Záletník 88 aneb novinky ze světa cestování a letectví
26.3.2023

Záletník 88 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 88! Čedok nabídne turistům zájezdy do zcela nové destinace. Air Moldova navýší počet letů do Prahy. Masivní obnovení přímých letů mezi Evropou a Čínou i návrat čínských aerolinek na středoevropská letiště. Emirates převlékají kabáty svých letadel a začínají spolupracovat s Philippine Airlines.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Čedok začne nabízet zájezdy do egyptského letoviska Ain Sokhna

Nejstarší tuzemská cestovní kancelář Čedok do své nabídky zařadila zbrusu novou destinaci v Egyptě. Od 12. června se čeští cestovatelé budou moci vypravit na palubě charterových letů do letoviska Ain Sokhna ležícího na severu Suezského zálivu. Letadla tuzemského dopravce, Smartwings, budou přistávat na novém káhirském letišti – Capital International Airport (CCE), které vyrostlo na východním okraji nejlidnatějšího afrického města. Ain Sokhna se stane již pátou egyptskou destinací, kterou Čedok v letošní letní sezoně nabízí. Lokalita díky nevelké vzdálenosti od Káhiry láká také k podniknutí výletů do Gízské nekropole (pyramidy či Velká sfinga) nebo do jižněji ležící oázy Fajjúm. Zájezdy jsou již v prodeji.

Air Moldova bude více létat do Prahy

K odvážnému kroku se uchyluje moldavská národní aerolinka Air Moldova. Navzdory skutečnosti, že její „vlastní“ (chcete-li zapůjčená, byť s vlastním livery) letadla jsou z bezpečnostních uzemněna mimo území Moldavska, plánuje na lince z Prahy do Kišiněva (KIV) přidat další rotace. Aktuálně je spojení operováno 3× (úterý, čtvrtek a neděle). V závěru března by, dle rezervačního systému dopravce, měla být přidána páteční rotace. Od června se dokonce počítá s pěti lety týdně, když přibude ještě let v pondělí. Posílení spojení bude způsobeno zvýšenou poptávkou po letech mezi oběma městy poté, co se na začátku z linky stáhl Wizz Air (viz podrobné informace v našem magazínovém článku).

Spojení mezi Prahou a Kišiněvem jsou aktuálně operovány pronajatými letadly od aerolinek jako Lumiwings nebo SkyUp.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Navyšování počtu letů mezi Evropou a Čínou

V minulém týdnu začaly čínské zastupitelské úřady opětovně vydávat turistická víza (více informací o tématu naleznete v posledním díle magazínu Záletník) a cestovatelům se také navyšuje počet možností, jak si do komunistické Číny zaletět. O návratech některých dopravců (British Airways, Swiss Air Lines a Virgin Atlantic) na čínská letiště jsme již v magazínu Záletník 82.

S příchodem letního letového řádu (dnes, v neděli 26. března) navýší počet letů do Číny také Turkish Airlines. Mezi Istanbulem (IST) a Pekingem (PEK) se místo dvou letů týdne začne létat 3×, od 5. května potom 4× a od 7. června dokonce 5×. Téměř totožné navyšování frekvence letů se týká také linek z Istanbulu do Guangzhou (CAN) a Šanghaje (PVG).

Pozadu nezůstává ani Lufthansa, která navyšuje počet přímých spojení z Frankfurtu, odkud do Pekingu (PEK) i Šanghaje (PVG) bude od tohoto týdne létat denně. A přímé spojení s Čínou získá tako bavorský Mnichov (MUC). Od 1. dubna se odtamtud bude 3× týdně létat do Šanghaje (od 31. srpna by frekvence letů měla vzrůst na 7× týdně) a od 1. července také do Pekingu – stejně také v případě druhé linky 3× týdně.

