Záletník 102 aneb novinky ze světa cestování a letectví
6.8.2023

Záletník 102 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Po dvoutýdenní odmlce, kdy se náš Záletník toulal pohořím Ťan-šan ve střední Asii, dnes opět přilétá na vaše elektronická zařízení. Přímá informační linka z tádžického Dušanbe dnes přináší tradiční nálož novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Ve světě se i nadále povolují opasky a celkem osm destinací v uplynulých dnech zrušilo vstupní podmínky. Na letišti v Českých Budějovicích byl zahájen komerční provoz a známé jsou již také novinky pro příští rok. Wizz Air na podzim začne létat do Iráku, Etihad Airways do provozu vrátily majestátní Airbus A380 a mnoho dalších novinek.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Druhá polovina července se nesla na vlně dalšího uvolňování pravidel pro cestování do vybraných destinací napříč kontinenty. Nejvíce novinek hlásí Afrika, kde postupně v uplynulých týdnech zrušily vstupní podmínky spojené se šířením nemoci „COVID-19“ celkem čtyři destinace: Angola, Demokratická republika Kongo, Kamerun a Togo. Kompletní informace týkající se cestování do všech zmiňovaných destinací na vás čekají v našich průvodcích:

Volné cestování je již také do všech destinací v Severní i Jižní Americe. Posledními zeměmi, které stále lpěly na předkládání negativního testu či očkovacího certifikátu, byly středoamerická Nikaragua a jihoamerická Bolívie. Obě však také od pravidel upustily a pomyslnou zelenou tak už mají zcela všechny cesty do „Nového světa“. Více informací na vás tradičně čeká v našich průvodcích níže:

A uvolňovalo se také v Asii. V případě Íránu a Filipín se pravděpodobně jedná také o nejzajímavější novinky oznamované v této kapitole, neboť Teherán i Manila jsou o poznání častější cíle českých turistů než poněkud exotické africké destinace zmiňované na předešlých řádcích.

Stále pro vás také udržujeme aktualizovaný seznam zemí, do nichž je možné cestovat bez omezení, která přinesla pandemie nemoci „COVID-19“. Už můžeme s klidem říci, že se jedná o většinu světa. 

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Čedok začal létat z Českých Budějovic a představil novinky pro sezonu 2024

Cestovní kancelář Čedok zahájila, ve středu 2. srpna 2023, ve spolupráci s tuzemskou aerolinkou Smartwings komerční provoz na letišti v Českých Budějovicích. Inaugurační charterový let směřoval do turecké Antalye (AYT). V příštím týdnu si na jihočeském letišti odbydou premiéru také charterové lety na řecké ostrovy Rhodos (RHO) a Kréta (HER). Podrobnější informace z Českých Budějovic naleznete v našem speciálním magazínovém článku.

Většina letošních zájezdů z Českých Budějovic hlásí vyprodáno či téměř plnou kapacitu, což cestovní kancelář naplnilo optimismem a rovnou představila také rozšíření nabídky pro léto 2024. Dvojicí novinek bude bulharský Burgas (BOJ), kam se tam bude létat již ze šestého letiště v České republice, a také poměrně nečekaně tuniskou Enfindhu (NBE). Informace o novinkách v nabídce CK Čedok pro příští sezonu jsme pro vás shrnuli v tomto článku.

Eurowings posunuly start nové linky z Prahy do Tbilisi

Rozšíření nabídky přímých letů mezi Českou republikou a Gruzií se odkládá na letní sezonu 2024. Německá nízkonákladová aerolinka Eurowings sice původně plánovala vstoupit na linku z Prahy (PRG) do hlavního města této kavkazské republiky, Tbilisi (TBS), již během letošního podzimu, jenže své plány přehodnotila a start nového spojení odsunula až na duben 2024. Čeští cestovatelé si tedy i nadále musí vystačit s jedinou přímou linkou z Prahy (PRG) do Kutaisi (KUT), kterou bude Wizz Air obsluhovat 2× týdně (úterý a sobota) také během platnosti zimního letového řádu 2023/2024.

Detaily o chystané nové lince z Prahy do Tbilisi, vč. letového řádu, naleznete v našem magazínu.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Wizz Air začne létat do Iráku

Dceřiná společnost maďarské aerolinie Wizz Air, Wizz Air Abu Dhabi, bere expanzi na nové trhy na Blízkém i Středním východě skutečně zodpovědně. Během letošního podzimu se do mapy aerolinkou obsluhovaných destinací dostane zbrusu nová země, a to Irák! Konkrétně se bude jednat o spojení z Abú Dhabí (AUH) do Erbílu (EBL) ležícího v částečně autonomní severní části země zvané Irácký Kurdistán. Inaugurační let na nové lince je plánován na 6. října 2023 a dopravce na trase plánuje cestovatelům nabídnout celkem dva lety týdně (pondělí a pátek).

