Záletník 81 aneb novinky ze světa cestování a letectví
5.2.2023

Záletník 81 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte již s pořadovým číslem 81! Dvě cestovatelské novinky nás dnes zavedou na Arabský poloostrov. Tamtéž se zastavíme také v letecké sekci, protože hned několik novinek hlásí Kuwait Airways. Dále se podíváme na novou linku z Prahy do Sevilly, škrty v letovém řádu Ryanairu z Vídně, masivní obnovu letů Emirates do Číny a dva krachy evropských aerolinek. Všechna tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Saúdská Arábie zavedla bezplatná turistická víza

Království Saúdské Arábie dále pokračuje v zavádění podpůrných projektů, které mají zvýšit atraktivitu destinace a přilákat do země co nejvíce cestovatelů. Nejnovější pobídkou je zahájení udělování bezplatných tranzitních víz, která cestovatele oprávní strávit na Arabském poloostrově až 96 hodin. Program, do něhož jsou zatím zahrnuti pouze cestovatelé využívající služeb domácích aerolinek Saudia a Flynas, vstoupil v platnost v pondělí 30. ledna 2023. Po vystavení letenky cestující automaticky na e-mailovou adresu obdrží také tranzitní vízum. Zejména 4denní stopover na západním pobřeží Království (s routingem via Džidda), tak může být pěkně atraktivním zpestřením na cestě do jihovýchodní Asie, kam se v poslední době se Saudií objevilo poměrně dost zajímavých akcí.

Podívejte se na kompletní podmínky tranzitních víz, které jsme pro vás shrnuli ve speciálním článku.

Do Kataru nově pouze s místním pojištěním

Další zpráva z Arabského poloostrova již tak pozitivní bohužel není. Katar po skončeném Mistrovství světa ve fotbale, které znamenalo zrušení všech vstupních podmínek pro přijíždějící cestovatele, opět zpřísňuje příjezdovou legislativu. S platností od 1. února 2023 musí všichni přijíždějící cestovatelé disponovat cestovním pojištěním, které kryje léčebné výlohy a hlavně výdaje spojené s potenciální léčbou nemoci „COVID-19“. Akceptované jsou pouze vybrané pojišťovny s polem působnosti v Perském zálivu, tudíž se zařízení extra cestovního pojištění nevyhne žádný český cestovatel mířící do Kataru. Naštěstí se ale nejedná o žádnou horentní sumu: paušální částka za cestovní pojištění byla stanovena na 50 QAR, což odpovídá cca 300 Kč.

Více informací o nově zavedených změnách a užitečné odkazy na příslušné pojišťovny naleznete v našem průvodci Koronavirus v Kataru“.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Ryanair začne létat z Prahy do Sevilly

Překvapivou, ale o to více potěšující, novinku si pro české cestovatele v pátek připravila nízkonákladová aerolinka Ryanair. V jejím rezervačním systému se objevila nová linka z Prahy, která bude mířit do Andalusie. Sevilla (SVQ) se po Barceloně (BCN), Madridu (MAD) a Palmě de Mallorca (PMI) stane čtvrtou španělskou destinací, kam si bude možné zaletět na přímé lince z české metropole s Ryanairem. Nové spojení bude provozována sezonně od 1. července do 28. října 2023. Počítá se s dvěma rotacemi týdně, která připadnou na úterý a sobotu.

Ceny letenek i rozepsaný letový řád najdete v tomto speciálním článku, jenž se nové lince věnuje.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Ryanair ruší 10 linek z Vídně

Někde Ryanair expanduje, jiné linky zase naopak ruší. Výraznějšího řezu se dočkal i letní letový řád z Vídně (VIE). Jak je patrné z rezervačního systému irské nízkonákladové aerolinky, škrty se dotknou hned deseti spojení z rakouské metropole, která je jako odletové letiště hojně využívána také českými cestovateli. Nejsmutnější je určitě zastavení provozu do marockého Agadiru (AGA) a Alghera (AHO) na Sardinii. Dalšími destinacemi, do nichž se v jarních a letních měsících z Vídně létat nebude, jsou: německá města Brémy (BRE) a Dortmund (DTM), dále ostrovní města Bristol (BRS) s Liverpoolem (LPL), polský Gdaňsk (GDN), italská Pisa (PSA), letiště Sandefjord (TRF) ležící poblíž Osla a španělská Zaragoza (ZAZ).

