Záletník 13 aneb novinky ze světa letectví
7.3.2021

Záletník 13 aneb novinky ze světa letectví

Které destinace mezi českými turisty aktuálně nejvíce frčí? Speciální přímé linky do Karibiku vypravují naši slovenští i polští sousedé. ČSA i Smartwings zavedly povinnost prokázat se negativním testem před cestou. A mnoho dalších novinek (např. otevření Seychel pro turisty bez očkování). To vše jsou témata, která přinesl první březnový týden a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Čeští turisté berou útokem Egypt i Maledivy

Přestože pražské Letiště Václava Havla vykázalo za první letošní kalendářní měsíc propad odbavených cestujících vyšší než 90 %, najdou i destinace, kam se naopak létalo více. A právě takovou zemí je severoafrický Egypt. Meziroční nárůst odbavených pasažérů v lednu se zastavil na 55 %. Přímých linek z Prahy do letovisek na břehu Rudého moře (Hurghada a Marsa Alam) v podání Smartwings a Air Cairo využilo celkem 6 748 osob. Trend byl znatelný i během února (v jeho případě však ještě statistiky nejsou zveřejněny), kdy odhady mluví o cca 10 000 cestujících mezi Českou republikou a Egyptem.

ČR se dostala i mezi „TOP 10 zemí“, odkud přijížděli nejčastěji turisté na Maledivy během prvních dvou měsíců roku 2021. Česká republika se v žebříčku vydaném tamějším Ministerstvem cestovního ruchu umístila na 9. pozici. Na Maledivy neexistuje z Prahy přímé letecké spojení a cestovatelé využívají lety s Emirates přes Dubaj anebo s Qatar Airways přes Dauhá.

Nejen Češi utíkají z promořené střední Evropy

Do teplých krajů, kde nepanují tak přísná omezení jako tč. ve střední Evropě, neutíkají jen Češi. Například slovenská cestovní kancelář TIP travel nabízí svým klientům zájezdy do Dominikánské republiky. Na tom by nebylo nic neobvyklého, kdyby si pro charterový let nenajmula letoun německé letecké společnosti Condor. 28. února se tak uskutečnil historicky první přímý let z Bratislavy do Dominikánské republiky. Z Letiště M. R. Štefánika tak konečně létají dálkové linky do Karibiku. Jenom ta frekvence trochu pokulhává. Další přímé spojení je naplánováno na 1. dubna. A není to apríl.

Kromě Čechů a Slováků míří za teplem a pohodou ve velkém i Poláci. Tamější národní dopravce LOT Polish Airlines zahájil dálkové lety z Katowic do mexického Cancúnu a Dominikánské republiky. Jedná se charterové lety pro klienty cestovních kanceláří Rainbow Tours a TUI. Za tímto účelem bude v Katowicích až do začátku květnu bázován letoun Boeing 787-8 Dreamliner. Stane se tak poprvé v historii – žádný dopravce totiž zatím v Katowicích dálkové letadlo nebázoval.

Záletník 13 aneb novinky ze světa letectví

Na palubu ČSA a Smartwings jedině s negativním testem

Počínaje pátkem (5. března) vstoupilo v platnost nové pravidlo týkající se všech cestujících společností Smartwings a ČSA. Nově musí všichni cestující před odletem  doložit negativní výsledek testu na COVID-19. V případě PCR testu nesmí být starší 72 hodin, zatímco antigenní test nesmí být starší 24 hodin. Tato povinnost se netýká dětí do 5 let a také cestovatelů, kteří doloží, že nemoc prokazatelně prodělali v předchozích 90 dnech.

Co z toho vyplývá? Prakticky nic. Všechny destinace, kam Smartwings a ČSA na svých přímých linkách aktuálně létají, negativní test po přijíždějících cestovatelích stejně vyžadují. Pokud jste ale COVID-19 v posledních 3 měsících prodělali, můžete letět se Smartwings na Madeiru bez testu. Jak dopravce, tak destinace se spokojí s potvrzením od vašeho lékaře.

Záletník – letem světem

Letectví

  • ✈️ Condor začne létat do dvou nových destinací. Nové linky do libanonského Bejrútu a města Sulajmáníja v iráckém Kurdistánu zahájí svůj provoz 21. května. Výchozím letištěm v Německu bude, pro našince, poněkud vzdálený Düsseldorf.
  • ✈️ Wizz Air otevře již svou čtvrtou základnu v Itálii. Od června letošního roku bude maďarská aerolinka bázovat dva letouny Airbus A321 v městě Palermo na Sicílii. Ze sedmi oznámených nových linek je hned pětice vnitrostátních, což dokazuje zájem Wizz Airu etablovat se na italském domácím trhu. A zbylé dvě zahraniční? Basilej a Londýn-Luton. Praha se snad dočká příště…
  • ✈️ Ryanair se vrací na letiště v severoirském Belfastu. Je to již 11 let, kdy irský dopravce odešel z tohoto letiště, kam se nyní v letošní letní sezoně plánuje vrátit. A kam se bude létat? Do 8 destinací v Itálii, Portugalsku a Španělsku.
  • ✈️ Stockholmské letiště Skavsta je blízko krachu. Letiště v městě Nyköping nacházející se cca 100 km jižně od hlavního švédského města využívaly především nízkonákladové aerolinky jako Wizz Air a Ryanair. Pokud mu finančně nepomůže město, letiště bude nuceno brzy zavřít.
  • ✈️ Boeingy 737 MAX se mohou vrátit na nebe i v Austrálii. Australský úřad pro bezpečnost civilního letectví CASA schválil návrat „Maxů“ a Austrálie se tak stala první zemí v asijsko-pacifickém regionu, která posvětila jejich comeback. Má to ale jeden háček – žádná australská aerolinka tento typ letadla momentálně ve své flotile nemá.
  • ✈️ Letecká nehoda v Jižním Súdánu. 2. března se zřítil letoun L-140 v barvách letecké společnosti South Sudan Supreme Airlines operující na lince z města Pieri na východě země do hlavního města Juby. Stalo se tak krátce po vzletu. O život přišlo celkem 10 osob (8 cestujících a 2 piloti). Z rozhodnutí prezidenta země („kovboje“), Salvy Kiira, byla letadla dopravce s okamžitou platností uzemněna.
Záletník 13 aneb novinky ze světa letectví
Zdroj: AV Herald

Cestování

  • 🌍 Stále více zemí umožňuje svobodné cestování očkovaným cestovatelům. V pátek jsme sepsali kompletní přehled zemí, kam cestovat s očkováním bez problémů a sociálech to pořádně rezonovalo.
  • 🌍 Seychely se otevřou všem turistům bez ohledu na očkování. Stane se tak 25. března a vítáni budou všichni cestovatelé s výjimkou těch z Jihoafrické republiky. Pro vstup vám postačí negativní PCR ne starší 72 hodin.

Přečti si i další díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)