Velká Británie se pyšní kulturou a zvyky poněkud odlišnými od těch kontinentálních. Kultura i zvyky zde byly ovlivněny dějinami národa a rozdíly mezi Angličany, Velšany, Skoty a Iry. Umění tvoří podstatnou část britského života a samotný Londýn byl nejednou označen za světový kulturní kapitál. Kultura a zvyky ve Velké Británii jsou velmi pozoruhodným tématem a je třeba je znát (nejen) pokud se chystáte do Británie na dovolenou.
Náboženství
Ke křesťanství se ve Velké Británii hlásí necelých 60 % populace, z čehož většina připadá na Anglikánské církve. Více než 4 % obyvatelstva jsou muslimové, což má na svědomí především výrazná migrace z arabských zemí. V ulicích britských měst jsou tak k vidění kostely a kláštery stejně tak, jako islámské mešity. Čtvrtina britského obyvatelstva je bez vyznání.
Státní svátky
📆 1. ledna – Nový rok – New Year’s Day
📆 2. ledna – New Year’s Holiday (Skotsko)
📆 17. března – Den svatého Patrika – St. Patrick’s day (Severní Irsko)
📆 poslední pátek před Velikonocemi – Velký pátek – Good Friday
📆 Velikonoční pondělí – Easter Monday (Anglie, Severní Irsko a Wales)
📆 první květnové pondělí – May Day
📆 poslední květnové pondělí – Jarní prázdniny – Spring Holiday
📆 12. července – Bitva u Boyne – Battle of the Boyne (Severní Irsko)
📆 první srpnové pondělí – Letní prázdniny – Summer Holiday (Skotsko)
📆 poslední srpnové pondělí – Pozdní letní prázdniny – Late Summer Bank Holiday (Anglie, Severní Irsko a Wales)
📆 30. listopadu – Svátek sv. Ondřeje – St. Andrew’s Day (Skotsko)
📆 25. prosince – První svátek vánoční – Christmas Day
📆 26. prosince – Boxing Day
Den svatého Patrika – St. Patrick’s day
Den svatého Patrika je státním svátkem sice jen v Irsku, slaví se ale v celé Velké Británii a i za jejími hranicemi. Svatý Patrik dle pověstí přinesl do Irska křesťanství a dne 17. března zemřel. Tento svatý ve svém učení symbolizoval Nejsvětější Trojici zeleným trojlístkem, ten se později stal i symbolem jeho svátku. Lidé si dnes na svatého Patrika oblékají zelené oblečení, nosí zelené klobouky, vycházejí do ulic, jedí zelené jídlo, popíjí zelené pití, baví se a tančí.
Velikonoce – Easter
Velikonoce začínají ve Velké Británii masopustním úterým. Říká se mu Pancake Day neboli palačinkový den – jak už název napovídá, pojídají se palačinky ve velkém, dokonce se pořádají palačinkové závody. Původ této tradice není jistý, zřejmě ale pramení z konzumace potravin, které byly během půstu zakázány. Na Velký pátek je tradičním pečivem hot cross bun – sladká houstička s rozinkami, zdobená křížem z cukrové polevy. Hlavním velikonočním dnem je pak velikonoční neděle. Místo hodování s pomlázkou děti hledají velikonoční vajíčka skrytá na zahradě velikonočním zajícem, říká se tomu egg hunt neboli hon na vajíčka. Vajíčka nejsou malované kraslice ale čokoládová vejce koupená v supermarketu.
První svátek vánoční – Christmas Day
V předvečer Vánoc si britské děti věší na postel nebo na krb punčochy nebo prázdné vaky od polštářů, ty jim v noci naplní Father Christmas, Otec Vánoc, drobnými dárky. Další dárky děti najdou pod vánočním stromečkem. 25. prosince je nejdůležitějším vánočním dnem, po rozbalování dárečků se připravuje hostina, která se podává v poledne. Symbolicky se rozlomí christmas cracker a poté se hoduje na pečeném krocanovi s kaštanovou nádivkou a na tradičním vánočním pudinku. Po obědě Briti sledují vánoční projev královny v televizi.
Boxing Day
V minulosti se na boxing day otevíraly kostelní kasičky a peníze z nich se rozdávaly potřebným, dnes lidé na boxing day drobnými částkami odměňují všechny, kdo se o ně během roku starali – hospodyni, chůvu, listonoše… stejně jako zaměstnavatelé dávají dárky svým zaměstnancům. Boxing day je také dnem nakupování a mnoho Britů vyráží do ulic a nákupních center za povánočními slevami.
Kultura
Velká Británie díky dvé imperiální minulosti hostí na své půdě mix národů, kultur a náboženství. Kosmopolitnost je nejvýraznější ve velkoměstech, kde téměř není znát, že největší etnickou skupinou jsou stále Angličané. Říká se o nich, že jsou chladní, jejich vřelost vás ale překvapí. Zásadní je slušné vychování – samozřejmostí je pozdrav, optání se, jak se druhé osobě daří, prosba a poděkování. Tradičními jazyky Velké Británie jsou kromě angličtiny velština, skotská gaelština, irská gaelština a kornština. Ovšem druhým nejčastěji používaným jazykem v zemi je polština.
Britská kultura je silně spjatá s uměním. Z literatury je hodno zmínit jména jako Jane Austen a Charles Dickens, ale i aktuálnější spisovatele J. R. R. Tolkien a J. K. Rowling. Z divadelního světa každý musí znát Williama Shakespearea a co se týče hudby, tam bychom mohli vyjmenovávat donekonečna – zmíníme alespoň notoricky proslavené Beatles, Rolling Stones a Adele. Do galerie se poté běžte podívat na díla Williama Blakea a Wiliama Turnera, nejlépe k tomu poslouží prostory moderní galerie Tate v Londýně.
Zvyky
Kultura a zvyky ve Velké Británii se mezi členskými zeměmi lehce liší, gró ale zůstává stejné. Základem britské komunikace je slušnost a respekt především k výše postaveným a starším osobám. Zdraví se čistě verbálně, potřesení rukou je zvykem pouze v pracovním prostředí. Mezi přátelské pozdravy kromě klasických „Hi“ nebo „Hey“ patří i „You all right?“. Cizí osoby je ve Velké Británii běžné oslovovat sir, madam nebo miss.
Britové vždy chodí na schůzky a setkání včas. Pozdní příchod se považuje za velmi nezdvořilý.
Napodobování britského nebo lokálního přízvuku je neslušné, většinou vyznívá jako parodování. Dále se doporučuje vyhnout otázkám ohledně věku, platu, osobního života a dalším otázkám narušujícím soukromí. Soukromí je totiž pro Brity velmi důležité a je třeba jej chránit. Dalšími citlivými tématy je britská královská rodina, politika, identita a samostatnost Cornwallu a Skotska a také Brexit.
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu