Moskva - Domodědovo (DME)

Moskva – Domodědovo (DME)

Letiště Moskva - Domodědovo je druhým největším letištěm v Moskvě i v celém Rusku. Jedná se zřejmě o nejmodernější letiště v Rusku, a proto jsou sem operovány lety před předních aerolinek jako jsou Qatar Airways, Emirates, Singapore Airlines, Lufthansa nebo Swiss. Přestože všechny lety z ČR směřují na jiná letiště, při letu s přestupem dost možná skončíte právě na Domodědovu.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 43 km
  • Oficiální web letiště dme.ru

Letenky do Moskvy

Lety do Moskvy provozují téměř všechny evropské aerolinky. Přímé linky operují Aeroflot a ČSA na letiště Šeremetěvo, Ural Airlines na letiště Žukovskij a Pobeda Airlines z Karlových Varů na letiště Vnukovo.

Pokud však poletíte do s přestupem, dost možná přiletíte právě na letiště Moskva – Domodědovo. Lítá sem totiž Austrian, Lufthansa, Swiss nebo třeba LOT. Všechny tyto aerolinky totiž mívají velmi přijatelné ceny, často zhruba o 2 tis. Kč nižší než zaplatíte za přímý let.

Cena letenky do Moskvy se nejčastěji pohybuje okolo 5 tis. Kč. Pokud poletíte s přestupem nebo s nízkonákladovými aerolinkami, můžete se pohybovat i kolem 2,5 – 3,5 tis. Kč.

Doprava do centra

Doprava ve dne

Variant, jak se dostat z letiště Moskva – Domodědovo do centra, je relativně dost, a to i za velmi přijatelné ceny.

  1. Aeroexpressem (vlakem): Aeroexpress je nejrychlejším spojením do centra města. Vlak jezdí ve špičce každých 30 minut a mimo špičku jednou za hodinu. Cílovou stanicí je nádraží u stanice metra Paveletskaya v centru města a doba jízdy je necelých 45 minut. Cena je 500 rublů (asi 170 Kč) a při nákupu online alespoň 4 dny předem je 10 % sleva. Skupinová jízdenka pro 4 osoby vyjde na 1100 rublů, takže je zde téměř 50 % úspora. Jízdní řád naleznete na stránkách dopravce.
  2. Příměstským vlakem (električkou): Příměstský vlak je z našeho pohledu varianta s nejlepším poměrem cena / výkon. Vlak jede přibližně 70 minut a cena je 144 rublů (50 Kč). Oproti aeroexpressu je zde trochu menší pohodlí, chybí wifi a vlak nejede přímo, ale zastavuje v několika stanicích. V ranní a odpolední špičce jede vlak zhruba jednou za 30 minut až za hodinu, ale kolem poledne je i 3 hodinová díra. Jízdní řád naleznete zase na stránkách provozovatele.
  3. Autobusem: Z letiště jezdí také autobusy č. 308 do stanice metra Domodědovskaya, která je zhruba 30 minut jízdy metrem od centra. Cena za Express autobus je 150 rublů (50 Kč) a klasický autobus s mnoha zastávkami vychází na 92 rublů (30 Kč). Doba cesty je podle provozu a druhu autobusu přibližně 30 – 60 minut. Velkou výhodou tohoto spojení je, že jezdí také v noci.
  4. Taxi: Taxi je v Rusku a zvláště v Moskvě jedním z nejoblíbenějších způsobů dopravy. Ceny jsou poměrně příznivé a doprava do centra vychází zhruba na 800 – 1100 rublů (250 – 350 Kč). Nejvýhodnější je cesta přes mobilní aplikaci Yandex Taxi. Přestože ve směru Domodědovo nebývají zácpy až tak časté, nechte si cestou na letiště hlavně ve špičce dostatečnou časovou rezervu.

Doprava v noci

V noci jednoznačně doporučujeme dopravu taxi z důvodu rychlostí, pohodlí i bezpečnosti. Alternativně můžete dojet na taxi do stanice Domodedovskaya a odsud pokračovat autobusem. Rozdíl v ceně se bude pohybovat jen okolo 100 Kč.

Přestup na letišti

Pro většinu z nás je přestup na letišti Moskva – Domodědovo velká výjimka, se kterou se setkají jen opravdoví letenkoví fajnšmekři.

Jednou z variant je přestup při letu s Ural Airlines nebo S7 Airlines dále do Ruska nebo jinam do Asie. Druhou možností je potom koupení letenky z Moskvy kamkoliv do Asie například s Qatar Airways, Emirates či jinou společností. Většina těchto velkých aerolinek operuje své lety právě na letiště Domodědovo a z důvodu výrazně nižších cen letenek je někdy výhodnější koupit si letenku z Moskvy a k ní přískok z Prahy. Bonusem potom může být krátká zastávka v Moskvě.

Při přestupu v Moskvě není vízum potřeba jen v případě, že máte všechny lety na jedné letence a přestup je v rámci jednoho letiště. Na to si dejte pozor hlavně při letu s Ural Airlines z Prahy na letiště Žukovskij, protože navazující let může být operován z hlavní báze aerolinky na letišti Moskva – Domodědovo.

Přestup na Domodědovu je poměrně příjemný a z tohoto pohledu pohledu jde možná o nejpohodlnější letiště v Rusku. V posledních letech je trochu problém s tím, že letiště funguje na samé hraně své kapacity a množství lidí je při čekání někdy dost obtěžující.

Další užitečné tipy

Je dobré počítat s tím, že letiště funguje na hranici své kapacity a hlavně u pasových kontrol někdy bývají obrovské fronty. Doporučujeme dorazit na letiště s dostatečným časovým předstihem.

Na letišti sice nejsou žádné potraviny, ale nejdete tu mnoho míst, kde se dá za rozumnou cenu najíst. Klasikou je velká čtyřka – Mekáč, KFC, Burger King a Subway. Můžete vyzkoušet i tradiční ruské speciality v provozovně Pelmeň nebo brambory 100x jinak v Kroshka Kartoshka. Z trochu lepších restaurací za rozumnou cenu můžeme doporučit třeba italskou restauraci Il Patio.

Můžete zde najít také služby úschovy a balení zavazadel.

Informace o příletech a odletech na letišti Moskva – Domodědovo naleznete na webu letiště.

 

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 4. 5. 2020
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)