Záletník 74 aneb novinky ze světa cestování a letectví
18.12.2022

Záletník 74 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte již s pořadovým číslem 74! Dnes pro vás máme celkem pět cestovatelských novinek. Dále si představíme nové linky z Prahy a Vídně i zajímavé rozšíření nabídky u Wizz Airu. Zabrousíme také k Ryanairu, který naopak ruší hodně linek z Rumunska. A odletíme i mimo evropský kontinent, abychom se podívali na změny u Air Asia, bohaté nákupy United Airlines i návrat ikonické A380 u Etihadu. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Tři čerstvě „zelené destinace“

Seznam destinací, do nichž již můžeme znovu cestovat jako dřív, se nám rozrostl o další tři země! Novinka, která rozhodně potěší nejvíce cestovatelů, přiletěla ze Srí Lanky. Ta 8. prosince 2022 s definitivní platností zrušila i poslední vstupní restrikce zavedené v souvislosti se šířením nemoci „COVID-19“ v podobě povinnosti předkládat doklady bezinfekčnosti. Stejně jako v minulosti tak k cestě na Srí Lanku postačí turistické vízum, které lze pohodlně obstarat z pohodlí gauče online cestou. Pozor ale na zdražení vstupní registrace! Od 1. prosince 2022 již není její cena 35 USD, nýbrž 50 USD.

Další dvě příjemné zprávy přiletěly 13. prosince 2022 z Afriky, konkrétně ze zemí  ležících v Guinejském zálivu. Gambie od uvedeného data zrušila všechny vstupní podmínky související s nemocí „COVID-19“. Nigérie potom zrušila povinnost předkládat před cestou do země negativní PCR test nebo očkovací certifikát. I nadále zůstala zachována podmínka vyplnit před cestou příjezdový formulář a zařídit si turistické vízum.

Chorvatsko od 1. ledna 2023 vstupuje do Schengenského prostoru

Cestování do Chorvatska bude od nového roku snazší! Ministři vnitra členských zemí Evropské unie se totiž 8. prosince 2022 dohodli na schválení žádosti o vstup Chorvatska do Schengenského prostoru. Balkánská země se počínaje 1. lednem 2023 stane 27. členem Schengenu, díky čemuž nastane uvolnění kontrol na chorvatských hranicích se Slovinskem a Maďarskem. Kontroly se dále nebudou týkat ani cestovatelů přijíždějících po moři z dalších zemí Schengenu. Platnost uvolnění kontrol pro leteckou dopravu je svázána se střídáním zimního a letního času, ty tedy odpadnou až na konci března 2023. 

Hongkong zrušil karanténu pro přijíždějící cestovatele

Uvolnění podmínek pro cestování ohlásil 14. prosince 2022 také Hongkong. V jeho případě se jedná o zrušení povinné třídenní karantény, která čekala na všechny přijíždějící cestovatele bez výjimky. Nově již v Hongkongu můžete vyrazit za zábavou téměř okamžitě po příjezdu (jen co splníte kontrolní testování po příletu).Navzdory zrušení karantény ale zůstávají podmínky pro vstup velmi přísné: očkovací certifikát + AG test před cestou, vyplněný formulář, kontrolní PCR test ihned po příletu a dalších šest kontrolních testů během prvního týdne pobytu (5× AG samotest + 1× PCR na odběrném místě). Podrobné informace tradičně najdete v našem průvodci níže.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Eurowings nahrály do rezervačního systému linku z Prahy na Korfu

Jak jsme předpovídali již v minulém vydání našeho magazínu Záletník (73), německá letecká společnost skutečně do svého rezervačního systému nahrála po nových linkách z Prahy do Ženevy a na Rhodos také spojení na Korfu. Eurowings budou z Prahy na Korfu létat po celou letní sezonu od června do září s frekvencí letů 1-2× týdně. Základem jsou sobotní rotace, k nimž během letních prázdnin přibude ještě středeční spojení. Ceny letenek ale zatím moc příznivé nejsou a visí velmi vysoko… Více informací o nové lince z Prahy na Korfu najdete v našem speciálním článku.

Praha přivítá nového italského dopravce AeroItalia

Na pražském letišti Václava Havla (PRG) přivítáme s příchodem letního letového řádu 2023 nového dopravce! Bude se jednat o mladou italskou aerolinku AeroItalia, která zahájí pravidelné lety z Prahy do Florencie (FLR). Nově ohlášená linka bude v provozu od závěru března do října kalendářního roku 2023. Cestovatelé se mohou těšit na dvě rotace týdně (pondělí a pátek), které díky vhodným časům letů přímo vybízí k cestě do italského Toskánska na prodloužený víkend. Na začátku a konci letního letového řádu visí v rezervačním systému dopravce navíc i rotace středeční. A ceny? Ty jsou zatím nastaveny na 4 tisíce Kč za zpáteční letenku. Podrobné informace o novém spojení tradičně shrnujeme ve vlastním článku.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Expanze Wizz Airu

Wizz Air opět významně čeří vody a zveřejnil své plány na zahájení provozu dalších zajímavých linek! Dvě z nich budou přitom potenciálně velmi zajímavé také pro české cestovatele, jelikož spojí Vídeň (VIE) s baskickým Bilbaem (BIO), na trase které není doposud operována žádným dopravcem, a také lehce exotickou destinací v podobě Kuvajtu (KWI). Letenky na obou nových linkách jsou již v prodeji a dají se pořídit za skutečně zajímavé ceny. Detaily o letovém řádu i samotné ceny letenek najdete v našem článku.

