Záletník 84 aneb novinky ze světa cestování a letectví
26.2.2023

Záletník 84 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl (dnes pro změnu z ázerbájdžánského Baku) další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 84! Podíváme se na tři příjemné cestovatelské novinky. Představíme si nové linky z Prahy do Jordánska, z Vídně do Hurghady nebo ze Slovenska na Kypr. A neopomene ani další aktuality ze světa letectví.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Fidži zrušilo všechny vstupní podmínky

Fidži rozšířilo seznam zemí, kam lze cestovat bez omezení, s platností od 14. února 2023. Od tohoto data byly definitivně zrušeny všechny vstupní podmínky do země zavedené v souvislosti se šířením nemoci „COVID-19“. Konkrétně již po přijíždějících cestovatelích není vyžadován očkovací certifikát. Kromě toho odpadla také povinnost předkládat před cestou do země cestovní pojištění.

Více informací o aktuálních vstupních podmínkách na Fidži naleznete v našem průvodci „Koronavirus na Fidži“.

Cestování do Tádžikistánu je nově bez restrikcí

Příjemné zprávy k nám nepřiletěly pouze z daleké Oceánie, ale také ze střední Asie. Bez restrikcí je od 14. února 2023 cestování do Tádžikistánu. Cestovatelé mířící do Dušanbe, kteří v zemi neplánují zůstat déle než 30 dnů, navíc nemusí žádat ani o turistické vízum (pomyslné razítko do pasu získají zdarma po příletu do země).

Více informací o aktuálních vstupních podmínkách do Tádžikistánu naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Tádžikistánu“.

Ekvádor zrušil poslední podmínku vstupu

A do třetice pozitivní zpráva! Poslední podmínku vstupu ve formě povinného vyplňování zdravotnického formuláře zrušil s platností od 17. února 2023 jihoamerický Ekvádor!

Více informací o aktuálních vstupních podmínkách do Ekvádoru naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Ekvádoru“.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Nové spojení z Prahy do jordánské Akaby

Velmi atraktivní novinku si pro české cestovatele připravily cestovní kanceláře Fischer a Exim Tours. Ty v uplynulém týdnu oznámily své plány na zahájení provozu charterových letů z Prahy do Akabského zálivu v Jordánsku. Do Akaby (AQJ) se bude létat každé pondělí počínaje 1. květnem 2023. Lety bude tradičně operovat tuzemský dopravce Smartwings. Pro pražské Letiště Václava Havla (PRG) to bude již druhé přímé spojení s Hášimovským královstvím. Nicméně provoz obou linek bohužel nebude souběžný. Přímé lety z Prahy do Ammánu (AMM) operované Ryanairem jsou totiž v rezervační systému nízkonákladové aerolinky vypsané pouze po čas zimního letového řádu, jehož platnost skončí v závěru března.

Komentáře k novému spojení do Akaby i více informací o této novince naleznete v našem speciálním článku.

Oprava dráhy na pardubickém letišti

Na letišti v Pardubicích (PED) začala plánovaná oprava vzletové i přistávací dráhy. Tamější letiště bude pro veškerý letový provoz uzavřené do 15. května letošního roku. Aktuální fáze rekonstrukce zpevněných ploch na letišti neovlivní žádné pravidelné letecké spojení. Během zimního letového řádu totiž z Pardubic nebyly vypravovány žádné komerční lety. Spojení Ryanairu do španělského Alicante bude zahájeno nedlouho po dokončení oprav (19. května). Na náhradní letiště se v nadcházejících týdnech ale budou muset přesunout vrtulníky (do Přerova) a letouny (do Čáslavi) Centra leteckého výcviku (CLV). Informace přinesl server Zdopravy.cz.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Wizz Air začne létat z Vídně do Hurghady

Velmi atraktivní novinku ve čtvrtek oznámila maďarská aerolinka Wizz Air. Ta do svého rezervačního systému nahrála lety na několika nových linkách, přičemž ta pro nás nejzajímavější se týká přímého spojení z Vídně (VIE) do egyptské Hurghady (HRG). Nová linka do oblíbeného letoviska ležícího na břehu Rudého moře bude v provozu od 25. září letošního roku. Cestovatelé mířící do Egypta se mohou těšit hned na dvě rotace týdně, které připadnou na pondělí a pátek. Ceny jednosměrných letenek aktuálně začínají na 80 €.

Wizz Air tak bude od podzimu z Vídně létat hned na dvou linkách do Egypta. Novinka v podobě letů do Hurghady v nabídce aerolinky doplní již provozované sezonní spojení do Šarm aš-Šajchu (SSH) na Sinajském poloostrově.

Dvě nové spojení ze Slovenska

Naše čtenáře a cestovatele ze Slovenska kromě nové linky z Vídně do Hurghady jistě potěší také dvě novinky, které se týkají přímo slovenských letišť! Kyperská nízkonákladová letecká společnost TUS Airways plánuje zahájit provoz přímých let z Larnaky (LCA) do Bratislavy (BTS) a Košic (KSC). Mezi slovenským hlavním městem a kyperskou Larnakou by se dle rezervačního systému aerolinky mělo létat od 7. června s frekvencí dvou letů týdně (středa a sobota). Do budoucna by na lince mohly přibýt až tři další rotace týdně. Ceny zatím tolik lákavé nejsou, když začínají na 369 € za zpáteční letenku (navíc v nejnižším tarifu „Saver“ obsahujícím pouze malé příruční zavazadlo). Lety z východního Slovenska na Kypr by údajně měly být taktéž zahájeny na začátku června, nicméně v rezervačním systému je zatím nenalezneme.

Letem světem

A zase ti Srbové! Tamější národní letecký dopravce, Air Serbia, nepřestává s představováním dalších letošních novinek. V minulém dílu našeho magazínu Záletník (83) jsem psali o expanzi dopravce do Káhiry (CAI) a Lisabonu (LIS). Nejčerstvější novinkou je potom nová linka z Bělehradu do Tel Avivu (TLV), kam bude dopravce od 6. dubna létat 3× týdně (úterý, čtvrtek a neděle).

Brazilská aerolinka Azul (celým jménem Azul Linhas Aéreas Brasileiras) do své sítě přidá druhou evropskou destinaci. Od 26. dubna 2023 zahájí provoz mezi Sao Paulem (sekundární letiště Viracopos alias „VCP“) a Paříží (ORY). Doposud brazilský dopravce nabízel lety do jediné evropské destinace v podobě Lisabonu. Nová linka bude v provozu hned 6× týdně (každý den kromě úterý).

Etihad Airways rozšiřují nabídku letů mezi Abú Dhabí (AUH) a „starým kontinentem“ o portugalský Lisabon (LIS). Letecká společnost bude na nové lince operovat 3× týdně počínaje 3. červencem 2023.

Virgin Atlantic se stahují z pákistánského trhu. Od léta nebude britský dopravce nabízet žádné přímé lety mezi Spojeným královstvím a Pákistánem. Provoz pravidelné linky z Manchesteru (MAN) do Islámábádu (ISB) byl ukončen již na podzim loňského roku. Naváže na něj taktéž konec linky z Londýna (LHR) do hlavního pákistánského města, který je plánován na závěr dubna, a také spojení z Londýna do Láhauru (LHE), které skončí na začátku července letošního roku. Jedná se o důsledek optimalizace využití dálkových letadel typu Boeing 787-900 (např. obnovení každodenního spojení do Šanghaje nebo sezonní zdvojnásobení letů do Tel Avivu).

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)