COVID pas EU aneb Digitální zelený certifikát
24.1.2022

COVID pas EU aneb Digitální zelený certifikát

Od 1. července 2021 začal v zemích Evropské unii oficiálně platit digitální COVID certifikát EU, jehož cílem je zjednodušení cestování po Evropě. Tzv. COVID pas nikoho nediskriminuje a klíčem k jeho získání je očkování, prodělaná nemoc anebo negativní test na COVID-19. Pojďme se společně podívat na nejčastější otázky, kterému se k tématu „COVID pas“ váží a které by vás mohly zajímat.

Digitální COVID certifikát EU, COVID pas, Green Digital certificate neboli Digitální zelený certifikát – to vše jsou synonyma pro jeden a ten samý doklad. Jeho využívání schválila v rámci své legislativy Evropská unie během jarních měsíců, následně ho do svého práva implementovaly jednotlivé členské země EU a od 1. července 2021 se jím lze prokazovat na celém území Evropské unie. Aktuálně se s jeho využíváním počítá do 30. června 2023.

COVID pas – co to je?

Digitální zelený certifikát (Green Digital Certificate) neboli „COVID pas“ je digitální doklad, kterým snadno prokážete svou bezinfekčnost. A to tím, že splňujete jedno s následujících kritérií:

  • ukončené očkovací schéma proti nemoci COVID-19
  • prodělané nemoc COVID-19
  • negativní antigenní nebo PCR test na COVID-19

Hlavní myšlenkou COVID pasu je sjednocení pravidel cestování po zemích Evropské unie. Zároveň nový dokument nemá v úmyslu nikoho diskriminovat, tudíž existuje vícero možností k jeho získání. V případě absolvovaného očkování můžete „Evropský očkovací certifikát“ využívat již dva týdny po obdržení druhé dávky vakcíny. Některé země ho dokonce akceptují již 22 dnů po obdržení první dávky (POZOR: od 1. února 2022 je jeho platnost omezena na 270 dnů od dokončení základního schématu, následně je třeba podstoupit „booster“). Prodělaná nemoc COVID-19 vás k využívání „Digitálního zeleného certifikátu“ opravňuje v rozmezí 11 – 180 dnů po pozitivním testu. Covidový pas ale mohou využívat i osoby, které nejsou očkovány ani nemoc neprodělaly, neboť se do vašeho certifikátu samozřejmě propisují také informace o podstoupených negativních testech. Zpravidla jsou plošně uznávány PCR test (ne starší 72 hodin) nebo test antigenní (ne starší 48 hodin)

Evropská unie momentálně uznává očkování pěti vakcínami schválenými Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Jsou jimi vakcíny Comirnaty (BioNTech, Pfizer), Moderna, Vaxzevria (dříve AstraZeneca) a Janssen (Johnson & Johnson) a Novavax.

Kdo COVID pas uznává?

Od 1. července 2021 COVID pas EU uznávají všechny členské země Evropské unie. Dále se k nim připojily také Albánie, Andorra, Arménie, Černá Hora, Faerské ostrovy, Gruzie, Island, Izrael, Kapverdy, Libanon, Lichtenštejnsko, Maroko, Moldavsko, Monako, Norsko, Nový Zéland, Panama, Salvador, San Marino, Severní Makedonie, Spojené arabské emiráty, Spojené království, Singapur, Srbsko, Švýcarsko, Tchaj-wan, Thajsko, Togo, Tunisko, Turecko, Ukrajina, Uruguay a Vatikán. Certifikáty jsou uznávány i recipročně, neboť výše uvedené země se připojily k systému Evropské unie.

S Evropským očkovacím certifikátem se samozřejmě můžete prokazovat i při cestách do dalších zemí ležících mimo „starý kontinent“. Zpracovali jsme a pravidelně pro vás aktualizujeme seznam zemí, kam cestovat s očkováním proti nemoci COVID-19 nebo po prodělané nemoci bez dalších podmínek.

COVID pas Evropské unie dokládající vaši vakcinaci nebo prodělání nemoci lze také použít při návratu do své domoviny. Podívejte se na podmínky návratů do České republiky, které jsou definovány v tzv. „Cestovatelském semaforu“.

COVID pas pro děti

EU COVID pas mohou získat i děti. Analogicky jako u dospělých osob ho získají po absolvování testu s negativním výsledkem, prodělání nemoci nebo podstoupeném očkování. Děti starší 12 let mohou být naočkovány vakcínami Comirnaty od společnosti Pfizer nebo Spikevax od Moderny.

Státy EU rovněž odsouhlasily, že nezletilé osoby cestující se svými rodiči, kteří byli osvobozeni od karantény, nemusí nastupovat do samoizolace. Schválena byla také výjimka pro děti mladší 12 let, které nemusí kvůli cestování podstupovat testy.

Kde získám svůj COVID pas?

Ve většině případů vydávají očkovací certifikát samotná očkovací centra přímo po aplikaci druhé dávky vakcíny. Není to ovšem jejich povinnost, zpravidla tak činí pouze pokud o to dotyčný výslovně požádá. O svůj očkovací certifikát ale nemusíte žádat přímo na místě, neboť si snadno stáhnete sami prostřednictvím „Portálu občana“  nebo přímo na „Očkovacím portále občana“.

Za účelem jednorázového stažení očkovacího certifikátu z webu ocko.uzis.cz se přihlásíte skrze své číslo pojištěnce a číslo občanského průkazu. Následně obdržíte konfirmační SMS zprávu s kódem, po jehož zadání vám bude umožňuje stažení Digitálního zeleného certifikátu.

Prokazovat se můžete jak papírovou formou Digitálního zeleného certifikátu, tak i QR kódem ve svém telefonu. COVID pas si můžete snadno stáhnout také do svého mobilního telefonu. Poslouží k tomu aplikace Tečka. Ta je přímo napojená na portál občana a získáte v ní snadný přístup ke všem vystaveným certifikátům. Aplikace je k dispozici na Google Play i v Apple Store. Obrázkový návod, jak aplikaci požívat najdete na této stránce.

Kolik „zelený certifikát“ stojí?

Evropský očkovací certifikát je zdarma! 

A pokud ještě nemáte dokončené očkovací schéma nebo jste nemoc naštěstí neprodělali, nemusíte věšet hlavu. Certifikát získáte i na základě negativního testu – většina evropských zemí akceptuje levnější a rychlejší AG testy a samozřejmě i testy metodou PCR. Kromě vstupních požadavků si ale vždy kontrolujte i podmínky pro „fungování na místě“. V zemích s přísnějšími pravidly je sice přicestování povoleno i na negativní test, nicméně s přístupem ke službám už je to horší…

Více informací o certifikátech se dočtete na vládním „COVID Portále“.

Subscribe
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)