Záletník 28 aneb novinky ze světa letectví a cestování
27.7.2021

Záletník 28 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Po dovolené se na scénu opět vrací a do světa vylétá náš Záletník. Podíváme se zahájení provozu nové dcerky Lufthansy – společnosti Eurowings Discover, informace o plánovaném otevření Kanady pro cestovatele od letošního podzimu či zpřísnění opatření v Itálii. Samozřejmě neopomeneme ani další novinky ze světa letectví a oblasti cestování (zejména mnoho drobných změn ve vstupních podmínkách do jednotlivých zemí). Uvařte si ranní kávu, v klidu posnídejte a dopřejte si nálož novinek, s níž k vám letí náš Záletník.

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Letectví

Eurowings Discover zahajuje provoz

Německá aerolinka Lufthansa diverzifikuje lety pod svou značkou a založila novou dceřinou společnost Eurowings Discover. Tento nový dopravce získal i svůj IATA kód, a to „4Y“. V letní sezoně bude obsluhovat linky z Frankfurtu nad Mohanem do keňské Mombasy (a následně pokračovat na Zanzibar), Windhoeku v Namibii (od 10. srpna) a také Dominikánské republiky (letovisko Punta Cana od 9. srpna). Na konci září rozšíří portfolio nové aerolinky Las Vegas, na začátku října ostrov Mauricius a s příchodem zimního letového řádu se nabídka letů rozroste o karibské ostrovy Barbados (Bridgetown), Jamajka (Montego Bay) a Kuba (Varadero). Společně s nimi budou v úvodu listopadu zahájeny i lety do mexického Cancúnu.

V zimních plánech dopravce figurují i atraktivní destinace ležící blíže evropskému kontinentu. Kanárské ostrovy (Fuertventura, Gran Canaria, Lanzarote a Tenerife), egyptská letoviska Hughada a Marsam Alam nebo marocké město Marrákeš. V létě příštího roku by aerolinky ráda otevřela i bázi na letišti v bavorském Mnichově. A to by mohlo být zajímavé i pro české cestovatele!

Záletník 28 aneb novinky ze světa letectví a cestování
Inaugurační let 4Y z Frankfurtu do Mombasy (+ na Zanzibar) ze dne 24. července 2021

Lufthansa začne cestovatele oslovovat genderově neutrálně

A zase ta Lufthansa! Všechny aerolinky ze skupiny Lufthansa Group přestanou vítat cestující na palubě oslovením „Dámy a pánové“. Klasické oslovení bude nově nahrazeno genderově neutrálním „Dobrý den“, „Dobrý večer“ nebo „Vážení hosté“. Možná jsme zůstali žít ve středověku, ale pokud aerolinky mají kapacitu řešit podobně „zapeklité problémy“, pak se snad krize v celém sektoru letectví blíží svému konci. 🙂

Letem světem

 • ✈️ Air Serbia a Turkish Airlines uzavřely dohodu o vzájemném „codesharování“ letů. Obě aerolinky pokračují v rozšiřování partnerství a nyní budou vzájemně nabízet své lety i do těchto destinací: Banja Luka a Tivat (Air Serbia) + Adana, Ankara, Dalaman, Gazipasa, Káhira, Kayseri, Kyjev, Oděsa a Tranzon (Turkish Airlines).
 • ✈️ Další „codesharová“ spolupráce bude navázána mezi Aegeanem a Voloteou. Partnerství těchto dvou aerolinek pokrývá od začátku července rovnou 75 linek do/z Řecka.
 • ✈️ Austrian Airlines obnovily lety do Teheránu. Rakouský národní dopravce obnovil 18. července pravidelné lety z Vídně do Teheránu.
 • ✈️ Finnair začal nabízet dálkové linky ze Stockholmu. Finský národní dopravce otevře svou první základnu mimo území Finska. Ze stockholmského letiště Arlanda bude od letošní zimy létat do USA (Miami) a Thajska (Bangkok a Phuket). Ve Stockholmu budou bázovány dva letouny Airbus A350-900. Dopravce tak reaguje na příležitost vzniklou po vyklizení pozic Norwegianem, který tyto linky nabízel dříve.
 • ✈️ SkyUp začal létat z Ukrajiny do Saúdské Arábie. Ukrajinský nízkonákladový dopravce v srpnu zahájí lety ze Lvova do Dámmánu a z Kyjeva rovnou do trojice destinací na území Saúdské Arábie (Džidda, Dammán a Rijád).
 • ✈️ Vueling poprvé přistál v Belfastu. Zcela novou destinace zařadil na začátku července do své nabídky španělský nízkonákladový dopravce Vueling, který začal létat do severoirského Belfastu.

Cestování

🇨🇦 Kanada by se měla cestovatelům otevřít 7. září

Velice příjemná zpráva přiletěla minulý týden ze Severní Ameriky. Kanada stanovila data, kdy otevře hranice pro všechny přijíždějící cestovatele, kteří nebudou muset udávat účel své cesty. Jedinou podmínkou bude dokončené vakcinace proti nemoci COVID-19 (min. 2 týdny po druhé dávce) a následné vyplnění příjezdového formuláře. Podívejte se na více informací o vstupních podmínkách do Kanady.

Od 9. srpna bude tento pilotní projekt spuštěn pro občany Spojených států amerických a pokud bude úspěšný (resp. čísla nových případů se v Kanadě mezitím nezvednou), tak se od 7. září Kanada otevře i cestovatelům z ostatních zemí.

🇮🇹 Itálie zpřísňuje lokální opatření

Počínaje 6. srpnem zpřísňuje Itálie protiepidemiologická opatření na svém území. Tzv. „Green pass“ analogický „COVID pasu EU“, jímž dokážete svou bezinfekčnost, bude vyžadován pro vstup do vnitřních prostor barů a restaurací, na sportoviště, sportovní události, koncerty, do kin / muzeí / divadel či na výstavy. Doklad bude muset obsahovat informaci o negativním testu podstoupeném v předchozích 48 hodinách, prodělané nemoci nebo obdržení alespoň jedné dávky vakcíny proti nemoci COVID-19.

⚠️ Změny vstupních podmínek

Evropa

 • 🇧🇬 Bulharsko obnovilo pro přijíždějící cestovatele z ČR povinnost prokázat svou bezinfekčnost. Postačí vám k tomu COVID pas EU, v němž by se měla nacházet informace o negativní testu (v případě antigenního ne starší 48 hodin, v případě PCR 72 hodin), doklad o dokončeném očkování (min. 2 týdny po druhé dávce) nebo o prodělané nemoci (v uplynulých 180 dnech).
 • 🇮🇪 Irsko se otevřelo cestovatelům. Od pondělí 19. července opět můžeme cestovat za zážitky do Irska. Před cestou je nutné prokázat se COVID pasem EU (negativní PCR test ne starší 72 hodin, min. 2 týdny po dokončené vakcinaci nebo prodělaná nemoc v uplynulých 180 dnech) a vyplněným příjezdovým formulářem. Rovnou jsme vám naservírovali i tip na levné letenky do Dublinu. 🙂
 • 🇸🇰 Slovensko zpřísnilo pravidla vstupu. Ve zkratce se dají definovat jako – „nejsi očkovaný, šup do karantény“. Přijíždějící cestovatelé na Slovensko se musí prokázat dokončeným očkováním (min. 2 týdny po poslední dávky), v opačném případě zamíří do povinné karantény, kterou lze ukončit nejdříve 5. den podstoupením PCR testu se negativním výsledkem.
 • 🇪🇸 Španělsko opět mění vstupní podmínky pro cestovatele z ČR. Jakou na houpačce je to se vstupními podmínkami do Španělska. Ty se o letních prázdninách mění takřka každým týdnem. Chvíli lze z ČR do Španělska cestovat volně, chvíli zase jedině po splnění podmínek vyplývajících COVID pasu EU. V tomto týdnu, tj. od 26. července do 1. srpna, spadla na rizikový seznam Praha. To znamená, že všichni cestovatelé odlétají do některé ze španělských destinací z pražského Letiště Václava Havla budou muset kromě zdravotnického formuláře také prokázat svou bezinfekčnost.

Svět

 • 🇪🇨 Ekvádor přestal uznávat antigenní testy. Pro vstup do této jihoamerické země je nově potřeba negativní PCR test (ne starší 72 hodin) nebo doklad o kompletním očkování (klasicky min. 2 týdny od dokončení schématu).
 • 🇹🇹 Trinidad a Tobago se konečně otevřel zahraničním turistům. Karibské souostroví s otevřenou náručí přivítá ale jen ty cestovatele, kteří jsou již kompletně naočkováni (min. 2 týdny od dokončení schématu). Dále všichni přijíždějící musí vyplnit příjezdový formulář a do aplikace nahrát také negativní PCR test (ne starší 72 hodin).

Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)