Létání v těhotenství
17.7.2019

Létání v těhotenství

I nastávající maminky občas potřebují dovolenou, a tak se nabízí otázka „Co takové létání v těhotenství?“. My samozřejmě nejsme doktoři a tak vám nemůžeme radit, jestli je let letadlem pro miminko v bříšku dobrý. Podíváme se na to spíš z pohledu pravidel a požadavků aerolinek a přidáme pár obecných doporučení.

PS: Přečtěte si i naše navazující články o létání s dětmi a o létání dětí (bez rodičů).

Z pohledu nastávající maminky

Kdy se na cestu během těhotenství vydat?

🤰 První trimestr je obdobím nejvíce rizikovým pro potrat. Krom toho nastávající maminky trpí únavou a nevolností. Proto se obecně nedoporučuje v prvním trimestru létat.

🤰 Druhý trimestr je pro cestování nejlepším obdobím. Během druhého trimestru je menší riziko potratu, než v trimestru prvním, a zároveň nehrozí předčasný porod, jako ve třetím trimestru. K tomu mizí ranní nevolnosti a bříško ještě není tak veliké, aby nastávající maminku tížilo a omezovalo. Ideální čas pro dovolenou.

🤰 Třetí trimestr a cestování během něj je na delší povídání. V třetím trimestru hrozí předčasný porod, mohlo by se tak stát jak na palubě letadla, tak i v cílové destinaci. Zdravotnictví a hygiena nejsou v některých, především rozvojových, zemích na úrovni, do které byste chtěli přivádět miminko na svět. Létání během třetího trimestru je také omezeno ze strany leteckých společností, které mohou odmítnout těhotnou ženu přijmout k přepravě.

Z pohledu letecké společnosti

Aerolinie vás vezmou na palubu letadla během prvních dvou trimestrů bez jakýchkoliv otázek, stačí se prokázat těhotenskou knížkou. Tu si tedy na cestu určitě nezapomeňte vzít. V třetím trimestru už je to komplikovanější. Každá aerolinka má trochu jiná pravidla, do kolikátého týdne těhotenství ženy přepraví. Určitě se před koupí letenky informujte přímo na stránkách vaší aerolinky. Zde uvádíme několik příkladů pro představu.

ČSA a Smartwings přepraví nastávající maminky do konce 34. týdne při jednočetném a do konce 28. týdne při vícečetném těhotenství.

Easyjet je k nastávajícím maminkám nejshovívavější, při jednočetném těhotenství mohou cestovat až do konce 35. týdne, při vícečetném těhotenství do konce 32. týdne.

Emirates, Iberia, Qatar Airways, Ryanair, Turkish Airlines a Vueling přijme na palubu letadla těhotné ženy do konce 28. týdne, následně pouze s potvrzením od lékaře.

Volotea si žádá potvrzení od lékaře již od konce 27. týdne.

Wizz Air potvrzení od lékaře nevyžaduje, má konec 34. týdne pro jednočetné a konec 32. týdne pro mnohočetné.

Od 36. týdne těhotenství už není možné letět s žádnou aerolinkou, a to ani s potvrzením od lékaře.

Jednou věcí je, co povolují letecké společnosti, druhou pak co je pro maminku a nenarozené miminko nejlepší. Svou cestu proto vždy konzultujte se svým lékařem. Nepodnikejte dlouhé cesty, nepřekračujte 4 hodiny letu, není-li to nezbytné. Během letu se pravidelně procházejte a protahujte. Navštěvujte pouze země s dobrou zdravotní péčí, zařiďte si cestovní pojištění, které kryje i během těhotenství. V případě zdravotních komplikací raději zůstaňte doma.

TIP: Napadají vás nějaké dotazy ohledně létání v těhotenství? Napište do naší diskuze.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 1. 6. 2021
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)