se začátkem zimního letového řádu rozrůst nabídka spojení z Prahy o další obnovené linky. Ryanair by měl znovu začít létat do Barcelony (4× týdně – pondělí, středa, pátek a neděle), dánského Billundu (2× týdně – úterý a sobota), na pařížské letiště Beuvais (2× týdně – pátek a neděle) a také do Manchesteru ve Velké Británii (4× týdně – pondělí, středa, pátek a neděle).

Letem světem

  • ✈️ Z Brna se do Bergama letos definitivně létat nebude. Ryanair ze svého rezervačního systému odstranil všechny lety na této lince. Původně plánoval obnovení spojení mezi oběma městy od září.
  • ✈️ Wizz Air zrušil středeční rotace v září a říjnu na lince z Prahy do gruzínského Kutaisi. Podzimní měsíce tak potkalo stejné krácení letového řádu jako dříve středeční rotace o letních prázdninách. Pokud se zrušení dotklo, lze letenky zdarma přebookovat na jakýkoliv nedělní let z Prahy nebo využít středečních odletů z nedaleké Wroclawi.
  • ✈️ Condor obnoví lety do Kanady. Aerolinka tak zareagovala na plánované otevření Kanady pro očkované cestovatele, o němž jsme psali v minulém díle glosáře Záletník. Právě od 7. září hodlá dopravce obnovit přímé lety z Frankfurtu do Toronta a Halifaxu.
  • ✈️ Do Vídně se vrátila letecká společnost Air Canada. Ta 23. července obnovila provoz na přímé lince z Vídně do Toronta.  Aktuálně se na ní létá 3× týdně.
  • ✈️ SríLankan se po 6 letech vrací na pravidelnou linku do Moskvy. Přímé letecké spojení z Colomba na moskevské letiště Domodědovo bude obnoveno od 31. července, přičemž se prozatím počítá s jednou rotací týdně. Konkurence na trase – ruská společnost Aeroflot – se na linku plánuje vrátit 3. září.

Cestování

Usnadnění návratů do ČR pro rodiny s dětmi

Lepší pozdě, než nikdy! I tak by se dalo glosovat nové opatření, které výrazně zjednoduší návraty domů rodinám s dětmi ve školním věku. Od soboty 31. července platí nové podmínky pro děti ve věku od 6 do 12 let, které se vrací ze zemí červené a tmavě červené kategorie (viz Cestovatelský semafor). Nově nemusí podstupovat jakýkoliv test před cestou zpět domů a po návratu do ČR mohou absolvovat PCR test okamžitě, čímž pro ně de facto padá povinnost min. 5denní samoizolace. Informoval o tom na svém twitterovém účtu ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek.

⚠️ Změny vstupních podmínek

  • 🇦🇪 Arabský emirát Abú Dhabí zařadil Českou republiku na tzv. „Green list“. V praxi to znamená odpuštění povinné 10denní karantény. I nadále je třeba před cestou doložit negativní PCR test ne starší 72 hodin a druhému se podrobit po příletu na letiště v Abú Dhabí (zdarma). Další podmínky platí jen v případě, že na území emirátu budete pobývat déle než 6 dní. Více informací o podmínkách cestování do Spojených arabských emirátů. 
  • 🇮🇸 Island obnovil povinnost předkládat negativní test před zahájením cesty na ostrov. Nepříjemná povinnost se týká i kompletně očkovaných cestovatelů i těch, kteří již nemoc COVID-19 prodělali. Akceptovány jsou jak PCR, tak i antigenní testy a nesmí být starší 72 hodin. Nové opatření je platné od středy 28. července. Více informací o podmínkách cestování na Island.
  • 🇬🇧 Velká Británie zrušila povinnou 10denní karanténu pro kompletně očkované cestovatele. Od pondělí 2. srpna mají vakcinovaní cestovatelé ze zemí tzv. „Amber listu“ (vč. ČR a SR) zjednodušené podmínky do Anglie, Skotska i Walesu. Padá pro ně sice povinná karanténa, ale i nadále musí absolvovat 2 testy. Před zahájením cesty je nutné předložit negativní test ne starší 72 hodin a následně je nutné podstoupit PCR test 2. den pobytu na území VB. Více informací o podmínkách cestování do Velké Británie.

Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)