Záletník 90 aneb novinky ze světa cestování a letectví
9.4.2023

Záletník 90 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 90! Podíváme se na trojici destinací, které čerstvě zrušily vstupní podmínky. Neutečou nám ani letecké novinky – Qatar Airways se do Prahy vrátí s Dreamlinerem, Lufthansa nasadí „Jumbo Jet“ na vnitrostátní lety a přiblížíme si také vznik nových aerolinek v africkém Eswatini a Mexiku.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Také tento týden budeme pokračovat ze zvěstování čerstvých pozitivních novinek pro cestovatele. Zprávy o uvolněné vstupních podmínek totiž v uplynulých dnech přiletěly celkem ze třech destinací. Jejich alokace je navíc pestře rozprostřena mezi trojici kontinentů. Podívejte se na kompletní seznam destinací, do nichž lze cestovat bez omezení.

Hongkong zrušil všechny podmínku vstupu

Začneme ve východní Asii, kde zrušení všech vstupních podmínek hlásí Hongkong! S platností od 1. dubna 2023 byly zrušeny všechny dosud platné byrokratické náležitosti zavedené v souvislosti se šířením nemoci „COVID-19“. Nově před cestou do Hongkongu již není nutné předkládat negativní test ani vyplňovat příjezdový formulář. Více informací o cestování do Hongkongu naleznete v našem průvodci „Koronavirus  Hongkongu“.

Království Tonga dává zelenou všem cestovatelům

Za další destinací ze přesuneme do jižního Pacifiku. Souostroví Tonga od 31. března 2023 zrušilo požadavek na očkovací certifikát, který před cestou do království museli předkládat všichni cestovatelé. Od dubna již při cestě do této destinaci neplatí žádné povinnosti spojení s nemocí „COVID-19“. Více informací o cestování na Tongu naleznete v našem průvodci „Koronavirus na souostroví Tonga“.

Volné cestování hlásí také Mauritánie

Třetí destinací, které se dnes do našeho výčtu dostala, je západoafrická Mauritánie. Úřady v Nouakchottu s platností od 31. března 2023 zrušily všechny vstupní požadavky spojené s nemocí „COVID-19“. Nově už při cestě do Mauritánie nebudete potřebovat negativní test nebo očkovací certifikát. Zůstává ale povinnost disponovat turistickým vízem, které je možné získat na hraničních přechodech. Více informací o cestování do Mauritánie naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Mauritánii“.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Qatar Airways nasadí na lety z Prahy Dreamliner

Aerolinka Qatar Airways zanedlouho opětovně přiletí na pražské Letiště Václava Havla (PRG) Dreamlinerem! Boeing 787 Dreamliner se na lince z Prahy do Perského zálivu objeví na čtyřech sobotních rotacích – 3. / 17. / 24. června a 1. července Dočasná změna letadla je způsobena vysokou poptávkou a snahou dopravce o navýšení kapacity na konkrétních letech. Pravidelné nasazování tohoto typu letadla na spoj z Prahy do Dauhá je v jednání, v letních měsících se ale paušálně počítá s Airbusem A320 jako nyní.

Boeing 787 Dreamliner byl na trase mezi Prahou a Dauhá (DOH) pravidelně nasazován od zimního letového řádu 2018. Během obnovení provozu v „době post-covidové“ ovšem brzy přešel na provoz této linky menšími letadly (Airbus A320).

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem světem z Evropy

Condor nakonec nebude létat do Akureyri ani Egilsstaðiru. Německá aerolinka Condor ze svého rezervačního systému stáhla lety z Frankfurtu (FRA) do dvou menších sídel na Islandu. Oficiálním důvodem by měl být nízký počet rezervací. Do Akureyri (AEY) i Egilsstaðiru (EGS) měl dopravce létat 1× týdně od května do října, o čemž jsme vás informovali v našem magazínu Záletník (55).

Finnair nahrazuje na krátkých linkách letadla autobusy. Počínaje 1. květnem 2023 přestane finská národní společnost provozovat letecké spojení z Helsinek (HEL) do Tampere (TMP) a Turku (TKU). Spojení od obou destinací bude nově provozováno autobusovou dopravou (vzdálenost obou měst od finské metropole je cca 170 km). Důvody změny jsou ekonomické (nízká obsazenost letů) i ekologické.

Lufthansa nasadí Boeing 747 na domácí lety mezi Frankfurtem a Hamburkem. Německý národní dopravce během vybraných květnových termínů nasadí oblíbený typ letounu (přezdívaný jako „Jumbo Jet“) také na domácí trasu z Frankfurtu nad Mohanem (FRA) do Hamburku (HAM) a zpět. Letečtí nadšenci i běžní cestující budou mít možnost proletět se tímto typem letadla na dané trase 2. / 4. / 11. / 18. / 25. května 2023 (jedná se o lety LH002 a LH009).

Letem světem ze světa

Eswatini představilo svého nového národního dopravce. Letecká společnost Eswatini Air uskutečnila svůj historicky první komerční let v neděli 26. března 2023 na lince z Mbabane (SHO) do Johannesburgu (JNB). Ze své báze na letišti „Krále Mswati III.“ (SHO) plánuje mladý dopravce létat také do Harare (HRE) v Zimbabwe – od 14. dubna, do Durbanu (DUR) – od 5. května, a také do Kapského města (CPT) – od 2. června. Ve flotile Eswatini Air nalezneme dvě letadla Embraer ERJ-145.

https://www.facebook.com/RENACSZ/videos/706106484581579

Emirates začala spolupracovat s United Airlines. Oba velcí letečtí dopravci spolu zahájili spolupráci, v jejíž rámci nabídnou cestovatelům vzájemně codesharované lety, počínaje 30. březnem 2023. Profitovat ze spolupráce budou zejména cestovatelé z Blízkého východu, kterým se díky tomu otevře širší nabídka cílových destinací na severoamerickém kontinentu.

V Mexiku vzniká nová aerolinka Aerus. Ve Střední Americe již brzy začne létat nová aerolinka. Mladá mexická společnost Aerus plánuje od konce dubna provozovat pětici regionálních linek. Létat bude ze své základny v městě Monterrey (MTY) ležícím na severovýchodě země poblíž hranice s Texasem. Cestovatelům nabídne lety do Ciudad de Victoria (CVM), Matamoros (MAM), Piedras Negras (PDS), Tampica (TAM). Čtyři spojení budou vypravována přímo z Monterrey a pátou linku bude TAM-MAM. Díky nevelké vzdálenosti všech sídel se mezi nimi bude létat velmi často, dopravce uvádí až 99 letů týdně. Nasazovat na ně bude turbovrtulové letouny Cessna Grand Caravan EX.

Zdroje: Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.plch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.comTwitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)