Létání (cestování) s dětmi
22.7.2019

Létání (cestování) s dětmi

Cestování je radost, ale po příchodu nových členů rodiny s sebou může nést tolik starostí, že velká spousta maminek a tatínků pak na létání s dětmi zanevře. Alespoň dokud děti nepovyrostou. A to je obrovská škoda! My jsme tady proto, abychom vám všechny strašáky ze skříně vymetli. V dnešním článku vám osvětlíme, jak je to s cestovním pasem pro ty nejmenší, jaká platí pravidla pro koupi letenky a jak je to s nárokem na zavazadlo. Také co s dětským kočárkem a stravou do letadla a jak let sobě, svým ratolestem i spolucestujícím co nejvíce zpříjemnit.

PS: Přečtěte si i další články z naší trilogie o cestování miminek, maminek s dětmi či dětí samotných – Létání v těhotenství a Létání dětí bez rodičů.

Cestovní pas

Pamatujete, jak dříve stačilo mít děti zapsané v cestovním pase rodičů a vlastní doklad nepotřebovaly? Tak to už není pravda. Každé dítě, včetně miminek a novorozenců, potřebuje cestovní dokument. Tím může být pas anebo občanský průkaz pro cesty po EU a zemích jako je Norsko, Island a Švýcarsko. Cestovní pas pro děti do 15 let je levnější než ten pro dospělé, při standardní lhůtě vydání 30 dní je to 100 Kč. Dětský občanský průkaz při stejné lhůtě vydání stojí 50 Kč. Na úřad s sebou musí vzít rodič nebo zákonný zástupce svůj doklad totožnosti, originál rodného listu dítěte i dítě samotné. Dítě se totiž na úřadě bude fotit. Platnost dětského cestovního pasu i občanského průkazu je 5 let. Pokud ale dítě hodně vyroste a fotografie už mu nebude podobná, je třeba zažádat o vyhotovení nového pasu nebo občanky.

Miminka

Miminka od narození do věku dvou let se v letectví označují jako infanti. Ovšem ne hned od narození mohou infanti cestovat. Poprvé se může miminko proletět ve věku alespoň jednoho týdne, a to třeba s Emirates, Qatar Airways anebo Ryanair. Aerolinky jako Wizz Air a Easyjet vezmou na palubu jen miminko starší 14 dní. Infanti musí mít vlastní palubní vstupenku, stejně jako každý cestující.

Každý jeden doprovod může mít s sebou jen jedno miminko, které sedí na klíně. Od letušky dostane speciální pás, kterým jej rodič k tomu svému připoutá. U většiny aerolinek je možné miminku přikoupit vlastní sedadlo, v tom případě ale musí sedět v autosedačce certifikované pro leteckou dopravu (poznáte podle nálepky s certifikací a nápisem THIS RESTRAINT IS CERTIFIED FOR USE IN MOTOR VEHICLE AND AIRCRAFT) a vyhovující rozměrům sedadla. To je například u Ryanairu široké pouze 42,5 cm. Autosedačku si musíte přinést z domova. Případně můžete miminku přikoupit vlastní sedadlo jakožto comfort seat, kdy nemá autosedačku, sedí přímo na sedadle, z bezpečnostních důvodů pak ale musí být u doprovodu na klíně během pojíždění, startu, případných turbulencí a přistání. Pro největší pohodlí vašeho miminka můžete u aerolinií rezervovat dětskou postýlku, která se upevní na stěnu letadla a miminko v ní může nerušeně spát. Ovšem opět kromě pojíždění, startu, turbulencí a přistání, kdy z bezpečnostních důvodů sedí připoutané na klíně. Miminko nikdy nemůže sedět u nouzových východů.

💰 Cena letenky pro miminko

Určitě jste už někde zaslechli, že miminko na klíně létá zadarmo. Vyvedeme vás z omylu. Miminka zadarmo jsou spíše výjimkou. Každé aerolinie mají ceny letenek pro miminka nastavené trochu jinak. Tady pro vás uvádíme pár příkladů pro představu. U ČSA miminko sedící na klíně platí 10% z plné ceny letenky, miminko s vlastním sedadlem platí 75%. Stejnou cenovou politiku má třeba Emirates nebo Qatar Airways. Nízkonákladové společnosti, jako je Ryanair a Easyjet, mají už méně přívětivé ceny. Miminko na klíně platí jednotný poplatek 25 €, za vlastní sedadlo zaplatíte plnou cenu letenky. U Wizzair miminko na klíně platí 8 – 27 €, záleží na destinaci. Vlastní sedadlo stojí plnou cenu letenky.

🎒 Zavazadlo pro miminko

Se zavazadly je to opět u každé aerolinky jiné. Na letech ČSA a Easyjetu nemá miminko na klíně nárok na žádné zavazadlo, miminko s vlastním sedadlem může mít tolik tašek a kufrů, kolik tarif jeho letenky dovoluje. U Qatar Airways a Emirates s sebou pro miminko můžete vzít tašku o hmotnosti až 10 kg. U Wizzair to může být příruční zavazadlo s maximálními rozměry 40 x 30 x 20 cm. Ryanair zadarmo přepraví 5 kg příruční zavazadlo. Všechny zmíněné aerolinky vám navíc zdarma odbaví kočárek, autosedačku, kolébku nebo cestovní postýlku, maximálně však dvě položky na jedno miminko.