Dále Wizz Air začne létat do jedné z nejmenších evropských zemí, do Lucemburska. Tamější hlavní město Lucemburk (LUX) spojí římský letištěm Fiumicino (FCO). Tato nová linka je součástí balíku pěti nových spojení, které plánuje Wizz Air v létě z italské metropole rozlétat. Dalšími jsou španělský Castellon (CDT), již zmiňovaný Kuvajt, ázerbájdžánské Baku (GYD) a blízkovýchodní základna aerolinky v Abú Dhabí (AUH).

V neposlední řadě zde musíme zmínit ještě jednu zajímavou novinku z rezervačního systému letecké společnosti. Jedná se přímou linku z Abú Dhabí do saúdskoarabské Mediny (MED). Každodenní spojení z Perského zálivu do jednoho z nejdůležitějších poutních míst pro muslimy bude v provozu od 15. února 2023. Medina se stane již čtvrtou destinací obsluhovanou Wizz Airem na území Saúdské Arábie.

Ryanair se částečně stahuje z Rumunska

Irská nízkonákladová aerolinka Ryanair redukuje své působení v Rumunsku. S příchodem letního letového řádu 2023 se stáhne ze čtyř regionálních letišť: Oradea (OMR) – škrt 4 linek, Sibiu (SBZ) – škrt 9 linek, Suceava (SCV) – škrt 7 linek a Temešvár (TSR) – škrt 2 linek. Českých cestovatelů se může potenciálně dotknout pouze konec linek mezi Vídní a transylvánským městem Sibiu, na níž mají možnost ulovit levné letenky ještě do konce března 2023. Hlavním důvodem je konec pobídkových programů, jimiž byla aerolinka lákána k provozu linek z výše uvedených regionálních letišť.

Dále Ryanair ruší také pravidelnou z Bukurešti (OTP) do Tel Avivu (TLV). V letní sezoně bude dopravce létat v Rumunsku pouze z Bukurešti, Kluže (CLJ) a Iasi (IAS).

Air Asia zakládá novou pobočku v Kambodži, končí naopak v Indii

Air Asia Aviation Group našla partnera v Kambodži a společně zakládají lokální odnož největší asijské nízkonákladové aerolinky. Air Asia Cambodia by měla zahájit lety ještě před koncem kalendářního roku 2023 (jen co získá všechna potřebná povolení). Ambicí nového dopravce je stát se jedničkou v této zemi a uzmout dosavadní primát aerolince Cambodia Airways.

Na druhou stranu značka Air Asia se pomalu loučí s indickým trhem. Na začátku prosince byla dokončena transakce, v jejímž rámci se 100% vlastníkem Air Asia India stala indická společnost Tata Sons. Plány pro příští rok hovoří o jejím sloučení s aerolinkou Air Indie Express. Indický konglomerát Tata Sons tak po koupi nízkonákladové aerolinky Vistara, o čemž jsme psali v Záletníku (72), pokračuje v konsolidaci indického trhu.

Zprávy z letadlových parků

United Airlines si u firmy Boeing objednaly 200 nových letadel. Objednávka, která je největší v historii komerčního letectví na severoamerickém kontinentu, čítá celkem 100 strojů 787 Dreamliner (varianta -8, -9 i -10), 44 letadel Boeing 737 MAX (dodaných v letech 2024-2026) a dalších 56 letadel stejného typu (dodaných v letech 2027 a 2028). Již nyní enormní nákup navíc počítá také s opcí až na 100 dalších Dreamlinerů.

Swiss International Air Lines ukončí provoz Airbusů A340 a nahradí je modernějšími A350-900. Aktuálně v provozu švýcarského národního dopravce nalezneme čtyři stroje typu A340, které by měly být v horizontu dvou let nahrazeny pěticí úspornější Airbusů A350-900, které by zároveň nabídli cestovatelům větší komfort. V rámci zaškolení posádek na nových strojích bychom se teoreticky mohli širokotrupých letadel dočkat také v Praze (např. jako nyní na trase z Prahy do Madridu).

Etihad Airways vrací do hry Airbusy A380! V letní sezoně 2023 se letečtí obři, s jejichž provozem už dopravce prakticky nepočítal, vrátí kvůli velké poptávce a přání cestujících. Etihad plánuje A380 opětovně nasadit na pravidelnou linku z Abú Dhabí (AUH) do Londýna (LHR). Tím zároveň dojde k uvolnění dalších široktrupých letadel, která budou k dispozici na jiných linkách. Mezi Londýnem a Spojenými arabskými emiráty nyní dopravce provozuje čtyři lety denně.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)