V prvním díle našeho seriálu o létání maminek, miminek a dětí jsme vám psali o létání v těhotenství. V druhém díle jsme se zaměřili na létání s dětmi. Psali jsme, že děti cestují jen s rodiči anebo jiným dospělým doprovodem. Pokud by tomu tak nebylo, je potřeba využít služby „Nedoprovázené dítě“. A právě o létání dětí bez rodičů je náš závěrečný článek z této trilogie.
Unaccompanied Minor
Nedoprovázené dítě, anglicky Unaccompanied Minor, ve zkratce UM. UM je skvělým řešením pro děti letící za příbuznými na prázdniny, anebo pro ratolesti rozvedených rodičů, kdy otec a matka bydlí každý v jiné zemi. UM je pro děti od pěti do dvanácti let, poté už mohou s dlouhou řadou aerolinek cestovat úplně samy. Ovšem i pro mládež od 12 do 17 let můžete pro klid duše službu UM přikoupit.
A jak to funguje? Nejdříve se informujte, zda vaše aerolinka UM vůbec nabízí. Pokud ano, zarezervujte si jej už při koupi letenky. Zaplatíte většinou plnou cenu letenky, dětská sleva se na UM nevztahuje. U aerolinek jako je Emirates a Qatar Airways už žádné dodatečné poplatky neplatíte, ČSA si za službu UM účtuje 1 530 Kč pro lety po Evropě a 2 200 Kč pro lety mimo Evropu. Ryanair, Wizz Air, Easyjet a dlouhá řada dalších nízkonákladových dopravců službu UM vůbec neposkytuje.
Dítě doprovodíte na letiště, tam si ho vyzvedne milý asistent. Dítě dostane na krk kartičku se svým jménem a dalšími informacemi, asistent ho provede skrz pasovou a bezpečnostní kontrolu až do dveří letadla. Tam si ho převezme letuška, která se o něj postará během letu. Dítě dostane jídlo i pití, o to se nemusíte bát. Po příletu ho ve dveřích letadla vyzvedne další asistent a předá vámi určené osobě, která by tou dobou už měla čekat na letišti. Samozřejmě se musí prokázat průkazem s fotografií.
Kdy se dítě stává dospělým?
Děti starší 11 let, tedy ode dne jejich dvanáctých narozenin, jsou z pohledu letectví už dospěláci. S dlouhou řadou aerolinek mohou cestovat úplně samy. Které aerolinky to jsou a které jsou výjimkou?
🧸 British Airways přijme k přepravě děti bez doprovodu až od 14 let. British Airways UM již nenabízí.
🧸 ČSA, Emirates, Iberia, Qatar Airways a Smartwings považují za dospěláky děti od 12 let. Tyto aerolinky UM nabízí.
🧸 EasyJet a Ryanair jsou nejpřísnější, bez doprovodu se s nimi smí cestovat až od 16 let. EasyJet ani Ryanair UM nenabízí.
🧸 Turkish Airlines považuje za dospěláky děti od 12 let. Turkish Airlines nabízí UM pro děti od 7 let. Pro ty nejmenší cestovatele ve věku od dvou do sedmi roků nabízí let s „paní na hlídání“, které je ovšem potřeba zaplatit letenku.
🧸 Volotea považuje za dospěláky děti od 12 let. Výjimkou jsou její lety z Itálie a Chorvatska, na nich mohou cestovat bez doprovodu pouze děti starší 14 let. Volotea UM nenabízí.
🧸 Wizz Air vezme na palubu samotné děti až od věku 14 let. Wizzair UM nenabízí.
Z pohledu letectví jsou sice starší děti považovány za dospěláky, z pohledu státních zákonů to tak ale být nemusí. Proto při nemilém scénáři, kdy by šestnáctileté dítě letělo samo a jeho let byl zrušen nebo zpožděn přes noc, dítě by nemuselo dostat žádné hotelové ubytování. Protože zákony některých zemí vyžadují, aby i šestnáctileté dítě bylo doprovázeno.
Cestovní pas a souhlas rodičů
Každé dítě pro cestu letadlem potřebuje cestovní pas nebo dětský občanský průkaz. Jak je zařídit, kolik stojí a jak dlouhou platnost mají si můžete přečíst v našem článku o létání s dětmi. Pokud dítě cestuje bez rodičů, je dobré obstarat písemný souhlas rodičů o podniknutí jeho cesty. Pro krátké dovolené a cesty po Evropě to zpravidla není vyžadováno, pro vzdálenější země a dlouhé pobyty je to už ale nutností. Pokud si nejste jistí, raději ho zařiďte. Formulář je ke stažení zde a podpis rodičů na jeho konci musí být úředně ověřen.
TIP: Vrtá vám hlavou ještě něco kolem létání dětí bez rodičů? Napište do naší diskuze. 🙂
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu