Záletník 30 aneb novinky ze světa letectví a cestování
10.8.2021

Záletník 30 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Lufthansa přichází s novým konceptem, v jehož rámci nabídne cestujícím v ekonomické třídě možnost zakoupit si lehátko. EasyJet obnovil další linku z Prahy, do Londýna tak z Letiště Václava Havla létají již tři aerolinky. Saúdská Arábie se po dlouhé době opět otevřela turistům. Německo zpřísnilo vstupní podmínky do země. To vše (a nejen to) jsou témata, která přinesl první srpnový týden a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Letectví

Lufthansa nabídne na dálkových letech volné řady sedadel jako lehátka

Se zajímavým modelem přichází německá aerolinka Lufthansa, která od minulého týdne nabízí cestujícím na vybraných dálkových letech tzv. „Sleeper´s Row“. V praxi se jedná o využití volných řad se třemi (resp. čtyřmi) sedadly jako lehátka. Novou službu je možné zakoupit až na odbavovací přepážce nebo přímo v gatu před nástupem do samotného letadla, a to v závislosti na dostupnosti volných míst. Cena za takové lehátko se pohybuje v rozmezí od 159 € do 229 € za jeden směr.

Cestovatelé, kteří si za „Sleeper´s Row“ připlatí, dostanou od aerolinky matraci, aby mohli na sousedních sedadlech pohodlně ležet, polštář a deku. Během celého letu je cestující samozřejmě připoután bezpečnostním pásem. Součástí „balíčku“ je také přednostní nástup na palubu letadla.

Letecká společnost aktuálně tuto službu nabízí pouze na dálkových letech delších než 11 hodin (např. linky do Los Angeles, Sao Paula či Singapuru).

Záletník 30 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Letem světem

 • ✈️ Air Transat obnovil po půl roce svůj provoz. Kanadská aerolinka obnovila provoz po 6 měsících. První lety vedly z Montréalu do Vancouveru a letoviska Punta Cana v Dominikánské republice. V letních plánech dopravce figuruje celkem 16 destinací (vč. evropských měst jako Lisabon, Londýn a Paříž).
 • ✈️ easyJet v neděli 8. srpna obnovil spojení mezi Prahou a Londýnem. Cestující do britské metropole si tak mohou vybírat již z nabídky letů třech dopravců (viz přehled aktuálních linek z Prahy). Linka na londýnské letiště Gatwick budu v provozu 2× týdně (čtvrtky a neděle). Tak snad se brzy zjednoduší také podmínky vstupu do Velké Británie.
 • ✈️ Estonská aerolinka Nordica získala mezinárodní certifikaci a svůj vlastní IATA kód (ND). Aerolinka doposud létala zejména charterové lety a operovala spojení jiných dopravců (především pro LOT a SAS). Nově se plánuje zaměřit na dotované trasy v okolních evropských zemích. Jako první začala létat ve Švédsku mezi Stockholmem a laponskými městy Gällivare a Arvidsjaur.
 • ✈️ Ryanair s příchodem zimního letového řádu začne létat z Wroclawi do Lisabonu. Linka zajímavá především pro cestovatele z Královéhradeckého kraje bude v provozu od 31. října a bude obsluhována s frekvencí 2 letů týdně (středa a neděle).
 • ✈️ Smartwings navýšily počet rotací z Prahy do Burgasu. Po dovolené v Bulharsku je letos velká poptávka (nízké ceny + benevolentní podmínky pro cestování) a tuzemský dopravce přidává na lince další rotace. Mezi Prahou a Burgasem se létá již 17× týdně!
 • ✈️ Wizz Air přidává nové linky z Abú Dhabí na Balkán. Z „nové základny“ růžového dopravce se bude od podzimu létat do albánské Tirany (od 11. září 2× týdně) a do bosenského Sarajeva (od 2. října také 2× týdně).
 • ✈️ Novou linku otevře Wizz Air také z Vídně na Kanárské ostrovy. Kromě Tenerife bude maďarská aerolinka od listopadu obsluhovat z rakouské metropole také spojení na ostrov Gran Canaria. Z Vídně do Las Palmas se bude létat 2× týdně (pondělí & pátek) a rozhodně by to mohla být zajímavá linka také pro české cestovatele. Uvidíme, jaké ceny nám dopravce do budoucna na trase nabídne…

Cestování

🚌 Flixbus otevírá novou linku z Prahy do Krakova

Noční linka Flixbusu z Prahy do Polska by mohla zajímat všechny nízkonákladové cestovatele, kteří využívají odletů z polských Katowic či Krakova. Provoz bude na nové lince zahájen v úterý 10. srpna, přičemž odjezd z pražského autobusového nádraží Florenc je naplánován na 23:45. Krátce po šesté hodině ranní autobus zastaví v Katowicích a o půl osmé pak v Krakově. V obráceném směru budou zelené autokary odjíždět ve čtvrt na jedenáct z Krakova, aby lehce po šesté hodině ranní dorazily do Prahy.

⚠️ Změny vstupních podmínek

 • 🇩🇪 Německo zpřísnilo vstupní podmínky. Se začátkem srpna začaly platit přísnější podmínky po vstup do Německa. Doposud se povinnost doložit negativní test (ne starší 48 hodin) / doklad o dokončeném očkování (min. 2 týdny po druhé dávce) / doklad o prodělané nemoci (v uplynulých 180 dnech) vztahovala pouze na cestující letadlem. Nově platí pro všechny bez ohledu na využitý dopravní prostředek. Výjimka platí pro osoby, které do země vstupují na dobu kratší 24 hodin. Více informací o podmínkách cestování do Německa. 
 • 🇸🇦 Saúdská Arábie se znovuotevřela turismu. Počínaje 1. srpnem je umožněn vstup na území Saúdské Arábie všem kompletně naočkovaným cestovatelům (min. 2 týdny po dokončení schématu). Uznávány jsou vakcíny Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna a Johnson and Johnson. Kromě očkovacího certifikátu je třeba disponovat platnými vízy, negativním PCR testem (ne starším 72 hodin) a vyplněným registračním formulářem. Více informací o podmínkách cestování do Saúdské Arábie.
 • 🇸🇰 Slovensko zpřísnilo pravidla příjezdu pro děti starší 12 let. Od 9. srpna platí pro děti ve věku od 12 do 18 let stejná pravidla jako pro dospělé. Více informací o podmínkách cestování na Slovensko. 
 • 🇪🇸 Španělsko vyřadilo ze seznamu rizikových oblastí Prahu. V týdnu od 9. do 15. srpna se na španělském seznamu rizikových zemí nenachází žádná oblast v ČR a cestování do Španělska je tak „volné“ (vystačíte si s příjezdovým formulářem). Více informací o podmínkách cestování do Španělska.

Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)