Jordánsko

Jordánsko

Itineráře
1 vzor
Seznamka
1 člověk
Sezóna
hlavní sezona: březen – květen (+září – listopad)
Víza
ano – 40 JOD
Cenová hladina
Očkování
netřeba

Jordánsko a jeho tisíce krás jsou pouštní perlou na Blízkém východě. Nejvzácnější z jeho pokladů jsou skryté tam, kde se láme náhorní plošina a úchvatné skalní město Petra dává své pískovcové zdi na odiv světlu slunce. Do skal vytesané chrámy vás svou okázalostí dostanou na kolena. Okolní písek nese růžový, světle červený až cihlový odstín, Wadi Rum je podle mnohých nejkrásnější pouští světa. Jordánsko je také zemí, kde se psaly biblické příběhy, kterou svou návštěvou poctil i Ježíš Kristus a Mojžíš jí vedl svůj lid, ukázal zemi zaslíbenou a zemřel.

Jordánsko, oficiálním názvem Jordánské hášimovské království, je státem ležícím na Blízkém východě. V Jordánsku žije, na rozloze jen o něco málo větší než České republika, lehce přes 10 milionů obyvatel. Hlavním a zároveň největším městem království je Ammán, kde žije téměř polovina jordánské populace. Jordánsko sousedí s Izraelem (celá západní hranice), se Sýrií (na severu), s Irákem (na severovýchodě) a se Saúdskou Arábií (na jihu a východě). Na jihu země disponuje také přístupem k Rudému moři (Akabský záliv), byť délka jeho pobřeží ukazuje pouhých 26 km.

Zajímavosti

Města

  • Ammán – hlavní a největší město země. Na své si zde přijdou jak „gastrosexuálové“ díky množství restauračních zařízení, milovníci muzeí i galerií (Jordan Pass se vám bude rozhodně hodit) a v neposlední řadě i „shopaholici“. Za nejvýznamnější památky lze označit citadelu či římský amfiteátr. Ammán je ideálním začátkem pro poznávání Jordánska, neboť právě v něm nasajete jeho jedinečnou atmosféru.
  • Aqaba – největší město v jižní části země a zároveň jediný jordánský přístav.
  • Madaba – křesťanské centrum Jordánska. Za návštěvu stojí především kostel sv. Jiří, v němž se nachází tzv. „Madabská mozaiková mapa“ neboli nejstarší kartografické dílo zachycující Svatou zemi (mozaika pochází ze 6. století). Vstupné činí 1 JOD (Jordan Pass zde neplatí.

Historické památky

  • Betánie nad Jordánem – nejdůležitější poutní místo v Jordánsku. Právě zde se nechal od Jana Křtitele  pokřtít Ježíš Kristus. Vstupné činí 12 JOD (Jordan Pass zde neplatí, ale díky němu si koupíte zvýhodněnou vstupenku online za 8 JOD).
  • Hrad Ajlun – muslimský hrad z 12.století nacházející se na severozápadě země. Vstupné do hradu činí 2 JOD (s Jordan Passem zdarma).
  • Hrad Kerak – patrně nejzachovalejší křižácký hrad na území Jordánska. V podhradí se určitě vyplatí navštívit tamější archeologické muzeum. Vstupné do hradu činí 2 JOD (s Jordan Passem zdarma).
  • Hrad Shobak (hrad Montreal) – další z křižáckých hradů zbudovaný v 12. století ležící v jižní části země. V porovnání s Kerakem je menší a méně zachovalý. Vstupné do hradu činí 1 JOD (s Jordan Passem zdarma).
  • Jerash – starověké město z dob řecko-římské nadvlády nad územím (největší antická památka na území Jordánska). Vstupné činí 10 JOD (s Jordan Passem zdarma).
  • Petra – skalní město a významná archeologická památka zapsaná na seznamu UNESCO. Každopádně největší „must see“ v celém Jordánsku. Pokud si přivstanete, zvládnete to nejdůležitější z Petry obejít za jeden den. Nezapomeňte ovšem na dobrou obuv (čeká vás množství schodů) a dostatek tekutin. Vstupné začíná na 50 JOD za jednodenní povolení (s Jordan Passem zdarma).

Přírodní památky

  • Dana – přírodní rezervace Dana je ideálním místem pro všechny milovníky přírody a pěší turistiky. Nejkrásnější scenérie se vám nabídnou během jarních měsíců, kdy se okolní příroda probouzí k životu. V rezervaci budete obdivovat množství kaňonů a jimi protékajících říček, stačí si je vybrat. My doporučujeme samotné Wadi Dana a také kaňon Wadi Ghuweir. Vstupné činí 8 JOD (s Jordan Passem zdarma).
  • Wadi Mujib – široké údolí na východním pobřeží Mrtvého moře, kterému se přezdívá „jordánský Grand Canyon“. Wadi Mujib je příhodnou destinací pro kaňoning (část údolí můžete projít sami, ale větší zážitek vám nabídne cesta s průvodcem zahrnující plavání a slaňování vodopádů).
  • Wadi Rum – jeden z nejvyhlášenějších turistických cílů v Jordánsku, který je mj. zapsaný na seznamu UNESCO. Ubytujte se v beduínských stanech v poušti, projeďte se na velbloudech anebo využijte služby místních průvodců a objevte krásy údolí z korby džípu. Pozor na velké teplotní rozdíly, kdy horké dny střídají velmi chladné noci (zahřát vás kromě teplého oblečení a beduínského čaje může také pohled na oblohu doslova posetou hvězdami).