Na hlavní čínská letiště v Pekingu (PEK) a Šanghaji (PVG) se ve větší míře začíná vracet také Air France. Francouzský národní dopravce aktuálně do hlavního města Čínské lidové republiky létá 2× týdně, do Šanghaje pak 3× týdně. Během jara plánuje na obou trasách postupně navyšovat kapacitu tak, že na začátku července se mezi Paříží (CDG) a oběma městy bude létat na denní bázi. Nárůst spojení se týká také linky z francouzské metropole do Hongkongu (HKG), kde je cílem dopravce nabízet cestovatelům každodenní spojení již během letošního léta.

Do Evropy se postupně vracejí také čínské aerolinky. Pro české cestovatele bude relevantní zejména obnovení třech následujících linek! Hainan Airlines obnoví počínaje 12. dubnem přímé letecké spojení mezi Berlínem (BER) a Pekingem. Na lince budou operovat dva lety týdně (středa a pátek). Od konce března bude také navýšena frekvence letů z Vídně do Pekingu od aerolinky Air China. Nově se bude létat 3× týdně (úterý, čtvrtek a sobota). Spojení tohoto dopravce bylo v „době předcovidové“ velmi oblíbené díky dobré návaznosti na pokračující lety do nejen jihovýchodní Asie a příjemným cenám letenek. Uvidíme proto, jestli poněkud stojaté vody aktuální nabídky rozčeří i nyní… A třetím navrátilcem na středoevropská letiště je aerolinka China Eastern Airlines, která se vrací na linku z Budapešti (BUD) do Šanghaje (PVG) – tři lety týdně (středa, pátek a neděle).

Nové livery Emirates

Letecká společnost Emirates světu představila modernizovaný vzhled svých letadel! Změny se dotkly nátěru ocasní plochy (nově působí více plasticky), wingletů a jména dopravce na trupu letadla (nyní je výraznější a robustnější – o 32,5 % větší než dříve). Server Zdopravy.cz také upozornil, že prvním letadlem s novým livery se stal Airbus A380 s registrací A6-EOE. Cestovatele poprvé svezl 17. března na lince z Dubaje do Mnichova. Nový vzhled by postupně měl získat i zbytek flotily dopravce.

Letem světem

Eurowings Discover předčasně ukončily provoz na lince z německého Frankfurtu na jihoafrické letiště Mpumalanga (MQP) ležící na okraji Krugerova národního parku. Sezónní linka byla operována od 15. listopadu, s mezipřistáním v namibijském Windhoeku (WDH), a původně se ní počítalo až do konce března. Jak ale upozornil server Airways.cz, do Kruegerova parku se nelétá již od konce ledna. Dle vyjádření letecké společnosti za to mohla nedostatečná poptávka ze strany cestovatelů. Namísto toho dojde k posílení spojení právě do Windhoeku (až 10 letů týdně) a do Victoria Falls (VFA) – na tři lety týdně.

Ještě jednou ty Emirates! Letecký dopravce z Perského zálivu během zimních měsíců uzavřel „inter-line dohodu“ s Philippine Airlines (PAL). Díky nové partnerské smlouvě získají cestující s leteckou společností Emirates možnost letět (s kompletním itinerářem na jedné letence) do celkem 19 destinací na Filipínách. Recipročně také cestovatelé z Filipín získají možnost využít celosvětové sítě arabské aerolinky.

Izraelský národní dopravce El Al by v příštím kalendářním roce rád zahájil pravidelné lety z Izraele do Austrálie. Spojení Tel Avivu (TLV) a Melbourne (MEL) figurovalo v plánech aerolinky již v roce 2019, ale následná turbulentní doba tyto vize odfoukla. Po vynuceném odkladu ale realizace této linky opět nabírá obrysy, neboť letecká společnost v minulých dnech podepsala dohodu se zástupci australského státu Victoria. Linka bude operována 3 × týdně a bude na ni nasazován letoun typu Boeing 787-9 Dreamliner. Uskutečnění dřívějších plánů pomohlo oživit i otevření vzdušného prostoru Saúdské Arábie a Ománu pro izraelská letadla, díky čemuž nebude nutné složitě oblétávat Arabský poloostrov.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)