Záletník 76 aneb novinky ze světa cestování a letectví
1.1.2023

Záletník 76 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Náš Záletník přežil i bujaré oslavy příchodu nového roku a navzdory lehké kocovině letí přímo k vám! Kalendář totiž hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu – tentokráte již s pořadovým číslem 76! Podíváme se na očekávané změny vstupních opatřeních v Číně. Představíme si žhavou novinku v nabídce CK Čedok. Posvítíme si také na navýšení počtu letů z Vídně do Dubaje i odtamtud do Bangkoku. A neopomene ani spoustu novinek z rezervačního systému Lufthansy. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých aktualit na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Čína chystá zrušení karantény pro přijíždějící osoby

Čínská lidová republika od 8. ledna 2023 výrazně zjednoduší vstupní podmínky do země. Po téměř třech letech nebudou přijíždějící osoby povinny zamířit do karantény. Aktuálně platí povinnost izolace po příletu do země v délce 5 (resp. 8 dnů pro nerezidenty), nicméně v předešlých měsících se jednalo i o dlouhé 3 týdny – to vše na vlastní náklady. Kromě chystaného zrušení karantény odpadne také povinnost verifikovat negativní výsledek PCR testu na lokálním zastupitelském úřadě, který vám obratem vystavil tzv. „zdravotnický kód“.

Sumasumárum od druhého lednového týdne bude k cestě do Číny stačit disponovat příslušným vízem a negativním PCR testem (ne starším 48 hodin). Jenže vydávání turistických víz stále zůstává otazníkem. V prvotní fázi bude nejspíše pokračovat současná politika, kdy jsou víza udělována primárně z pracovních (obchodních) / rodinných důvodů. Více informací o cestování do země naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Číně“.

Po oznámení uvolnění podmínek pro vstup, ale i návrat do země, zažily čínské cestovatelské portály jako Ctrip rekordní nárůst prodejů letenek do zahraničí. To samozřejmě vyvolává i určité obavy, neboť situace v zemi zůstává nepredikovatelná a šířené nákazy zcela pod kontrolou rozhodně není. Například Japonsko v reakci na očekávaný příjezd mnoha tisíců čínských turistů reinstaluje povinnost podstupovat kontrolní test po příletu do země (pro cestovatele přijíždějící právě z Číny). Vstupní podmínky pro osoby přijíždějící z Číny zpřísnily také Spojené státy americké, které zavedou povinnost předkládat před cestou negativní test ne starší 2 dnů (navrch k očkovacímu certifikátu). Z evropských zemí podobné přísnění vstupu zatím deklarovala např. Itálie.

Indie znovuzavádí namátkové testování cestovatelů

Indie od 24. prosince 2022 opětovně zavedla namátkové testování přijíždějících cestovatelů. Namátkové kontroly se nově týkají 2 % cestovatelů na mezinárodních letech a probíhají na státní náklady přímo po příletu na daném letišti. Ještě přísnější pravidla nově platí pro příjezdy z Číny, Hongkongu, Japonska, Jižní Koreje a Thajska – pro tyto cestovatele byla reinstalována povinnost předkládat před cestou do Indie PCR test s negativním výsledkem. Více informací o podmínkách cestování do země naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Indii“.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Cestovní kancelář Čedok zahájila přímé lety z Prahy do Thajska

Cestovní kancelář Čedok i nadále pokračuje v prošlapávání nových cest a zahájila provoz přímých charterových letů z Prahy do Thajska! Inaugurační let, mimochodem vyprodaný až po střechu, odletěl s klienty CK do thajského Krabi v neděli 25. prosince 2022. Čedok na této trase spolupracuje s polským národním dopravcem LOT, který lety z Prahy do Krabi operuje Boeingem 787-9 Dreamliner s kapacitou 294 osob (24 plně polohovatelných sedadel se nachází v „business class“, 21 míst je v třídě „premium economy“ a 294 sedadel náleží cestovatelům v klasické ekonomické třídě). Cesta z Prahy do jihovýchodní Asie trvá necelých 12 hodin. Z Prahy do Krabi se bude létat po celou zimní sezonu s frekvencí letů 1× týdně, a to každou sobotu.

Cyprus Airways v létě 2023 obnoví spojení z Prahy na Kypr

Na pražské letiště Václava Havla (PRG) se během letní sezony 2023 vrátí kyperský dopravce Cyprus Airways. Ten bude na pravidelné lince z Prahy do Larnaky (LCA) létat od 3. května do 25. října 2023 s frekvencí dvou letů týdně. Trasa bude leteckou společností operována vždy ve středu a neděli. O cestovatele bude bojovat s maďarskou nízkonákladovou aerolinkou Wizz Air, která na lince působí celoročně, a také Eurowings a Smartwings.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Emirates navyšují počet letů z Vídně do Dubaje

Od 2. ledna 2023 se cestovatelé, pro něž je vídeňské letiště jednou z voleb při cestě do světa, mohou těšit na navýšení počtu letů z Vídně (VIE) do Dubaje (DXB). Prémiová letecká společnost Emirates bude mezi oběma městy nově létat hned 2× denně. Celkem se tak bude jednat o 14 rotací týdně, zatímco doposud to bylo 11 spojení. Letový řád na trase bude vypadat následovně:

  • EK125 = DXB – VIE -> 15:40 – 18:50
  • EK126 = VIE – DXB -> 21:55 – 06:35 (+1)
  • EK127 = DXB – VIE -> 09:00 – 12:25
  • EK128 = VIE – DXB -> 15:10 – 23:40

Emirates dále navyšují také počet let z Dubaje do Bangkoku (BKK). Od 1. ledna 2023 bude dopravce mezi Spojenými arabskými emiráty a Thajskem létat dokonce 4× denně! Všechny lety jsou navíc operovány Airbusy A380. Cestovatelé mířící do této oblíbené turistické země mají dále na výběr ze 14 letů týdně do Phuketu (HKT).

Lufthansa navyšuje počty vnitrostátních letů a přidává také nové lety z Mnichova

Německá aerolinka Lufthansa se uchyluje k opačnému kroku, než sousední Francie. Zatímco v „zemi galského kohouta“ již platí omezení v provozu domácích letů na trasách, kde existuje alternativa v podobě železničního nebo autokarového spojení s kratšího než 2,5 hodiny, tak v Německu bude trend nejspíše opačný. V rezervačním systému dopravce se totiž objevilo množství nových rotací mezi Mnichovem (MUC) a dalšími městy ve Spolkové republice: do Brém se nově bude létat 41× týdně (2 nové rotace týdně), do Drážďan 34× týdně (+8), do Lipska 27× týdně (+7), do Paderbornu 28× týdně (+14) a do Stuttgartu 35× týdně (+8). Kromě domácích linek bude posílen provoz také na trasách směřujících do zahraničí: do Helsinek 26× týdně (+5), do Katánie 19× týdně (CTA), do Kodaně 39× týdně (+6), do Lublaně 14× týdně (+7), do Malagy 14× týdně (+5), do Palerma 13× týdně (+5), do Varšavy 21× týdně (+7) a do Záhřebu 14× týdně (+7).

Do rezervačního systému Lufthansy byly ale zaneseny také zcela nové linky z Mnichova do severošpanělské Asturie (OVD) – 1× týdně, japonské Ósaky (KIX) a Mexico City (MEX) – shodně 3× týdně. Vrátí se také staronové linky do francouzského Bordeaux (BOD) – 3× týdně a polského Řešova (RZE) – 7× týdně.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)