Na levné letenky do Iráckého Kurdistánu máme samozřejmě políčeno. Věříme, že díky některým z akčních letenek mezi Vídní a Perským zálivem bude brzy možné poskládat také atraktivní letenkové kombo s cílem právě v Erbílu!

Letem Evropou

Lufthansa bude létat do finského Oulu. Německý národní dopravce rozšíří od 16. prosince 2023 portfolio obsluhovaných destinací o město Oulu (OUL) ležící na severu Finska. Nové spojení z Mnichova (MUC) bude cestovatelům k dispozici 2× týdně (středa a sobota) po čas zimní sezony. Na linku bude nasazován letoun Airbus A319.

TAP Air Portugal obnoví přímé lety z Lisabonu do Gambie. Portugalská letecká společnost TAP Air Portugal plánuje na zimní sezonu 2023/2024 obnovit provoz přímého leteckého spojení z Portugalska do západoafrické Gambie. Linka z Lisabonu (LIS) do Banjulu (BJL) bude během zimní sezony operována 3× týdně (úterý, čtvrtek a sobota). To je jistě potěšitelná zpráva také pro české cestovatele, protože akční letenky z Prahy do Banjulu se u TAPu daly ulovit i několikrát do roka a jednalo se o nejlevnější letenky ze střední Evropy do západní Afriky.

Wizz Air zavírá bázi v Tuzle (TZL). Maďarská nízkonákladová aerolinka Wizz Air v polovině září ukončí bázování dvou svých letounů na tomto letiště v severovýchodní Bosně. Škrty se dotknou dohromady jedenácti destinací: z Tuzly se dále již nebude létat do Baden Badenu (FKB), Berlína (BER), Billundu (BLL), Eindhovenu (EIN), Friedrichshafenu (FDH), Göteborgu (GOT), Kolína nad Rýnem (CGN), Malmö (MMX), Stockholmu (NYO) a také Vídně (VIE). Oproti tomu zůstane zachován provoz na trasách do Basileje (BSL), Dortmundu (DTM), Frankfurtu-Hahn (HHN) a Memmingenu (FMM). Důvodem pro škrty jsou jako tradičně optimalizační záležitosti, kdy letecká společnost přesunu bázovaná letadla na více vytížená letiště v regionu.

Letem světem

Air China navyšuje lety do Austrálie a na Nový Zéland. Čínská letecká společnost s příchodem zimního letového řádu 2023/2024 posílí spojení do oceánského regionu. Z Pekingu (BJS) do novozélandského Aucklandu (AKL) se bude od prosince do února létat namísto čtyř letů týdně hned 7×. Linka z Pekingu (BJS) do Melbourne (MEL) se dočká navýšení na čtyři a posléze také na pět týdenních rotací. A spojení z čínské metropole do Sydney (SYD) čeká stejný osud jako Auckland, tj. k dispozici budou lety každý den, a to počínaje již 29. říjnem 2023.

Etihad Airways vrátily do provozu Airbus A380! Návrat leteckého obra v nátěru dopravce z Perského zálivu na oblohu se uskutečnil 25. července na trase mezi Abú Dhabí (AUH) a Londýnem (LHR). Letoun s registrací A6-APG na svém prvním letu po návratu do ostrého provozu přepravil 485 osob (plná kapacita). Pro všechny cestující bylo přitom připraveno speciální pohoštění již před odletem z Abú Dhabí. Na památku důležitého milníku v obnově leteckého provozu po odeznění pandemie nemoci „COVID-19“ dostali taktéž magnetku na lednici a památeční pohlednici. V dohledné době by do provozu měly být navráceny celkem tři stroje tohoto typu, které ale budou nasazovány výhradně na linku mezi Spojenými arabskými emiráty a Velkou Británií (každodenní frekvence letů).

MIAT začal po 15 letech létat na domácích linkách. Mongolský národní dopravce MIAT Mongolian Airlines 30. června 2023 obnovil provoz na vnitrostátních spojeních. Aerolinka na začátku léta převzala více než osmnáct let starý Bombardier CRJ-200, který dříve létal pro jihoafrickou společnost CemAir. Obratem poté do svého rezervačního systému nahrála letní lety na celkem osmi linkách z Ulanbátaru (UBN). Pokud byste do této středoasijské destinace letos zavítali, můžete využít některého ze spojení na západ do Altaje (LTI), Khovdu (HVD), Mörönu (MXV), Ölgii (ULG), Ulaangomu (UOLO) nebo Uliastai (ULZ)  / na jih do Dalanzadgadu (DLZ) / na východ země do Choibalsanu (COQ).

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)