Bermudské ostrovy

Doprava ve Velké Británii

Itineráře
0 vzorů
Seznamka
1 člověk

Doprava ve Velké Británii je obecně velice dobrá, celá země je protkaná železniční i silniční sítí. Připravte se ale na vyšší ceny jak u hromadné, tak osobní přepravy – máte-li omezený budget, doporučujeme využívat především autobus. Na venkově, například v Cornwallu nebo odlehlých částech Skotska, je praktické si půjčit auto, jelikož spoje hromadné dopravy jezdí jen několikrát za den a o víkendu nemusí jezdit vůbec. Výhodou britské hromadné dopravy je přehlednost jízdních řádů a zastávek, v případě potřeby vám ochotně poradí řidič nebo místní obyvatelé.

Městská doprava

🚋 MHD

Městská hromadná doprava ve Velké Británii dosahuje vysoké kvality, zejména v Londýně a dalších velkých městech se ale připravte na častá zdržení během dopravní špičky. Traffic jams se můžete vyhnout pomocí metra, zde nazývaného underground. Zábavou pro děti i dospělé je svezení se červeným dvoupatrovým autobusem doubledecker, který je symbolem Anglie a kromě toho – výhledy z horního patra jsou opravdu jedinečné. Za městskou hromadnou dopravu si ve Velké Británii připlatíte, jednosměrná jízdenka stojí přibližně 2,50 GBP. V Londýně ušetříte jízdou na Oyster card, na kterou si nabijete libovolnou částku, z níž se vám peníze automaticky strhávají při každé jízdě, pouze ale do limitu 6,80 GBP denně – poté už jezdíte zdarma. Místo Oyster card lze také využít svou běžnou platební kartu, odečítání peněz za jízdné funguje stejným způsobem. Podobné zvýhodněné karty nabízí i další britská města, stačí se optat ve stánku s jízdenkami.

🚕 Taxi

Kromě doubledeckerů jsou černá retro autíčka dalším symbolem Velké Británie a svézt se s nimi by měla být povinnost, i kdyby jen pro pocit. Ceny jsou poměrně vysoké – platí se průměrně 3 libry za nástup a poté 1,20 libry za kilometr jízdy. Za noční jízdu se připlácí, stejně tak jako za nadrozměrná zavazadla. Taxi se neobjednává předem, ale jednoduše na projíždějící taxi mávnete na ulici, má-li volno, zastaví vám.

Meziměstská doprava

🚄 Vlakem

Infrastruktura vlakové dopravy je ve Velké Británii státní, ovšem vlakové servisy patří do soukromého sektoru a v různých částech země se tak setkáte s různými dopravci. Standard je však všude vysoko. Vlaková doprava Velké Británie je velice pohodlná a rychlá, často se jedná o nejrychlejší způsob dopravy na delší vzdálenosti. Nemile vás překvapí ceny – jsou až několikanásobné oproti autobusům na stejných trasách. Vždy se vyplatí rezervovat si jízdenku s předstihem, ideálně měsíc před odjezdem. Při častém cestování vlakem zvažte možnosti slevových karet. Spoje můžete hledat a jízdenky kupovat skrze celostátní web National Rail, na samotnou koupi jízdenky budete přesměrováni k dopravci, který vaší trasu operuje. Jízdenky nedoporučujeme kupovat mimo stránky dopravce, například na trainline, jsou tak dražší.

🚌 Autobusem

Nenechte se zmást anglickými pojmy bus a coach, jedná se o to samé, jen buses jezdí ve městě a na krátké vzdálenosti a coaches na vzdálenosti delší. Po Velké Británii jezdí velké množství dopravců, na nejlepší ceny dosáhnete s Megabus. Megabus patří mezi méně pohodlné a často plně vybookované autobusy, ale ceny začínají již na několika librách při cestě z Londýna do Manchesteru nebo ještě dál. Lehce dražší, ale také čistější a rychlejší, je dopravce National Express. Jízdenky koupíte o zlomek ceny levněji přes prodejce easyBus. Jízdenky vždy kupujte online a s předstihem alespoň několika dní, lépe týdnů, dosáhnete tak na nejvýhodnější deals.

🛳 Lodí

Trajekty můžete využít při svých cestách na Británii přilehlé ostrovy a ostrůvky, stejně tak jako při cestě ze Skotska do severního Irska nebo z Anglie do Francie. Jízdenky je možné kupovat ve stáncích v přístavech anebo online, obvykle tak dosáhnete na výhodnější ceny. Pro vyhledání spoje a porovnání cen zkuste stránku Direct Ferries.

✈ Letadlem

Létání bylo donedávna výsadou movitějších, pozemní spojení bylo podstatně levnější. Se vzestupem nízkonákladových aerolinek ale ceny letenek výrazně padají dolů a tak vnitrostátní letenky mnohdy cenou předčí vlaková spojení. Především pokud vaše cesta zahrnuje překročení moře, podívejte se po letenkách a zvažte, zda se vyplatí oproti plavbě trajektem. Nejnižší ceny najdete u dopravců Ryanair, easyJet a Jet2. Dražší, ale luxusnější letecké spojení nabízí British Airways.

🚗 Autem

Auto je vhodné si půjčit pro cestování po britské přírodě, ovšem do měst ho doporučit nemůžeme. Provoz je zde hustý a parkování velmi obtížné a vždy zpoplatněné. Při vjezdu do centrálního Londýna je nutné zaplatit poplatek congestion charge ve výši 15 GBP. Ceny benzínu se pohybují vysoko. Pokud jste rozhodnuti si auto půjčit, využijte našeho srovnávače autopůjčoven. Jak na to? To se dozvíte v našem článku o půjčení auta v autopůjčovně. Nezapomeňte, že se ve Velké Británii jezdí vlevo a že maximální povolené rychlosti se značí v mílích. Stopování je možné, máme s ním dobré zkušenosti. Můžete také využít spolujízdu neboli carpooling, nejrozšířenějším portálem spolujízdy je BlaBlaCar.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 4. 8. 2020

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)