Bermudské ostrovy

Britská kuchyně a jídlo

Britská kuchyně a jídlo v Británii jsou poznamenány britskou historií – Kelty, Normany i Indy. Britská kuchyně má dnes nechvalnou reputaci v zahraničí, ochutnejte ji sami a možná budete mile překvapeni. Vždyť třeba anglická snídaně nebo fish and chips vám vždy příjemně zaplní žaludek a vytvoří úsměv na tváři!

Anglická snídaně – full breakfast

Anglická snídaně rozhodně nepatří mezi ty nejlehčí a nejzdravější, zaručeně vás ale zasytí na celé dopoledne. Typicky se skládá ze slaniny, klobásek, volských ok, černého pudinku (což není dezert, ale prejt), pečených fazolí, rajčat, hub a topinky. Konkrétní složení se místo od místa liší, v Anglii ji najdete pod názvem full English, v Irsku se nazývá full Irish, ve Walesu full Welsh a tak dále, a dnes můžete najít i vegetariánskou variantu. K anglické snídani se popíjí čaj nebo káva. I když se jedná o snídani, tu anglickou si můžete dopřát klidně i odpoledne, přeci jen se jedná o plnohodnotné jídlo.

Britská kuchyně a klobásky – sausages

Klobásky se ve Velké Británii nepřidávají pouze do snídaně, používají se do mnoha dalších jídel, například toad in the hoal nebo yorkšírský pudink. Vyrábí se vždy z čerstvého a neudí se ani nesuší. Po válce se do klobásek používalo podřadné maso, tuk a pečivo, nyní se ale můžete těšit velmi kvalitním klobáskám z výběrového masa. Ve Velké Británii existuje na 400 druhů klobásek, speciálním druhem je pak black pudding podobný prejtu a white pudding, obdoba české jitrnice.

Smažená ryba s hranolkami – fish and chips

Jedná se o tradiční fast food, kdy se ryba obalená v těstíčku frituje v sádle a poté podává s hranolkami. Nejčastěji používaným druhem ryby je treska, ovšem většinou bývá na výběr z více možností, pochutnat si tak můžete třeba i na mořské štice, platýsi nebo žraloku ostrounovi. Pokrm se tradičně posolí a zastříkne octem, oblíbenou přílohou je také hrášková kaše.

Britská kuchyně a jídlo

Britská kuchyně a koláče – pies

Slané koláče mají ve Velké Británii velkou tradici. Oblíbený je steak and kidney pie plněný mletým hovězím, ledvinami, smaženou cibulí a omáčkou. Dalším koláčovým pokrmem je Shepherd’s pie pokrytý bramborovou kaší. Slané koláče se v Británii pojídají k obědu, svačině i k večeři, jsou zkrátka všudypřítomné.

Čaj o páté – afternoon tea

Čaj o páté je dnes spíše turistickou atrakcí, sami Britové sice pijí čaj s mlékem v průběhu celého dne, o páté k němu ale neusedávají o nic víc. Pokud chcete kompletní čaj o páté přesto okusit, nejvhodnější jsou k tomu hrabství Devon a Cornwall, kde se v cukrárnách tearoom podávají sladké vdolečky scones s džemem a velmi hustou a tučnou smetánkou. Tento moučník se pochopitelně zapíjí čajem, obvykle s mlékem, anebo kávou.

Britská kuchyně a nedělní pečeně – Sunday roast

Sunday roast se, jak už název napovídá, tradičně podává v neděli. Je to slavnostní jídlo skládající se z pečeného masa, brambor nebo bramborové kaše, yorkšírského pudinku, nádivky a mátové omáčky. Pokrm může být doplněný zeleninou jako je květák, brokolice, růžičková kapusta, mrkev nebo hrášek.

Vánoční večeře – Christmas dinner

Britská kuchyně ukazuje svou kvalitu a různorodost při vánoční večeři. Vánoční večeře je hostina, která se tradičně podává 25. prosince, často ale již odpoledne, nikoliv večer. Hlavním jídlem je krocan plněný nádivkou, zalitý omáčkou a doplněný pigs in blankets, yorkšírským pudinkem, brusinkovým džemem, pečenými bramborami a zeleninou, zejména růžičkovou kapustou a pastiňákem. Jako moučník se podává slavný Christmas pudding – alespoň měsíc vyzrálý dezert se sušeným ovocem, kořením a brandy. Dalšími sladkostmi jsou koláčky mince pies a trifle ovoněný sherry.

Britská kuchyně a jídlo

Pivo a další alkoholické nápoje

V Británii je velmi populární pivo, zejména pivo typu ale, v hospodách vás překvapí výběr z velkého množství druhů piv na čepu. V jihozápadní Anglii ochutnejte výborný cider, vyrábí se klasicky z jablek, ale i z hrušek, to se nazývá perry. Nezapomeňte si s sebou do baru vzít průkaz totožnosti – kontroluje se často, i pokud máte osmnáctiny dávno za sebou, a bez něj nejen že nedostanete svůj vybraný nápoj, ale ani nebudete vpuštěni do baru.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 21. 4. 2021

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)