Záletník 77 aneb novinky ze světa cestování a letectví
8.1.2023

Záletník 77 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte s krásným pořadovým číslem 77! Dnes nás čeká skutečně bohatá porce novinek ze světa cestování, která však příliš nepotěší cestovatele bez očkovacího certifikátu. Podíváme se také na novinky z českých letišť (namátkou návrat Jazeera Airways na linku z Prahy do Kuvajtu) a neochudíme vás ani o zajímavosti ze zahraničí. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Chaos v Thajsku

Na slušném materiálu frčí zástupci vlády v Thajsku. Nejprve cestovatele v závěru týdne vystrašili plány na zavedení nových vstupních podmínek do země, které by de facto znemožňovaly vstup neočkovaným jedincům. Následně v sobotu oznámili jejich skutečné přetavení do praxe s tím, že očkovací certifikáty nebo doklady o prodělané nemoci budou od přijíždějících vyžadovány od 9. ledna. V neděli specifikovali také vstupní podmínky pro cestovatele nedisponující doklad o absolvovaném očkování, které by nově měl po příjezdu do země čekat kontrolní PCR test. A když konečně přišel „den D“ neboli pondělí 9. ledna 2023, bylo oznámeno, že nová pravidla se zase slavně ruší. No, hotový Kocourkov! Každopádně cestování do Thajska zůstává i nadále bez restrikcí (není nutné předkládat očkovací certifikáty ani podstupovat kontrolní testy po příletu). Více informací o cestování do země naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Thajsku“.

A proč vlastně celý ten humbuk? V neděli 8. ledna 2023 zrušila většinu podmínek vstupu do země Čínská lidová republiky, jimž jsme se podrobně věnovali v minulém díle magazínu Záletník (76). Spolu s ním se totiž očekává masivní nárůst výjezdového turismu z této nejlidnatější země na světě, v níž šíření nemoci „COVID-19“ rozhodně není pod kontrolou. Thajsko je pro čínské turisty velmi oblíbenou destinací a tamější úřady reagovaly na očekávaný prudký nárůst jejich příjezdů. Nechtěly nikoho diskriminovat, a tak zavedly plošnou restriktivní politiku. V pondělí ale zčistajasna zjistily, že kontrola certifikátů je zdlouhavá a vlastně i v Číně je mnoho cestovatelů naočkovaných. Pustil bych se do expresivnějšího komentáře, ale raději se ho v zájmu svého i vašeho duševního zdraví zdržím.

Očkování bude při cestě USA nutné i nadále

Očkovací certifikát zůstává nedílnou součástí také v případě cestování do Spojených států amerických. Tamější úřady na začátku kalendářního roku 2023 rozhodly o prodloužení platnosti stávajících opatření minimálně do 10. dubna. Stejně jako v případě Thajska stačí při cestě do USA předložit certifikát dokládající dokončení základního očkovacího schématu nehledě na datum aplikace vakcíny. Více informací o cestování do země naleznete v našem průvodci „Koronavirus v USA“.

Laos zrušil „COVID“ podmínky pro vstup do země

A teď už také nějaké veselejší zprávy. Veškerá vstupní opatření zavedená v souvislosti se šířením nemoci „COVID-19“ v závěru prosince loňského roku odstranil Laos ležící v jihovýchodní Asii. Nově již při cestách do Vientiane není nutné předkládat očkovací certifikát ani negativní test. Jedinou podmínkou vstupu do země tak zůstává, stejně jako dřív, turistické vízum, které lze získat po příletu do Laosu nebo si ho cestovatelé mohou snadno obstarat online formou. Více informací o cestování do země naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Laosu“.

Seznam všech zemí, kam lze cestovat bez jakýchkoli dokladů bezinfekčnosti, naleznete v tomto našem přehledu.

Venezuela zmírnila vstupní podmínky

Snadnější podmínky čekají také některé dobrodružnější cestovatele, kteří by nejbližší budoucnosti plánují cestu do Venezuely. Úřady se v zemi, dlouhodobě zmítané hospodářskou krizí, po několika měsících probraly a umožnily přijíždějícím cestovatelům kromě negativního PCR testu dokládání jejich bezinfekčnosti také očkovacím certifikátem. Ten mohou přijíždějící osoby uplatit za předpokladu, že neuplynulo více než 270 dnů od dokončení základního vakcinačního schématu nebo kdykoliv po aplikaci třetí dávky (tzv. „boosteru“). Více informací o cestování do země naleznete v našem průvodci „Koronavirus ve Venezuele.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Jazeera Airways se do Prahy vrátí i v roce 2023

Druhý největší letecký dopravce z Kuvajtu, Jazeera Airways, bude mezi pražským Letištěm Václava Havla (PRG) a hlavním městem malé země ležící v Perském zálivu, Kuvajt City (KWI), létat také během léta 2023. Aerolinka na lince zahájila sezonní provoz teprve v loňské letní sezoně a naváže na něj i během letoška. Z rezervačního systému dopravce vyplývá, že mezi oběma městy se bude létat 2× týdně (čtvrtek a neděle) od 8. června do 21. září 2023.

