Záletník 93 aneb novinky ze světa cestování a letectví
30.4.2023

Záletník 93 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl (mimořádně z podhůří nejvyšší turecké hory Ararat) další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 93! Dnes pro vás máme dvě skvělé cestovatelské zprávy z východní Asie a také pořádnou nálož aktualit ze světa letectví (primárně z ČR a blízkého okolí). České aerolinie představily nové letadlo s výročním imatrikulací OK-IOO. Jet2 oznámila spuštění své šesté linky z Prahy. Aerolinka Play začala létat na Island, Cyprus Airways oddaluje start linky do Larnaky. Air China obnoví lety do Mnichova a na linku do Vídně nasadí větší letadlo. Eurowings začnou létat do Dubaje!

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Japonsko předčasně zrušila všechny vstupní podmínky

Nejlepší možné zprávy ohlásilo Japonsko. To sice původně plánovalo zrušení všech vstupních podmínek až na 8. května 2023. Změna opatření měla kopírovat úpravu klasifikace nemoci „COVID-19“. Nakonec je ale vše jinak a vstupní povinnosti definitivně padly s platností od soboty 29. dubna 2023. Nově tak při cestách do Japonska již není potřeba očkovací certifikát (vč. boosteru) či PCR test s negativním výsledkem. Padla také povinnost vyplňovat příjezdový registrační formulář! Kompletní informace o podmínkách cestování do Japonska naleznete tradičně shrnuté v našem průvodci „Koronavirus v Japonsku“.

Stále pro vás také udržujeme aktualizovaný seznam zemí, do nichž je možné cestovat bez omezení, která přinesla pandemie nemoci „COVID-19“. Už můžeme s klidem říci, že se jedná o většinu světa. 🙂

Čína uvolnila vstupní opatření

Také druhá cestovatelské novinka k nám včera přiletěla z východní Asie. Čínská lidová republika se rozhodla zmínit vstupní podmínky. Nově, s platností od 29. dubna 2023, po přijíždějících cestovatelích již nevyžaduje předložení negativního PCR testu. O úplné zrušení doložení cestovatelské bezinfekčnosti se ale bohužel zatím nejedná. PCR testy budou pouze nahrazeny rychlými antigenními testy. Zachován zůstal časový rámec, v němž musí být test odebrán – stále platí jeho validita po dobu 48 hodin.

Byť tedy opatření zatím zcela zrušena nejsou, je to jistě příjemná zpráva pro peněženky cestovatelů, které AG testy rozhodně tolik nezatíží. Uvolňování jde správným směrem a snad se brzy dočkáme kompletního zrušení všech podmínek pro cestování do Číny, které pro vás pravidelně aktualizujeme v našem průvodci „Koronavirus v Číně“.

Novinky ze světa letectví

ČSA zdvojnásobily svou flotilu a první let OK-IOO s pasažéry

V pátek 28. dubna 2023 zařadily České aerolinie do provozu svůj nejčerstvější přírůstek do flotily, čímž ji de facto zdvojnásobily. Airbus A320 s registrací OK-IOO disponuje speciálním livery u příležitosti letošního stého výročí od založení jedné z nejstarších leteckých společností na světě. Letoun vyrobený v roce 2009 doposud létal na Filipínách pro tamějšího dopravce Cebu Pacific. Od pátku na jeho palubě ale budou moci cestovat také čeští turisté na lince ČSA do Paříže (CDG), což je aktuálně jediná destinace v nabídce aerolinky. Kromě toho se občasně počítá také s jeho nasazením na další linky sesterské společnosti Smartwings – jako např. v sobotu ráno, kdy letěl do Heraklionu na řeckém ostrově Kréta. Stylově tím zahájil sezónní provoz na této trase.

Cyprus Airways odkládají zahájení provozu na lince z Prahy do Larnaky

Kyperský národní dopravce, Cyprus Airways, o měsíc odložil plánovaný start provozu sezónního spojení České republiky a Kypru. Původně měl mezi Prahou (PRG) a Larnakou (LCA) začít létat již v prvním květnovém týdnu, což se však změnilo. Z rezervačního systému letecké společnosti je zřejmé, že s linkou počítá nakonec až od 4. června 2023. Cestovatelům nabídne dva lety týdně (středa a neděle). Potěšitelná je ale zpráva, že s provozem linky počítá (oproti předcházejícím rokům) také během zimního letového řádu. V závěru října se pouze změní dny, kdy na dané trase vypsal lety (namísto středy a neděle bude létat v úterky a soboty). Na trase mezi Prahou a Larnakou se díky tomu chystá zajímavé konkurenční prostředí. V letních měsících bude možné využít služeb hned čtyř dopravců: kromě Cyprus Airways to budou Eurowings, Smartwings a Wizz Air.

