Záletník 34 aneb novinky ze světa letectví a cestování
5.10.2021

Záletník 34 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Včera začal nový pracovní týden a s ním do světa vyletěl i další díl našeho magazínu Záletník. A co vás v něm čeká? Wizz Air v prosinci zahájí provoz na nových linkách z Vídně do mimořádně lákavých destinací. Smartwings postupně ukončují provoz na sezonních linkách z Prahy, na druhou stranu ale začnou létat do Londýna. Srí Lanka zrušila „popříletové testy“ a karanténu pro očkované turisty. A cestovatelé s dokončeným očkováním budou mít nově usnadněnou cestu také do Velké Británie. To vše (a nejen to) jsou témata, která přinesl závěr září a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. upínající zraky k předvolebnímu klání, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vylétá náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a právě dnes doletěl až k vám.

Letectví

Nové linky Wizz Airu z Vídně

Pokud máte tzv. „za humny“ vídeňské letiště, musíte mít z nejčerstvějších zpráv pořádnou radost. Maďarský dopravce Wizz Air totiž v nadcházejících měsících začne z Vídně létat do Jordánska a Maroka. Zprávy o zahájení provozu na přímé lince z Vídně do Marrákeše pronikly na veřejnost již v pátek, zatímco v neděli je doplnila informace o nových linkách do Jordánska. V případě tohoto blízkovýchodního království se bude jednat dokonce o linky dvě – do Ammánu (na této lince bude Wizz Air přímo konkurovat Ryanairu), a do Aqaby ležící na jihu země.

 • 🇲🇦 Vídeň – Marrákeš -> od 16. prosince 2× týdně (čtvrtek a neděle)
 • 🇯🇴 Vídeň – Ammán -> od 18. prosince 2× týdně (úterý a sobota)
 • 🇯🇴 Vídeň – Aqaba -> od 19. prosince 2× týdně (čtvrtek a neděle)

Novinky z Letiště Praha

 • ✈️ Smartwings obnovily provoz na lince z Prahy do Londýna (na letiště Heathrow). V říjnu se počítá s frekvencí 4 rotací týdně (pondělí, čtvrtek, pátek a neděle), zatímco od listopadu s každodenním spojením.
 • ✈️ Rumunská aerolinka Blue Air skutečně pozastavila lety na nové lince z Prahy do Milána. Ta byla v provozu doslova pouze pár týdnů. Co bude s linkou dále, zůstává zatím s otazníkem…
 • ✈️ ČSA zastavily provoz linky z Prahy na Island. Poslední let z Prahy do Keflavíku se uskutečnil v pondělí 27. září.
 • ✈️ Smartwings postupně ukončují provoz na sezonních linkách do destinací ve Středomoří. V minulém týdnu se letos naposledy letělo do chorvatského Dubrovníku, Cagliari a Olbie na Sardinii, Catanie na Sicílie, jihoitalského města Lamezia Terme, na řecké ostrovy (Karpathos, Kefalonia, Korfu, Lefkada, Samos a Zakynthos) a také do Soluně.
 • ✈️ Wizz Air dočasně pozastavil provoz na lince z Prahy do Varny. Poslední let na trase se uskutečnil v neděli 3. října. Dle rezervačního systému dopravce se se spojením opět počítá v předvánočním období (od 16. prosince 2021).
 • ✈️ Aerolinka EgyptAir nabídla cestovatelům unikátní nabídku cestovat z Prahy do Káhiry přímým letem. Zatím jediný přílet let na této trase se uskutečnil ve čtvrtek 30. září. Dopravce standardně obsluhuje linku z Prahy do Hurghady.

Letem světem

 • ✈️ Aeroflot zahájil lety z Moskvy do Punta Cany. Nové spojení do vyhlášeného letoviska v Dominikánské republice je v říjnu plánováno s frekvencí 2 letů týdně (pátek a neděle). V listopadu by pak měla být přidána i třetí rotace na trase – ve středu.
 • ✈️ Lufthansa obnoví přímé letecké spojení z Mnichova do Mexico City. Přímé lety z Bavorska do mexického hlavního města jsou dle rezervačního sytému dopravce plánovány s příchodem zimního letového řádu. Od 31. října se bude na trase létat 3 × týdně (neděle, středa a pátek), a to Airbusem A350-900.
 • ✈️ Ryanair po roce a půl zrušil možnost bezplatné změny letenky. V případě změny cestovního itineráře tak budou muset cestovatelé opět hradit administrativní poplatek za změnu, který začíná na 35 €/os./let + doplatek do aktuální ceny letu. Ve většině případů bude opět platit „staré známé pravidlo“ o tom, že je lepší koupit letenku novou, nežli měnit letenku původní (nevyhovující). Více jsme o změnách letenek u Ryanairu psali v tomto článku. 
 • ✈️ Singapore Airlines plánují obnovit spojení z Frankfurtu do New Yorku (JFK). Aerolinka tak evidentně reaguje na zprávy o plánovaném otevření USA pro cestovatele z EU a transatlantickou linku do svého letového řádu zařadí od 2. listopadu. Létat se by mělo každý den. Díky spolupráci s Lufthansou (feeder na trase Praha – Frankfurt) by toto spojení mohlo být zajímavé i pro české cestovatele. Vždyť, kdo by nepamatoval na hezké akce „Singapurců“ na letenky z Prahy do New Yorku za méně než 10 „talířů“ – vč. 2 ks zavazadel k odbavení. 🙂
 • Emirates představily speciální livery jednoho ze svých Airbusů A380, která upozorňuje na nově zahájenou výstavu EXPO 2020 v Dubaji. Nejlevnější letenky z Prahy do Dubaje (nejen na výstavu EXPO) aktuálně ulovíte za 6 tisíc Kč se Smartwings.

Cestování

 • 🇮🇷 Írán obnoví vydávání turistických víz. Reálná možnost cestovat do Íránu bude opět od 23. října 2021. Země se turistům uzavřela jaře loňského roku a nyní se po 18 měsících konečně rýsuje její otevření. Kromě víza bude pro vstup do země potřeba předložit negativní PCR test (ne starší 96 hodin) a vyplnit příjezdový formulář.
 • 🇱🇰 Srí Lanka zrušila povinné testování po příjezdu do země pro očkované cestovatele. Se zrušením podmínky v podobě podstoupení testu po příletu končí také povinnost nastupovat do hotelové karantény, v níž cestovatel setrvá do obdržení výsledku testu. Pokud jste tedy kompletně naočkováni, můžete se po příletu na Srí Lanku začít volně pohybovat. Více informací o cestování na Srí Lanku.
 • 🇬🇧 Ve Velké Británie přestal platit „cestovatelský semafor“. Znamená to zjednodušení podmínek cestování pro plně očkované cestovatele mj. z ČR. Země budou nově rozděleny pouze na dvě kategorie „červené“ a „zbytek světa“. Kompletně očkovaní cestovatelé přijíždějící do Velké Británie ze zemí, které nejsou „červené“, nově nemusejí předkládat negativní test před cestou. Více informací o cestování do Velké Británie.

Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)