Záletník 14 aneb novinky ze světa letectví
14.3.2021

Záletník 14 aneb novinky ze světa letectví

Jak vypadá budoucnost Českých aerolinií? Ryanair oddálil návrat do Brna, Pardubic i Ostravy. Troufalý projekt dálkových letů z Prahy do Ameriky i Asie. Emirates a Eurowings nabízejí garanci prázdné sousední sedačky. A rvačka na palubě letadla v Číně. To vše (a nejen to) jsou témata, která přinesl druhý březnový týden a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Budoucnost ČSA? Snad tři letadla a čtyři destinace

Mračna se nad Českými aeroliniemi stahují čím dál více. Městský soud v Praze vyhlásil úpadek společnosti, a to na její vlastní návrh. Jestli ČSA přežijí a v transformované podobě zamíří vstříc oslavě stého výročí od svého založení nebo jejich příběh smutně skončí rozhodnou soud, insolvenční správce a věřitelé. Jasněji by mohlo být v červnu letošního roku. Dle insolvenčního návrhu má společnost dluhy ve výši 1,8 miliardy Kč. Zhruba 800 milionů korun dluží dodavatelům a cestující si, jejichž lety nebyly v minulosti realizovány, si nárokují závratnou miliardu korun.

Provoz aerolinek navzdory jejich nepříznivé situaci pokračuje i nadále. Cestující se ale již neproletí turbovrtulovými letadly ATR. Letouny s registracemi OK-NFU a OK-NFV byly vyřazeny a vrátí se svým majitelům. Aktuálně tak ve flotile dopravce zůstávají jen tři stroje. Kam v současné době ČSA létají? Mrkněte se do našeho článku mapujícího aktuální linky z Prahy.

Záletník 14 aneb novinky ze světa letectví
OK-KFO (vyřazeno již dříve) – nyní létá pro African Business Service v Gabonu

Přežití Českým aeroliniím samozřejmě z celého srdce přejeme. Ovšem národní dopravce disponující třemi letouny a obsluhující čtyři destinace? Nezbývá, než se zeptat: „Není to málo, Antone Pavloviči?“

Ryanair posouvá lety z českých regionů

Irská nízkonákladová aerolinka Ryanair odkládá návrat na tuzemská regionální letiště. Do Brna, Pardubic i Ostravy se modro-žlutá letadla vrátí až s příchodem května. Z Brna se bude létat do Londýna (od 2. května 2× týdně – pátek a neděle) a do italského Bergama (od 3. května 2× týdně – pondělí a pátek). V Pardubicích se ještě několik týdnů budou muset počkat na lety do Alicante (od 3. května 2× týdně – pondělí a pátek) a také oželet původně plánovanou třetí týdenní rotaci. A Ostrava získá zpět spojení s Londýnem (od 1. května 2× týdně – úterý a sobota). Držme tedy palce, aby se avizovaný květnový návrat konečně podařil!

Sci-fi nebo realita aneb projekt PRAGUSA.One

Smělý projekt s názvem PRAGUSA.One se dočkal medializace. Jedná se o projekt dálkových letů z Prahy a Dubrovníku operovaných letouny Airbus A350-900 v konfiguraci pro 251 osob. Všechny letenky budou nabízeny pouze v třídě „Premium Economy“. A kam, že by se mělo létat? Zmiňovány jsou následující destinace: New York, Los Angeles, Tokio, Peking, Chengdu, Kuala Lumpur, Singapur či Johannesburg. No, upřímně si o realizaci tohoto projektu myslíme své. 🙂 Jak to máte vy? Je podle vás start této nové aerolinky jen vlhkým snem chorvatského majitele britské společnosti či má teoretickou šanci na úspěch?

Záletník 14 aneb novinky ze světa letectví
Zdroj: PRAGUSA.One

Prodej prázdných sedaček aneb jak vydělat aspoň „něco“

Emirates a po nich i Eurowings ohlásily, že budou svým cestujícím nabízet k prodeji i okolní sedačky. Je to jednoznačná reakce na méně vytížené lety, kde zůstává mnoho sedadel neobsazených. Tím, že si cestující mohou dokoupit sousední sedačku (reálně garanci její neobsazenosti) se aerolinky snaží alespoň částečně pokrýt ztráty z méně vytížených letů. U německé aerolinky si tuto službu můžete zakoupit online společně s letenkou. Příplatek za volné sousední sedadlo činí 10 €. Emirates jsou „vyčůranější“ a budou tuto službu nabízet až během check-inu, a to pravděpodobně v návaznosti na obsazenost daného letu. Cestující si budou moci až tři prázdné sousední sedačky zakoupit za cenu v rozmezí od 200 do 600 dirhamů (cca 1 200 – 3 600 Kč).

Rvačka během letu

Zajímavého zpestření se dočkali cestující čínské letecké společnosti Donghai Airlines na lince mezi městy Nan-tchung a Sien. Leckdo by čekal, že se do křížku s palubním personálem dostal nějaký neukázněný cestující, nicméně opak byl pravdou. Rvačka se týkala dvou členů personálu. Konkrétně se do sebe pustili pilot a stevard. Nejprve verbálně, později i fyzicky. A výsledek? Pilot přišel o zub, zatímco stevard vyvázl se zlomenou rukou. Těžko tedy říci, koho můžeme považovat na vítěze…

Záletník – letem světem

Letectví

  • ✈️ Saúdská Arábie povolí návrat Boeing 737 MAX na své nebe. Další zemí, kde mohou MAXy létat se stala Saúdská Arábie. Má to jen jeden háček. Žádná saúdskoarabská aerolinky nyní tento typ letadla neprovozuje. Povolení se však vztahuje i na průlety vzdušným prostorem země, což jistě ocení aerolinka Flydubai, která má MAXů poměrně dost.
  • ✈️ Icelandair se stal 3. evropskou aerolinkou, která nasadila MAXe do ostrého provozu. Po belgické TUI fly a tuzemských Smartwings se na oblohu vrátil také MAX v barvách islandského dopravce. Hurá! Stalo se tak v pondělí na pravidelné lince z Reykjavíku do Kodaně.
  • ✈️ Eurowings otevírají novou bázi v Berlíně. Od 1. dubna bude německá aerolinka na berlínském letišti Willyho Brandta bázovat tři letadla Airbus A320. Slibuje si od toho posílení pozice v německém hlavním městě (i na úkor easyJetu, který snížil počet bázovaných letadel z 34 na 18). Tak doufáme, že cenovky do dovolenkových destinací budou zajímavé – přeci jen Berlín není tak daleko. Pokud lze zrovna do Německa cestovat…

Cestování

  • 🌍 S očkováním bez problémů do Belize. Další zemí, která ohlásila zrušené cestovních restrikcí pro cestovatele očkované vakcínou proti nemoci COVID-19 je středoamerické Belize. Většina leteckých spojení z Evropy do Belize sice zahrnuje přestup v USA, což nyní hratelné, ale každá taková vlaštovka se počítá. 🙂 Mrkněte se na více zemí, kam to s očkováním půjde bez restrikcí.
  • 🌍 Řecko se otevře nejen očkovaným cestovatelům. Dle informací řeckého ministra pro cestovní ruch by se Řecko mělo otevřít turistům od 14. května. Ke vstupu bude třeba předložit doklad o vakcinaci, prodělání nemoci v minulosti anebo negativní PCR test.
  • 🌍 Velkou aktualizací prošel přehled zemí, kam nyní vyrazit do světa. Tak se můžete nechat inspirovat anebo si jen udělat letmou představu, jak vypadá situace v cestovním ruchu.

Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)