  • Kuwait City – Praha -> 08:15 – 12:45
  • Praha – Kuwait City -> 13:30 – 19:40

Eurowings přestaly nabízet přímé lety z Prahy do Fara

Německá nízkonákladová aerolinka Eurowings, která nás v „post-covidovém období“ zásobuje prakticky výhradně pozitivními novinkami, pro příští letní sezonu pravděpodobně nepočítá s Farem (FAO). Lety z Prahy do destinace ležící v regionu Algarve na samém jihu Pyrenejského poloostrova zmizely nabídky v rezervačním systému dopravce. Všechny lety z Prahy do Fara jsou aktuálně nabízeny pouze s přestupem v německém Düsseldorfu. Uvidíme, jestli se jedná o dočasné opatření vzniklé optimalizací vytíženosti letadel nebo o definitivní konec linky.

Navzdory tomu ale bude letos nabídka přímých letů z Prahy do Portugalska bohatší. Ke stálici na lince z Prahy do Lisabonu od TAP Air Portugal se přidává také easyJet, který začne do portugalské metropole létat od 31. března 2023 (mimo to bude pokračovat také ve spojení z Prahy do Porta). Více informací nové lince z Prahy do Lisabonu najdete v tomto článku.

Corendon začne létat z Ostravy a Pardubic do Antalye

Cestovatelé a fanoušci letectví z Pardubického a Moravskoslezského kraje se v letní sezoně 2023 mohou těšit z nového dopravce na svém domovském letišti. Z Pardubic (PED), resp. Letiště Leoše Janáčka v Ostravě (OSR), bude do turecké Antalye (AYT) létat tamější dopravce Corendon Airlines. Turecká nízkonákladová aerolinka bude pokračovat ve spolupráci s nejstarším českou cestovní kanceláří, Čedok, pro niž už v letošní sezoně zajišťovala lety z Prahy do Antalye. V nadcházející letní sezoně k nim přidá také spojení z regionálních letišť v Pardubicích a Ostravě – v obou případech se bude jednat o jeden let týdně.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Flydubai se vrací do Ašchabadu

Nízkonákladová letecká společnost Flydubai od 23. ledna 2023 obnoví své pravidelné spojení z Dubaje (DXB) do Ašchabadu (ASB) v Turkmenistánu. Do hlavního a zároveň největšího města středoasijské země bude aerolinka z Perského zálivu létat 2× týdně, a to vždy v pondělí a ve čtvrtek. Turkmenský Ašchabad se tak již devátou destinací ve střední Asii, do níž bude dceřiná společnost aerolinky Emirates provozovat lety – doplní tak kazašskou Astanu (NQZ) s Almaty (ALA), uzbecká města  Namangan (NMA), Samarkand (SKD) a Taškent (TAS), tádžické Dušanbe (DYU) a kyrgyzský Biškek (FRU) a Oš (OSS).

Nová aerolinka Air Samarkand

Zpráva o založení nové aerolinky přiletěla z Uzbekistánu. Jedná se o leteckou společnost Air Samarkand, která plánuje zahájit svůj provoz během jarních měsíců letošního kalendářního roku (ihned poté, co získá potřebná povolení). Zpočátku plánuje létat dvojicí Airbusů A320 na celkem čtrnácti mezinárodních linkách s dobou letu od dvou do čtyř hodin. První linky letecké společnosti budou směřovat do Ruska (Jekatěrinburg, Kazaň, Moskva, Petrohrad, Samara a Soči), do Turecka (Antalya, Istanbul), do Perského zálivu (Abú Dhabí, Dauhá, Dubaj), do izraelského Tel Avivu, saúdskoarabské Džiddy a indického Dillí.

British Airways představily nové uniformy

Národní dopravce z Velké Británie, British Airways, po dvaceti letech představil nové uniformy. Za jejich návrhem stojí britský módní návrhář Ozwald Boateng, který se přípravám návrhu nové uniformy věnoval již od roku 2018. S novým úborem posádky se na letech aerolinky setkáte nejdříve od letních měsíců letošního roku. Na jejich představení se ale můžete podívat již dnes. Tak schválně, jak se vám líbí?

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)