Záletník 92 aneb novinky ze světa cestování a letectví
23.4.2023

Záletník 92 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 92! Dnes si přiblížím jednu cestovatelskou novinku a hlavně pořádnou nálož aktualit ze světa letectví. Qatar Airways přeci jen Dreamliner na linku do Prahy nasadí a obnoví také linku z Dauhá do Aucklandu. V Praze se objeví i Airbus A380! Edelweiss začne létat do Kolumbie, nové linky z okolí ČR do Turecka zprovozní Pegasus Airlines a SunExpress. Boje o mezinárodní letiště v Chartúmu.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Zrušení všech vstupních podmínek zavedených v souvislosti se šířením nemoci „COVID-19“ tento týden ohlásilo Pobřeží Slonoviny. Od 17. dubna 2023 již při cestě do této západoafrické země nemusíte disponovat negativním testem, očkovacím certifikátem či vyplněným formulářem. Jedinou podmínku, kterou Abidjan stále vyžaduje, zůstává turistické vízum. Podrobné informace o podmínkách cestování do země naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Pobřeží Slonoviny“.

Stále pro vás také udržujeme aktualizovaný seznam zemí, do nichž je možné cestovat bez omezení, která přinesla pandemie nemoci „COVID-19“. Už můžeme s klidem říci, že se jedná o většinu světa. 🙂

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Že bychom se Dreamlineru od Qatar Airways v Praze přeci jen dočkali?

Turbulence kolem nasazení Boeingu 787 Dreamliner na linku z katarského Dauhá (DOH) do Prahy (PRG) pokračují. Zatímco dva týdny nazpět (Záletník 90) jsme informovali o plánech dopravce nasadit tento typ letadla na sobotní rotace, minulý týden jsme, po změnách v rezervačním systému aerolinky, tyto zprávy museli dementovat (viz Záletník 91). Nakonec to ale přeci jen vypadá, že se Dreamlineru na vybraných letech z Prahy dočkáme. Změnu potvrdilo i české zastoupení Qatar Airways. Boeing 787-800 by měl do Prahy přiletět v následujících dnech: 9. / 11. / 13. / 30. května a dále 1. / 3. / 5. / 6. / 8. / 10. / 12. / 13. / 15. / 17. / 20. června.

Planespotteři se mohou těšit na Airbus A380 v Praze

Během května bude možné na pražském Letišti Václava Havla (PRG) několikrát spatřit Airbus A380 v barvách německé národní aerolinky Lufthansa. Konkrétně se bude jednat o letoun s registrací D-AIML, který by se měl již brzy vrátit na pravidelné linky dopravce. V České republice se letadlo objeví v rámci výcvikových letů vedoucích po ose Mnichov – Lipsko – Berlín – Drážďany – Praha – Vídeň – Mnichov. Pochopitelně se bude jednat o lety bez cestujících. Airbus A380 v Praze poprvé přistane 3. května v 12:35 a po 15 minutách opět odletí do další destinace. Další cvičné lety jsou naplánovány na 9. / 13. / 14. / 18. / 21. / 27. a 30. května 2023.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem světem z Evropy

Aerolinka Edelweiss začne létat ze Švýcarska do Kolumbie. Dceřiná letecká společnost Swiss International Air Lines rozšíří svou síť destinací o dvě novinky. Od 22. listopadu 2023 začne létat z Curychu (ZRH) do Bogoty (BOG) a Cartageny (CTG). Spojení bude provozováno trojúhelníkovitě (ZRH-BOG-CTG-ZRH) v počtu dvou rotací týdně (středa a neděle). Bude na něj nasazován letoun typu Airbus A340-300. Curych se stane osmým evropským městem, které získá přímé spojení s Bogotou (v případě Cartageny to bude teprve tří přímá linka z Evropy).

V Německu vznikla nová aerolinka Marabu Airlines. Na evropském nebi se již brzy objeví nový dopravce. Ačkoliv je Marabu Airlines aerolinkou registrovanou v Estonsku, akcionářskou majoritu vlastní německá letecká společnost Condor. A právě skrze rezervační systém mateřské společnosti bude možní rezervovat letenky z německých letišť (primárně z Mnichova a Hamburku) do dovolenkových destinací ve Středomoří. Podrobný výčet všech plánovaných spojení naleznete zde.

