Bermudské ostrovy

Měna a ceny ve Velké Británii

Itineráře
1 vzor
Seznamka
1 člověk

Ve Velké Británii se platí librou šterlinků (GBP), jinak tomu ani nebylo před Brexitem 2020. Libra dříve byla a stále ještě je jednotkou hmotnosti, z označení hmotnosti stříbra se později stala i měnou. Libře se v angličtině říká pound, často můžete slyšet i slangový výraz quid. Libra se dále dělí na 100 pencí, kterým se v angličtině říká penny v jednotném čísle a pence v množném, často se zkracuje na pouhé p. Skotsko a Severní Irsko vydává své vlastní bankovky, ale shodně jako lze anglickými bankovkami platit ve Skotsku a Severním Irsku, i skotské a severoirské bankovky lze uplatnit v Anglii. Pojďme si shrnout, jak je to s platbou kartou a kde nejvýhodněji peníze směnit. Jak se pohybují britské ceny potravin, ubytování, benzínu, dopravy a atrakcí? Shrneme vše na téma měna a ceny ve Velké Británii.

Platba kartou a výběr z bankomatů

Měna a ceny ve Velké Británii

Ve Velké Británii je platba kartou naprosto běžná. Kartou lze zaplatit i jízdenku u řidiče autobusu nebo rychlé občerstvení ve stánku na ulici. V některých obchodech je dokonce platba kartou nutná, hotovost nepřijímají. K platbě doporučujeme platební kartu Revolut, která nabízí velmi výhodné směnné kurzy z koruny na libru i dalších více než 150 světových měn. Běžně přijímané jsou karty MasterCard, Maestro, Visa a American Express. Pro každý případ s sebou noste i malý obnos v hotovosti. Bankomaty najdete na každém rohu. Poplatek za výběr se řídí podmínkami vaší banky – u některých bank se může pohybovat až v řádech stokorun, jindy je ovšem zcela zdarma.

Směna

Směnáren je ve Velké Británii mnoho, zvlášť ve velkých městech na ně narazíte opravdu všude. Nejvýhodnější a nejpraktičtější možností je směnit si peníze ještě v ČR – ve směnárně, kterou znáte. Pokud budete peníze měnit ve Velké Británii, bez poplatku můžete využít služeb banky. Méně výhodná je směna na poště, v hotelu a ve směnárně pro turisty.

Ceny ve Velké Británii

Ve Velké Británii je citelně draze. Nejvyšší ceny vás zaskočí v restauracích a za hotelové ubytování, naopak potraviny ve velkých supermarketech a ve fast foodech se více blíží českým cenovkám. Ušetřit tak můžete skrze ubytování přes Airbnb nebo ve sdílených hostelových pokojích, vařením si vlastního jídla nebo stravováním se v rychlém občerstvení.

Orientační ceník

💶 jídlo v levnější restauraci – 12 GBP 💶 krabička cigaret Marlboro – 11 GBP
💶 menu v McDonald’s – 6 GBP 💶 jízda hromadnou dopravou – 2,50 GBP
💶 půllitr piva v restauraci – 3,80 GBP 💶 kilometr jízdy s taxi – 1,20 GBP
💶 capuccino v restauraci – 2,80 GBP 💶 litr benzínu – 1,30 GBP
💶 bochník chleba – 1 GBP 💶 noc v hotelu *** – 50 GBP
💶 kilo pomerančů – 1,70 GBP 💶 noc v hostelu – 15 GBP
💶 kilo brambor – 1,20 GBP 💶 hodina na tenisovém kurtu– 10,30 GBP
💶 1,5 litru balené vody – 1 GBP 💶 lístek do kina – 10 GBP

Další ceny naleznete na stránkách Numbeo.

Spropitné a smlouvání

Mnoho restaurací si účtuje za své služby service fee obvykle ve výši 12,5 % z celkové útraty. Tento poplatek není povinné platit, ale pokud jste byli spojeni se servisem, odmítnutí servisního poplatku je velmi neslušné a můžete být vyzváni k vysvětlení. Pokud vám číšník service fee nezaúčtoval, očekává se spropitné ve výši přibližně 10 %, v opačném případě již spropitné není nutné. Stejně tak není nutné platit spropitné k jednomu čaji nebo pivu. Smlouvání se ve Velké Británii nesluší.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 4. 8. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)