🛫 Na letišti

Letiště i aerolinky se snaží malým cestovatelům celou cestu co nejvíce zpříjemnit. Můžete předbíhat fronty, pražské letiště má cestičku skrz bezpečnostní kontrolu výhradně pro rodiče s dětmi v kočárku. Toalety jsou vybavené přebalovacími pulty, na obou terminálech najdete i dětské koutky s hračkami a mikrovlnkou pro ohřev přesnídávky. Na palubu letadla můžete vzít miminku jídlo a pití v množství potřebném na dobu letu, nebojte se tedy limitů stanovených pro běžné cestující, pro miminka neplatí. Tekutiny ale dejte navrch tašky, u bezpečnostní kontroly je budete muset vyndat pro důkladnější prohlídku. Kočárek si s sebou můžete vzít až ke dveřím do letadla, kde ho složíte a odevzdáte pozemnímu personálu. Ti ho naloží do nákladového prostoru a po příletu do cílové destinace si jej vyzvednete buďto na pásu s kufry, nebo u okénka nadrozměrných zavazadel.

✈ A letíííme

V letadle si miminko posaďte na klín, letuška vám přinese pás navíc a vysvětlí, jak ho používat. Dostanete také záchrannou vestičku pro miminko, tu, kterou má každý cestující pod sedadlem. Uložte jí do kapsy před vámi. Neuspávejte své miminko ještě před vzletem, v tu chvíli totiž musí sedět směrem dopředu, a ne vám klimbat na rameni. I během letu můžete využívat přebalovací pult, většinou se nachází na toaletách v zadní části letadla. Letušky vám rádi ohřejí láhev s pitím. Pokud je v ceně letenky také občerstvení, miminko sedící na klíně na něj nárok nemá. Některé lepší aerolinky obdarují miminka i malými hračkami a pastelkami.

Děti

Dětmi se v letecké dopravě rozumí děti od dvou let. Horní věkovou hranici, kdy se děti už považují za dospěláky, si stanovuje každá aerolinka jinak. U ČSA je to 12 let, u Emirates a Qatar Airways 11 let, Wizz Air stanovuje 14 roků, Easyjet a Ryanair 16. Děti musí být doprovázeny „dospělým“ nad 16 let a vždy musí mít vlastní sedadlo. Dokonce i malí cestovatelé ve věku dvou let a jednoho dne musí sedět na sedadle sami, a to alespoň během pojíždění, vzletu, turbulencí a přistání. Děti do 16 let z bezpečnostních důvodů nemohou sedět u nouzových východů.

💰 Cena letenky pro dítě

Zatímco některé aerolinky prodávají dětské letenky za snížené ceny, jiné si za každé sedadlo nechají zaplatit plnou pálku. ČSA a Emirates má pro děti slevu 25%, u Qatar Airways se sleva pohybuje u každé linky trochu jinde, někdy zaplatíte za dítě jenom polovinu. U Ryanairu a Wizzairu děti letí za plnou cenu, Easyjet vám ušetří pár kaček jen na odletech z určitých destinací. Dítě mladší 12 let musí sedět vedle dospělého. Většina aerolinek toto chápe a rádi vás posadí spolu, ovšem u Ryanairu, tam si musí dospělý doprovod povinně zaplatit výběr sedadla. Alespoň dětem pak ty sedadla můžete vybrat zadarmo.

🎒 Zavazadlo pro dítě

Děti s sebou mohou mít jak příruční, tak odbavené zavazadlo, které je v ceně letenky pro dospělého. Jinými slovy, to, že měli letenku s dětskou slevou neznamená, že budou ochuzeni o zavazadla. K tomu navíc můžete zadarmo odbavit dětský kočárek.

🛫 Na letišti

Na letišti si děti mohou hrát v dětských koutcích a na prolézačkách, pražské letiště je jich plné. Stejně tak tam najdete zmenšené záchody a umyvadla. Pro pohyb po letišti si můžete zadarmo půjčit kočárek, pokud nemáte vlastní anebo jste ho už odbavili. I pro děti starší dvou let můžete vzít na palubu letadla dětskou výživu a pití, a to v množství potřebném na dobu letu.

✈ A letíííme

V letadle musí dítě sedět na svém místě, a to buď přímo na sedadle, anebo na certifikované autosedačce, kterou přinesete z domova. Pokud je v ceně letenky i občerstvení, dítě jej dostane taky. U některých aerolinek můžete předem objednat dětskou stravu. Jako pozornost podniku lepší letecké společnosti dávají dětem pastelky a omalovánky, každopádně vám ale doporučujeme přibalit do příručního zavazadla i vlastní hračky . Zvlášť dlouhé lety totiž jinak mohou být jak pro děti, tak pro ostatní spolucestující, nepříjemné.

Jak jsme psali o pár řádků výše, děti cestují jen s rodiči anebo jiným dospělým doprovodem. Pokud by tomu tak nebylo, je potřeba využít služby Nedoprovázené dítě, o které si více povíme příště. 🙂

TIP: Napadá vás ještě něco, na co jsme kolem cestování maminek a miminek zapomněli? Napište do naší diskuze.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 1. 6. 2021
Subscribe
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)