Jak výhodně platit v zahraničí?
15.11.2018

Jak výhodně platit v zahraničí?

TIP: Máš dotaz k placení v zahraničí nebo k něčemu jinému? Zeptej se v naší diskuzi => diskuze.zaletsi.cz

Vyrážíte si trochu odfrknout mimo hranice naší kotliny a nevíte, kde si vyměnit peníze? Nebo vás už dokola nebaví zjišťovat, jakým způsobem se nejvíc vyplatí platit a kde mají zrovna nejlepší kurzy? Možná také nepatříte ani do jedné skupiny a k placení a výběru cizí měny používáte kartu od vaší české banky. To zní sice dost jednoduše a lákadlo v podobně nízkých poplatků za výběr v zahraničí vás možná snadno ukolíbá, ale po přečtení tohoto článku budete možná mírně překvapeni, kolik „Palackých“ vám už proklouzlo skrz prsty.

V následujících odstavcích vám představíme ty nejšikovnější nástroje, které vám nejen usnadní práci při rozhodování, ale ještě za vás ušetří hromadu peněz – tu pak můžete uspořit a pořídit u nás nějakou peckově levnou letenku u nás na webu. 😉

Abychom vás netrápili složitými výpočty, uděláme si názornou ukázku na modelovém příkladu s 25 tisíci Kč, které si chceme směnit za Eura.

Standardní banky

Začneme od toho nejhoršího pro finanční prostředky, a to jsou naše banky. Ať už máte účet u kterékoli z nich, můžete si být jisti, že bez pomoci nějakého dalšího nástroje bude každý váš převod do cizí měny nebo výběr v zahraničí znamenat sponzorství na její konto. Jak velké, to samozřejmě záleží případ od případu. Výsledná částka je ještě navíc trochu zašmodrchána poplatkem za výběr, který bývá v rámci EU běžně v řádu korun až desetikorun.

Při pročítání různých internetových fór a diskuzí s překvapením zjišťuji, že lidé považují jako směrodatný pouze onen poplatek za výběr, ale kolik korun ztratí na kurzovém rozdílu, už do svých úvah nezapočítávají. Tak se skvěle daří bankám opíjet své klienty rohlíkem a zdá se, že v hodně případech úspěšně.

Nejlepší a nejhorší?

Naše velké srovnání prozradilo, že v rámci tuzemských bank je na tom momentálně nejlépe Equabank. Při výběrech hotovosti v celkovém objemu 25 tisíc korun dostaneme po konverzi 950,77 €, na druhé straně u Expobank jsme na tom podstatně hůře. Celková suma 928,22 €  dělá rozdíl oproti Equabank přes 22 €! Proč takové peníze zbytečně věnovat bance, když to lze vyřešit levnějším a elegantnějším způsobem?

Tabulka níže vám prozradí, u které banky je výběr nebo platba nejvýhodnější a kde naopak hrozí vaší peněžence mentální anorexie.

Jak výhodně platit v zahraničí?

 Všechny údaje jsou ze dne 27.9.2018, poplatky za výběr se vztahují na běžný účet pro dospělého, přičemž je brán v potaz výběr z jakéhokoli bankomatu.
Zdroj:
 https://www.kurzy.cz, https://www.twisto.cz/kurzovni-listek/, aplikace Revolut, https://transferwise.com/gb/currency-converter/a https://www.europlatba.cz

Co je zde hlavně hezky demonstrováno je to, jak jsou poplatky za výběr irelevantní. Např. u Monety nejsou (při splnění všech podmínek) žádné poplatky za výběr v zahraničí a stejně dostanu o téměř 7 € míň než u Airbank, kde je účtován jednorázový poplatek 25 Kč, tedy zhruba 1 €.

Platby i výběry levněji

Nejspíš jste zvědaví, jak svůj účet nenechat při dovolené tolik vykrvácet. Nabízíme k tomu několik zajímavých  ověřených způsobů řešení.

Twisto

Jak výhodně platit v zahraničí?

Začneme hezky svrchu. Twisto je poměrně čerstvý nováček na trhu. Jedná se start-up, kterého jste si již dříve mohli všimnout například při odkládání plateb na slevovém portále Slevomat. Nyní ale začal nabízet i další služby, a to mimo jiné i tzv. „Twisto kartu“.

Ta funguje víceméně na principu kreditní karty, kdy má každý uživatel určitý měsíční limit, za který může nakupovat a datum splatnosti, které musí dodržet. Výhodou může být zejména to, že zřízení je velice jednoduché, rychlé a zažádat o něj může de facto kdokoliv, takže klidně i student bez stabilního příjmu (uživatelské prostředí bezprostředně po registraci, viz obrázek).

Zápornou stránkou zde však je, že na výhodný kurz, který se v našem srovnání umístil těsně na prvním místě, dosáhnete jen v případě objednání karty s poplatkem 99 Kč za měsíc. Tu lze však vyzkoušet na 3 měsíce úplně zdarma bez jakéhokoliv závazku. Navíc při registraci přes tento odkaz získáte kredit 300 Kč, který můžete uplatnit ihned po bezplatné registraci na některém z partnerských webů bez jakéhokoliv vkladu svých vlastních prostředků!

Tarif standard se podle nás na zahraniční platby vůbec nevyplatí. Jak můžete vyčíst z tabulky, jedná se o horší směnný kurz, než jaké vám mohou nabídnout české banky, a ještě navíc platíte měsíčně poplatek 49 Kč.

+ Příjemné prostředí

+ Skvělá zákaznická podpora

+ Progresivní produkt s velkým potenciálem

+ U tarifu Premium nejlepší kurz, jakého nemůžete dosáhnout u jiné české služby

+ Nabízí funkcionalitu, kterou konkurence nemá (odkládání plateb, placení faktur focením ad.)

– Měsíční poplatek za kartu

– Počáteční limit nemusí být tak vysoký

– Kartou můžete sice platit, kde chcete, ale hotovost z ní nedostanete

Revolut

Jak výhodně platit v zahraničí?

Jméno této služby srší ambicemi. Co se skrývá pod tímto sebevědomým názvem?

Revolut je virtuální banka z Velké Británie, která se nedávno dostala do hledáčku mnoha českých podnikatelů a cestovatelů zejména kvůli tomu, že začala podporovat přímý vklad české měny bez jakýchkoli poplatků.

Během několika málo kliknutí si na svůj účet můžete poslat koruny nebo jakoukoliv jinou měnu a poté ihned platit nebo převést do jakékoliv jiné světové měny.

Díky uživatelsky přívětivé mobilní aplikaci máte své prostředky pořád pod kontrolou, ať už jste v Německu nebo v Tanzánii.
Nadšence nebo i pouhé zvědavce může tato služba z Londýna nadchnout podporou nákupu, prodeje a držení kryptoměn za výhodných podmínek.

Platební karta stojí jednorázově 4,99 GBP. Výběry do ekvivalentu 200 GBP / USD / EUR měsíčně jsou zdarma, dále zpoplatněny 2 % z celkové vybírané částky. Kartu se tedy vyplatí nejvíce používat především na pravidelné placení a vybírání menších částek.

+ výhodný kurz při převodu měn

+ jednoduché ovládání

+ jednoduché a rychlé posílání prostředků ostatním uživatelům Revolutu

+ výběry zdarma až do ekvivalentu 200 GBP měsíčně z jakéhokoliv bankomatu na světě

+ podpora a snadné obchodování s kryptoměnami

– o víkendech kurzy hlavních měn o 0,5 % horší

– nelze používat v prohlížeči, pouze pro uživatele Androidu a iOS

– jednoduchost a pohodlnost může také znamenat určité bezpečnostní riziko při odcizení telefonu

 

Transferwise

Jak výhodně platit v zahraničí?

Často také hojně využívaná služba lidmi z ČR. Jak již název vypovídá, jedná se především o nástroj, jakým můžete „moudře“ posílat finanční prostředky.

U toho to ale nekončí a podobně jako Revolut nabízí taktéž ke každému účtu svou platební kartu, kterou můžete platit téměř v jakémkoli místě na zeměkouli, kde podporují MasterCard.

Na rozdíl od zmiňovaného konkurenta objednání karty nestojí nic, celkově vyjde však placení o něco málo dráž.

Taktéž zde doporučujeme používat službu výhradně na placení kartou u obchodníka nebo online. Výběry jsou zdarma, stejně jako u Revolutu, do ekvivalentu 200 GBP měsíčně.

+ karta zdarma

+ možnost využívat webové rozhraní

– mírně nepřehledné uživatelské rozhraní

– poplatky sice transparentní, ale zbytečně komplikované na výpočet

Europlatba

 Jak výhodně platit v zahraničí?

Poslední námi doporučovaný produkt se zabývá konverzí měny z českých korun na eura a naopak. Je jednoduchý, rychlý, spolehlivý a není potřeba se kamkoliv registrovat nebo cokoli stahovat. Vše je navíc v češtině.

Stačí tedy mít váš běžný účet s českými korunami a dále Euro účet, na který si zašlete prostředky. Dávejte pozor na výši poplatku za příchozí SEPA platbu. Některé banky vás rády natáhnou.

Tato služba neslouží ovšem jako přímý nástroj při placení v zahraničí, nýbrž jako rychlý a výhodný převodník mezi eurem a korunou. Přijde tedy vhod pokud například disponujete euro účtem a kartou, na kterou chcete nějaký ten cent výhodně dostat.

+ rychlý, efektivní, spolehlivý

+ zvládne každý

+ čeština

– transfer trvá 1-2 dny, přes víkendy se člověk nedočká

– pouze eura

Sumasumárum

 V tomto článku jsme nezávisle srovnali ty nejlepší produkty, které vám podle nás ušetří nejen peníze, ale i spoustu času a nervů.

Pokud místo své banky např. Monety, použiju raději Revolut, ušetřím na oněch pětadvaceti papírech přes osm stovek. A za to už pořídím například levnou zpáteční letenku do Itálie

My, z našeho týmu lovců Zaleťsi.cz, kartu Revolut na cestách hojně používáme. Po napumpování českou měnu z běžného účtu u tuzemské banky se můžete těšit z toho nejlepšího kurzu a z pohodlnosti, jakou tento britský startup nabízí.

Na této souhrnné tabulce krásně vidíte, že i majitel banky toho nejvýhodnějšího kurzu a poplatku za výběr v ČR ušetří na každé podobné transakci okolo pětistovky. A to už stojí za to to zkusit ne?

Jak výhodně platit v zahraničí?

* bez poplatku do výše ekvivalentu 200 GBP/ měsíc

A jak to děláme my?

Do šrajtofle strčíme již zmiňovanou Revolut kartu, debetku od naší tuzemské banky a vyrazíme na cestu. Po procitnutí na zahraniční půdě zamíříme k nejbližšímu bankomatu, kde si peněženku zatížíme pár bankovkami pro případ spontánní návštěvy lokální knajpy na okraji města, kde je riziko, že nebudou disponovat terminálem.

Vše ostatní platíme automaticky přiložením karty, kde se vůbec o nic nestaráme. Vše se totiž automaticky přepočítává tím nejlepším kurzem.

Na posledním výletě jsme takto například ušetřili osm stovek. No, není to lákavé? 🙂

Pokud máte jakýkoliv dotaz, položte ho v diskuzi, odpoví na něj zkušení cestovatelé. 😉 => diskuze.zaletsi.cz

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 22. 10. 2020
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)