Koupání

  • Mrtvé moře – na koupačku v Mrtvém moři jen tak nezapomenete. Na plavání se netěšte, za to si užijete parádní relaxaci. Extrémně slaná a hustá voda vás bude nadnášet, takže si na hladině přečtete klidně noviny. A bahno z Mrtvého moře pak má blahodárné účinky na lidský organismus. Pokud se však budete chtít ubytovat v některém z hotelů s vlastní pláží, plácnete se pravděpodobně přes kapsu.
  • Aqabský záliv – průzračné vody Rudého moře v Akabském zálivu taktéž lákají ke koupačce, ale i poznávání podmořského světa. Pokud zvolíte návštěvu veřejné městské pláže, pamatujte, že jste stále v muslimské zemi a bikiny by rozhodně měly zůstat v batohu. Více klidu si ovšem užijete na placené pláži v některém z hotelových resortů.

Dovolená v Jordánsku bez Jordan Passu? To není dobrý nápad – podívejte se na přehled všech zajímavých míst, kam budete mít s Jordan Passem vstup zdarma.

Víza

V případě cesty do Jordánska budete potřebovat vízum a cestovní pas platný minimálně 6 měsíců.  Turistické vízum obdržíte po příletu na letišti Královny Alie v Ammánu, případně letiště Krále Husseina v Aqabě. Poplatek za jednorázové vstupní vízum činí 40 JOD. Pravidla na pozemních hraničních přechodech se často mění, a proto vám doporučujeme informovat se o aktuálním stavu krátce před plánovanou cestou. Užitečnou alternativou, jak získat vízum, bude tzv. „Jordan Pass“.

Jordan Pass

Z vlastní zkušenosti vám vřele doporučíme využít Jordan Pass, který si zakoupíte ještě před svou cestou do Jordánska na oficiální webové stránce. Jordan Pass obsahuje kromě turistického víza také vstupenku do skalního města Petra a další bezplatné vstupy do více než 40 památek na území celého království. Finančně se rozhodně vyplatí. Vždyť jen jednodenní vstup do Petry (50 JOD) a turistické vízum (40 JOD) překonají cenu základního balíčku „Jordan Wanderer“ (70 JOD) a nemluvíme o dalších památkách, které díky „Jordan Passu“ navštívíte zdarma.

I Jordan Pass má ale jeden háček. Na území království musíte strávit minimálně 3 noci, v případě kratšího pobytu budete povinni doplatit cenu standardního turistického víza.

Doprava

Doprava do Jordánska

Přímé letecké spojení z Prahy do jordánského hlavního města, Ammánu, zajišťoval od října 2018 irský nízkonákladový dopravce Ryanair. Škrtání v letovém řádu v důsledku pandemie nemoci COVID-18 však znamenalo zrušení této linky. Doufejme, že se tak děje jen dočasně a letadla společnosti se na trasu brzy vrátí.  OD 1. června  2021 je linka obnovena. Standardní cena letenky z Prahy do Jordánska se na této lince pohybovala kolem 3 tisíc Kč, v akcích pak nebyly výjimkou ani úlovky za pouhou tisícovku. A to je za dva čtyřhodinové lety skutečně pecka!

Pomineme-li levné letenky do Jordánska od Ryanairu. Musíme se po přímých linkách směřujících do Jordánska porozhlédnout na okolních letištích. Jordánská národní letecká společnost Royal Jordanian létá pravidelně z Ammánu do Berlína, Mnichova a Vídně. Rakouskou metropoli s hlavním městem hášimovského království spojují přímými lety také Austrian Airlines. A pokud byste měli namířeno na jih do Aqaby, můžete využít sezonní linky (v zimním letovém řádu) easyJetu z Berlína.

Doprava po Jordánsku

Nejsnazším způsobem dopravy po Jordánsku je rozhodně půjčení vlastního auťáku (mrkněte se do naší autopůjčovny). Ceny benzínu jsou o cca 20 % nižší než u nás doma. Kvalita silnic je poměrně solidní a s výjimkou Ammánu (a dalších větších měst) je provoz slabý.

Budete-li využívat veřejné dopravy, pak vás určitě budou zajímat autobusy společnosti JETT. Ty pravidelně spojují největší jordánská města a turistické atrakce. Využívají je především turisté, a tak je nabízený komfort na velice slušné úrovni. Dopravu mezi menšími městy zajišťují povětšinou minibusy, jejichž jízdní řády ovšem nikterak pravidelné nejsou a nejlepší cestou je informovat se přímo na místě.

