Záletník 63 aneb novinky ze světa cestování a letectví
2.10.2022

Záletník 63 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Je tu neděle a s ní další vydání našeho pravidelně nepravidelného magazínu Záletník. Dnešní díl, s pořadovým číslem 63, si od svého předchůdce udržel dvoutýdenní distanc a o žhavé novinky proto nebude nouze. Druhá polovina září a začátek října přinesly zejména masivní uvolňování restrikcí ve světě z pohledu cestovatelské byrokracie, a proto se v dnešním díle primárně zaměříme na tyto změny. Celkem jich pro vás máme 25! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Zelená vlna aneb rušení vstupních podmínek

Všichni cestovatelé pochopitelně nejvíce kvitují zprávy ze světa, které přinášejí informace o rušení vstupní byrokracie spojené s nemocí „COVID-19“. Uplynulé dva týdny byly na podobné novinky velmi bohaté, tak se na ně pojďme podrobněji podívat! Seznam všech „zelených zemí, do nichž se cestuje bez omezení,“ najdete v našem přehledu.

Nejžhavější změny

Radost největšímu počtu turistů pravděpodobně udělalo Thajsko, které od 1. října zrušilo povinnost předkládat před cestou do země negativní test nebo očkovací certifikát. Před pomalu začínající hlavní sezonou je to zpráva velmi vítaná! A navíc Thajsko také prodloužilo maximální dobu, během níž lze v zemi pobývat bez víza, ze 30 na 45 dnů. Od stejného data je bez jakékoliv „COVID byrokracie“ možné cestovat taktéž do Kanady. „Země javorového listu“ zrušila povinnost prezentovat před cestou doklad o očkování a také vyplňovat příjezdovou registraci „ArriveCAN“. Nezbývá než doufat, že se postupem svého severního souseda budou brzy inspirovat také Spojené státy americké.

Změny v Severní Americe a Karibiku

Po Evropě je druhým nejvíce přívětivým regionem z hlediska cestovatelské byrokracie Karibik. Také v této části světa pokračovalo rozvolňování, když vstupní pravidla postupně zrušily Svatý Vincent a Grenadiny (18. září), Bahamské souostroví (od 20. září) a následně i Barbados (od 22. září). Obě destinace začínající na „B“ zároveň zrušily povinnost nosit na veřejnosti ochranu dýchacích cest.  Z pevninské části amerického kontinentu se přidala ještě Panama, která vstupní pravidla zrušila s platností od 16. září.

Změny v Africe

Pozadu nezůstává ani „černý kontinent“. Skvělé zprávy nejprve přiletěly z Kapverdských ostrovů, které vstupní povinnosti zrušily od  15. září. V případě vaší cesty na Kapverdy je ovšem třeba stále počítat s vyplněním příjezdové registrace a úhradou tzv. „bezpečnostní taxy“, která de facto supluje dřívější turistické vízum. O dva týdny později se na „seznam, zelených zemí“ přidalo také Maroko! Na základě oznámení z 30. září je zrušena povinnost předkládat před cestou do království doklady bezinfekčnosti. Povinnost vyplňovat příjezdový formulář ale zatím zůstává i nadále v platnosti.

Změny v Asii

Definitivní zelenou dávají cestovatelům také další destinace v Asii. Začneme-li hezky od západu, jako první přijde na řadu Libanon, který kompletní vstupní byrokracii zrušil s platností od 27. září. Pokračovat budeme Bhútánem! Malé království ležící v podhůří majestátního Himálaje zrušilo povinnost prezentovat před cestou negativní test či očkovací certifikát od 23. září. Padla také povinnost otestovat se ihned po příletu a do oznámení výsledku tohoto PCR testu vyčkat v karanténě. Cesty do Bhútanu ale i přes tyto dobré zprávy nejsou levnou záležitostí, neboť všichni přijíždějící cestovatelé musí disponovat speciální registrací u místní cestovní kanceláře a uhradit poplatek za svůj pobyt ve výši á 200 USD/den. A poslední podmínky zrušila také Jižní Korea! V jejím případě byla odstraněna povinnost podstoupit po příletu do země kontrolní PCR test. Díky tomu cestovatelé ušetří cca 65-80 USD.

Změny u protinožců

Oči máme opravdu všude, a proto nám neunikly ani novinky z daleké Oceánie! Samoa se turistům otevřela teprve na začátku srpna, ale již 22. září zrušila podmínku předložení dokladu bezinfekčnosti při cestě na své území. V platnosti zůstává pouze povinnost vyplnit příjezdový formulář na palubě letadla mířícího na Samou.

Další důležité změny

Kromě výše zmíněných destinací se ale vstupní podmínky změnily také v případě dalších destinací napříč jednotlivými kontinenty. V jejich případě se sice nejedná o naprosté zrušení pravidel pro vstup, nýbrž o částečné usnadnění.

V této kapitole budou dominovat zejména destinace z Jižní Ameriky a Afriky. Argentina od 27. září zrušila povinnost vyplňovat příjezdový formulář a dokládat cestovní pojištění s min. limity krytí pro případ nákazy nemoci „COVID-19“. Brazílie, ještě před právě probíhajícími prezidentskými volbami, upravila podmínky vstupu, když znovu reinstalovala možnost cestovat do země také s negativním testem (jako alternativa k očkovacímu certifikátu). Oproti tomu Chile upravilo domácí protokol. Od 1. října zrušilo povinnost nosit na veřejnosti ochranu dýchacích cest a také kapacitní limity pro návštěvu kulturních, stravovacích či zábavních podniků.

Snadnější cesty budou také do několika exotických destinací v Africe. V jejich případě se každopádně nejedná o „turistické highlighty“, nicméně změny jsme zaregistrovali a rádi se o ně podělíme. Cestovatelé disponující očkovacím certifikátem již nemusí předkládat negativní test při cestě do Čadu (od 26. září) a Džibutska (od 29. září). V případě cest do Rovníkové Guineje již není nutné uchylovat se do 3denní hotelové karantény.

A na závěr této kapitoly ještě jedna novinka z Oceánie! Při cestě do Království Tonga není od 27. září nutné předkládat negativní PCR test před cestou ani se podrobovat kontrolnímu testu mezi 3. a 5. dnem pobytu na souostroví. Zrušena byla také povinnost nosit roušky na veřejnosti.

„Bye bye“ roušky

Kdekdo na nošení ochrany dýchacích cest již zcela zapomněl, nicméně ve světě je tato povinnost stále leckde vyžadována. Mezi takové země ale nově nepatří Spojené arabské emiráty, které tuto povinnost zrušily od 28. září (s několika výjimkami). Roušky nejsou vyžadovány ani na palubách letadel mířících do/z Dubaje nebo Abú Dhabí (za předpokladu, že je nevyžaduje cílová destinace). Na palubách letadel již ochranu dýchacích cest nevymáhají ani v Německu. Na začátku října od tohoto požadavku odstoupily i německé aerolinky Eurowings, Lufthansa či Condor. V Itálii od 1. října již není vyžadováno krytí dýchacích cest v prostředcích hromadné dopravy.

Oznámeny byla taktéž změny v pravidlech cestování do Japonska, na Tchaj-wan či do Hongkongu. Jejich účinek však vstoupí v platnost až v druhém říjnovém týdnu (případ „Země vycházejícího slunce“ a Čínské republiky) nebo jsou pro cestovatele stále extrémně nepříjemné (Hongkong), a proto sem jim zevrubněji budeme věnovat v příštím díle magazínu Záletník.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)