Kuwait Airways představil nové linky i nové uniformy

Velkou expanzi v průběhu letošního roku plánuje letecká společnost Kuwait Airways, která se chystá vstoupit na celkem 20 nových linek! Mezi nimi se objeví také zajímavé destinace z pohledu tuzemských cestovatelů, jelikož dopravce se v letní sezoně vrátí do Berlína (BER) a Vídně (VIE). Zcela nově pak začne létat z maďarské Budapešti (BUD). Tyto středoevropské destinace tak doplní bavorský Mnichov (MUC), odkud se do Kuvajtu (KWI) létá celoročně.

Záletník 81 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Další novinky z Kuvajtu se týkají outfitu palubní posádky. Kuwait Airways v minulých dnech představila také zcela nové uniformy.

Emirates obnovují lety do Pekingu a Šanghaje

Aerolinka Emirates postupně pokračuje v obnově sítě obsluhovaných destinací. Po navýšení rotací na trase z Dubaje do Bangkoku, o nichž jsme psali v Záletníku (76), a nárůstu počtu spojení do Austrálie a na Nový Zéland (viz Záletník 80) přidává také další nové rotace na trasách směřujících do Čínské lidové republiky.

Pravidelné lety z Dubaje (DXB) do Šanghaje (PVG) byly obnoveny teprve 20. ledna 2023 (v počtu dvou letů týdně). Hned 2. února ale došlo ke zdvojnásobení frekvence letů a trase je nově obsluhována hned 4× týdně. Od 1. března se potom počítá dokonce s každodenním provozem linky. Navýšení počtu spojení se dočkala také linka z Dubaje do Kantonu (CAN), na níž se od 1. února místo čtyř letů týdně bude realizovat letů hned sedm! A obnoveného spojení s Perským zálivem se dočká také Peking (PEK). Na linku z Dubaje do hlavního města Číny se letecká společnost plánuje vrátit od 15. března, a linku začne rovnou obsluhovat každý den.

Norská aerolinka Flyr končí

Mladá norská letecká společnost mizí ze scény! Aerolinka Flyr již nadále nebude pokračovat v provozu a oznámila k 1. únoru 2023 svůj bankrot. Letecké společnosti, která byla založena teprve během pandemie nemoci „COVID-19“ v roce 2020 a na jaře následujícího roku zahájila svůj provoz, se stal osudný nedostatek financí a neschopnost sehnat nového investora. Dopravce se zaměřoval především na lety z větších norských měst Oslo (OSL), Bergen (BGO), Trondheim (TRD) do evropských metropolí a oblíbených destinací ve Středomoří nebo na Kanárských ostrovech. V létě loňského roku ale také několik měsíců létal na pravidelné lince z Prahy do Osla.

Krach, dokonce již podruhé, potkal také britského dopravce Flybe

Uplynulý týden nebyl osudový pouze pro norský Flyr, ale také pro britskou aerolinku Flybe. Ta se do insolvence dostala dokonce již podruhé! První krach potkal leteckou společnost v březnu 2020. V insolvenčním řízení byla značka prodána novému investorovi a začal se rodit plán na restart provozu. K němuž nakonec došlo v dubnu loňského roku a „nové Flybe“ se stalo regionální leteckou společností, která se zaměřovala především na lety po Britských ostrovech. Základny společnosti byly alokovány do Birminghamu (BHX) a Belfastu (BFS). Jedinou obsluhovanou destinací mimo ostrovy byl nizozemský Amsterdam (AMS). Plány na letošní expanzi pak hovořily také o rozlétání několika destinací ve Francii…

Nejčerstvější problémy aerolince Flybe způsobilo zpoždění dodání nových pronajatých letadel typu Dash 8 Q400, kvůli čemuž se dostala do finančních potíží. Stejně jako Flyru se ani jí nepodařilo sehnat nového investora či vlastníka, finance došly a 28. ledna 2023 vyhlásila insolvenci.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)