Využít lze také služeb taxíků. Doporučujeme si cenu ovšem domluvit předem. Soukromého řidiče s autem si můžete pronajmout i na celý den a podniknout tak větší výlet. Cena pak závisí na vašich dovednostech ve smlouvání.

Počasí

Zatímco západní část země podél hranic s Izraelem a jih Jordánska mají  středomořské klima, tak zbytek země lze označit za poušť se vším všudy. Zimy jsou v Jordánsku relativně chladné (dokonce může i mrznout) a léta velmi horká a suchá. Průměrné teploty v hlavní  městě Ammánu klesají v lednu pod 10° C a naopak v letních měsících se šplhají ke „třicítkám“. Ještě tepleji pak bývá díky rozdílům v nadmořské výšce u Mrtvého moře a na jihu země u Akabského zálivu, kde letní teploty mohou atakovat i 40° C. V pouštních oblastech (např. Wádí Rum) se pak připravte na výrazné teplotní diference mezi dnem a nocí. V tričku se budete potit i během prosince, ovšem jakmile zapadne Slunce, nasadíte kulicha a vhod přijde i „termoprádlo“.

Ideálním obdobím pro návštěvu Jordánska jsou jarní měsíce od března do května (případně pak podzim od září do listopadu). Čekají vás příjemné teploty  a minimum srážek.

Měna & peníze

Oficiální měnou je na území Jordánska jordánský dinár (JOD). Jordánský dinár se dělí na 10 dirhamů, 100 piastrů (neboli qirshů) a 1 000 fillů.  V oběhu se můžete setkat s bankovkami (v nominálních hodnotách 1, 5, 10, 20 a 50) a mincemi (0,5; 1; 2,5; 5; 10 piastrů a 0,25; 0,5; 1 dinár). Jordánský dinár je od roku 1995 pevně navázán na americký dolar (USD). Pevný směnný kurs byl stanoven na 1 JOD = 1,410 USD, resp. 1 USD = 0,709 JOD.

Ceny v Jordánsku jsou velmi podobné jako u nás v ČR. Některé suroviny jsou dražší (zejména alkohol, který se navíc neprodává všude) a některé levnější. Výrazně dražší pak jsou služby navázané na cestovní ruch – ceny vstupného, průvodců či hotelů odpovídají spíše západní Evropě. Na cenovou hladinu se můžete podívat na webu Numbeo.

S platební kartou si vystačíte pouze v obchodních centrech, lepších restauracích či hotelech západního střihu. Při nákupech u drobných obchodníků či dokonce na trhu budete určitě potřebovat hotovost (zejména mimo hlavní město Ammán). Hotovost si vyměňte v některé ze směnáren (ideálně ve větším městě). Nejlepší z pohledu směny budou americké dolary, ale jednoduše vyměníte i eura. Co se týče výběru hotovosti z bankomatu, uchylte se k ní pouze v nejnutnějších případech. Samotný výběr bývá zpoplatněn a často narazíte i na maximální možnou částku k výběru.

Jazyk & náboženství

Úředním jazykem v Jordánsku je arabština. Je zde však patrný vliv bývalé koloniální správy a relativně bez problémů se domluvíte také anglickým jazykem. Znalost angličtiny je rozšířená především mezi středními a vyššími vrstvami obyvatelstva a samozřejmě také mezi Jordánci pracujícími v turistickém ruchu. A když to přeci jen bude drhnout, domluvíte se s místními rukama nohama (jsou velmi ochotní).

Hlavním náboženstvím je v Jordánském království islám – konkrétně jeho sunnitská větev. K té se hlásí na 92 % obyvatelstva. V zemi ovšem naleznete i drobné křesťanské minority (zejména ve městě Madaba).

Bezpečnost & očkování

Přestože se Jordánsko nachází v geopoliticky neklidné oblasti Blízkého východu, jeho vnitřní bezpečnostní situaci lze označit za dobrou. Vyvarujte se snad pouze cestám do blízkosti syrské a irácké hranice na severovýchodě země.

Kriminalita je v Jordánsku nízká. Setkat se, byť vám to rozhodně nepřejeme, můžete s drobnými kapsáři, na něž si dávejte pozor zejména ve větších městech a v turisticky exponovaných lokalitách (jako např. Petra).

Žádné povinné očkování není při cestě do Jordánska vyžadováno. Vystačíte si proto s běžným cestovatelským základem (proti žloutence typu A i B a břišnímu tyfu). Alternativně můžete zvážit očkování proti vzteklině (volně pobíhajících psů a koček je v Jordánsku dostatek). Doporučujeme pít také pouze balenou vodu, přestože ta kohoutková by měla být oficiálně pitná.

Při toulkách po Jordánsku nezapomeňte, že cestujete po muslimské zemi. Zejména ženy by se tak měly oblékat střídmě a vyvarovat se krátkých sukní, tílek, výstřihů či výrazně upnutého oblečení. Při koupání v Rudém moři (na veřejných pláží) si k bikinám vezměte raději i tričko.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 16. 5. 2021

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)