Pegasus Airlines hlásí nové linky do Varšavy (WAW), Mnichova (MUC) i Berlína (BER). Polská metropole získá nové spojení s tureckým hlavním městem, Ankarou (ESB). Na nové lince se bude létat od 4. června 2023 s frekvencí 1× týdně (neděle). Z německých letišť v Mnichově a Berlína začne turecký nízkonákladový dopravce létat shodně do Izmiru (ADB). Jedná se o velký comeback, neboť obě spojení byla v provozu naposledy v roce 2011. Mezi Berlínem a Izmirem se již létá od 1. dubna – 3× týdně (úterý, čtvrtek a sobota). Linka do Mnichova bude spuštěna až na přelomu května a června.

Sun Express začne létat z Krakova do Antalye. Na boom nových leteckých spojení z Polska do Turecka naváže také letecká společnost Sun Express, která počínaje 3. květnem zahájí pravidelné sezónní provoz na lince z Krakova (KRK) do Antalye (AYT). V plánech dopravce figurují tři lety týdně (středa, čtvrtek a sobota). Zajímavostí je, že i tato linka měla být původně vypravována z Katowic (KTW), ale kvůli problémům s polským Úřadem pro civilní letectví ji letecká společnost raději přesunula do Krakova – stejně jako to udělali Turkish Airlines (viz Záletník 87).

Letem světem ze světa

Air Canada začne létat z Vancouveru (YVR) do Dubaje (DXB). Kanadský národní dopravce zahájí s příchodem zimního letového řádu provoz své druhé linky mířící do Spojených arabských emirátů. Spojení z Vancouveru do Dubaje doplní každodenní lety společnosti z Toronta (YYZ) tamtéž. Zajímavostí jistě je, že ze západní Kanady doposud neexistuje přímé spojení do oblasti Perského zálivu. Air Canada tedy na lince nebude mít žádnou konkurenci.

Qatar Airways se vrátí do Aucklandu. Prémiová letecká společnost z Kataru od letošního září obnoví provoz pravidelné linky z Dauhá (DOH) do Aucklandu (AKL). Na trase bude létat každý den Airbusem A350-1000XWB.

RwandaAir odtajnila svou třetí evropskou destinaci. Národní letecký dopravce z východní Afriky začne od 27. června létat na pravidelné lince z Kigali (KGL) do Paříže (CDG). Cestovatelům budou nabídnuty tři lety týdně (úterý, čtvrtek, sobota) na spojení bude obsluhováno Airbusem A330-300. Paříž se po Londýně (LHR) a Bruselu (BRU) stane třetí destinací v Evropě, do níž povedou přímé lety společnosti RwandaAir.

Zastavení leteckého provozu nad Súdánem a zničená letadla v Chartúmu. Napjatou situaci v Súdánu snad zaregistroval každý, kdo sleduje zprávy ze zahraničí. Boje mezi armádou a polovojenskými jednotkami RSF (Jednotky rychlé podpory) si bohužel vyžádaly již několik stovek obětí. Ostřelují se vojenské základny, civilní cíle (nemocnic nevyjímaje) a bojuje se také o mezinárodní letiště v hlavním městě, které  je součástí strategické infrastruktury. V důsledku toho byly zrušeny komerční lety do Chartúmu (KRT). Krátce po zahájení nepokojů byly poškozeny i letouny zahraničních společností Saudia (Airbus A330-300) a SkyUp (Boeing 737-800) i domácí aerolinky Badr (Boeing 737-800). Kompletní přehled poškozené letecké techniky najdete na tomto webu. Súdánskému vzdušnému prostoru se také začala vyhýbat většina leteckých společností, které nyní Súdán oblétávají východní cestou nad Rudým mořem.

Více už se do dnešního dílu magazínu Záletník nevešlo. Přiletí k vám opět za týden.

Zdroje: Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.plch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.comTwitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)