Jet2 oznámila plány na spuštění své šesté linky z Prahy

Britská letecká společnost Jet2 odtajnila svůj záměr rozšířit nabídku letů do Prahy (PRG). Po více než třech letech se tak vrátí na linku z East Midlands (EMA) do české metropole. Z letiště, které obsluhuje především města jako Nottingham, Derby nebo Leicester, se bude do ČR létat od 10. listopadu 2023 do 20. května 2024. Dopravce počítá se dvěma rotacemi týdně, které připadnou na pondělí a pátek. Spojení z East Midlands do Prahy se stane již šestou pravidelnou linkou tohoto dopravce mezi Britskými ostrovy a Českou republikou. Během letošního léta lze jeho služby využít při cestách do Birminghamu (BHX), Glasgow (GLA), Leedsu (LBA), Manchesteru (MAN) nebo Newcastlu (NCL).

Během adventního období bude do letového řádu dopravce také mimořádně zařazeno dočasné spojení z Prahy do Edinburghu (EDI). Na této trase bude Jet2 působit od 30. listopadu do 17. prosince 2023 (lety vždy ve čtvrtek a neděli).

Play obnovil sezónní provoz linky z Prahy na Island

Islandská nízkonákladová aerolinka Play zahájila letošní sezónu letů z na lince z Prahy (PRG) do Reykjavíku (KEF). První letošní rotace mezi oběma městy se uskutečnila ve čtvrtek 20. dubna 2023. Mladý dopravce nabídne nejen českým cestovatelům dva lety týdně (čtvrtek a neděle) po celou dobu platnosti letního letového řádu. S provozem spojení počítá až 29. října 2023.

Wizz Air sníží počet letů z Prahy do Bukurešti

Z rezervačního systému maďarské aerolinky Wizz Air vyplývají změny na lince mezi Prahou (PRG) a Bukureští (OTP). Doposud byla trasa leteckou společností obsluhována 4× týdně, což se bohužel od května změní. Na dva nadcházející měsíce je vyškrtnuta nedělní rotace a cestovatelům budou k dispozici „jen“ tři lety týdně (pondělí, středa a pátek). S obnovením nedělních letů aerolinky počítá opět od letních prázdnin.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem světem z Evropy

Air China se vrací do Mnichova a na linku do Vídně nasadí větší letadlo. Střední Evropa získá další přímé spojení s Čínou. Letecká společnosti Air China se počínaje 1. srpnem 2023 vrátí na trasu z Mnichova (MUC) od Pekingu (PEK). Počítá s každodenním provozem spojení letadlem Boeing 777-300ER. Od 1. července 2023 také začne na linku z Pekingu do Vídně (VIE) nasazovat místo Airbusu A330-200 větší Airbus A350-900XWB. Mezi rakouskou a čínskou metropolí bude i nadále nabízet tři lety týdně (úterý, čtvrtek a sobota). Více informací o návratech čínských aerolinek do Evropy jsme zmiňovali v magazínu Záletník (88).

Německá aerolinka Eurowings začne létat do Dubaje (DXB). Oblíbený turistický cíl se stane prvním destinací aerolinky na Blízkém východě. V závěru listopadu letošního roku plánuje spustit pravidelné lety do Dubaje z Berlína (BER), počínaje 29. listopadem (4× týdně – pondělí, středa, pátek a sobota), a také ze Stuttgartu (STR), taktéž od 29. listopadu (2× týdně – čtvrtek a neděle). Provoz na obou linkách bude zajišťován Airbusy A321neo. Jedná se o velký průlom zejména pro cestovatele z Braniborska, neboť německá metropole nemá v současné době přímé letecké spojení s Dubají (za předpokladu pominutí charterových letů společnosti SmartLynx Airlines pro turisty německé CK FTI). Ceny jednosměrných letenek z Berlína aktuálně začínají na 199,99 €.

Polský národní dopravce LOT Polish Airlines nasadí na vybrané vnitrokontinentální lety Boeing 787-800 /-900. Na palubě Dreamlineru se proletí cestující pravidelných linek LO433 / LO 434 z Varšavy (WAW) do Madridu (MAD) a zpět v následujících dnech: 2. / 6. / 7. / 9. května 2023.

Letem světem ze světa

Emirates posílí spojení Spojených arabských emirátů a Kanady. Od 5. července 2023 totiž začnou nově létat z Dubaje (DXB) do Montrealu (YUL). Nové dálkové spojení, obsluhované Boeingem 777-300ER, bude k dispozici každý den a v nabídce letecké společnosti doplní nedaleké Toronto (YYZ), do nějž aerolinka létá již od roku 2007. Oznámení o další nové lince mezi oběma zeměmi navazuje na nedávno uzavřenou leteckou dohodu, která umožňuje oboustranně navýšit počet týdenních rotací na trasách mezi Perským zálivem a Severní Amerikou. Již v minulém týdnu jsme v magazínu Záletník (92) psali o nové lince z Dubaje (DXB) do Vancouveru (YVR) od Air Canada.

Více už se do dnešního dílu magazínu Záletník nevešlo. Přiletí k vám opět za týden.

Zdroje: Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.plch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.comTwitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)