Záletník 35 aneb novinky ze světa letectví a cestování
12.10.2021

Záletník 35 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Po týdnu do světa opět vyletěl náš magazín Záletník. A na co se v dnešním vydání posvítíme? CK Čedok nově nabídne přímé lety do Cancúnu a Mombasy. Aerolinky z asijsko-pacifického regionu hodlají přepravovat pouze očkované cestovatele. Ryanair a Wizz Air expandují v Benátkách, z čehož budou profitovat i čeští cestovatelé.  To vše (a nejen to) jsou témata, která přinesl začátek října a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. upínající zraky k předvolebnímu klání, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vylétá náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a právě dnes doletěl až k vám.

Letectví

CK Čedok nabídne přímé linky také do Mexika a Keni

Zajímavou novinku si pro české cestovatele připravila cestovní kancelář Čedok, která s nástupem zimního letového řádu plánuje začít vypravovat přímé lety z Prahy do exotických destinací. K již dříve oznámeným letům do Dominikánské republiky, na Maledivy a na Zanzibar v pondělí oficiálně přibyly také mexický Cancún a keňská Mombasa. Nově oznámené destinace v Mexiku a Keni nahradily původně plánované lety na Madagaskar a Kubu, které byly kvůli pokračujícím vstupním restrikcím do daných zemí zrušeny.

Do obou „nových destinací v nabídce“ se bude létat 1× týdně. V případě Cancúnu to bude úterý, zatímco do Mombasy v pátek. Lety budou obsluhovány Airbusem A330-200 společnosti Luke Air.

Air Asia, Air New Zealand i Qantas budou přepravovat jen očkované cestovatele

Poměrně přísná opatření se plánují zavést pro cestovatele v jihovýchodní Asii, Austrálii a na Novém Zélandu. Již tři aerolinky z této oblasti ohlásily plány na zavedení povinnosti předložení očkovacího certifikátu před letem. V praxi se dají tato opatřeni interpretovat jako „nemáš očkování – neletíš“. 

Konkrétně se jedná o australský Qantas, Air New Zealand a také populární nízkonákladovou aerolinku Air Asia. Australský dopravce Qantas plánuje zahájit mezinárodní lety v prosinci a po všech cestovatelích bude vyžadovat doklad o dokončeném očkování. Novozélandská aerolinka plánuje nové pravidla přepravy cestujících zavést do praxe od 1. února 2022. Opět se bude týkat cestovatelů na mezinárodních letech (starších 18 let). A třetím do „party“ se stala Air Asia, která zavádí nové pravidlo s okamžitou platností. Týká se všech cestovatelů starších 18 let (mladší, kteří nejsou očkováni, musí letět v doprovodu dospělého cestovatele s očkovacím dokladem). Air Asia zároveň zavádí také povinnost online check-inu prostřednictvím aplikace Airasia Super.

Expanze lowcostů v Benátkách

Spuštění rovnou 34 nových linek z Benátek bylo oznámeno v minulém týdnu. Své báze na tamějším hlavním letišti (Marco Polo) otevřou Ryanair i Wizz Air. Pro irskou aerolinku se bude jednat již o 17. základnu na Apeninském poloostrově, zatímco pro jeho maďarského konkurenta půjde o sedmou bázi.

Z pohledu českých cestovatelů je rozhodně nejzajímavější spuštění nové linky do Prahy. Wizz Air na ní plánuje zahájit provoz od 1. dubna 2022. Podrobnosti o nové lince, stejně tak jako přehled dalších destinací, naleznete v tomto článku.

Nové linky Ryanairu možná ocení někteří obyvatelé příhraničních oblastí ČR, neboť ten začne na jaře příštího kalendářního roku z Benátek létat mj. do polských Katowic, rakouské Vídně a německého Norimberku.

Novinky z Letiště Praha

  • Air Arabia se během letošní zimy do Prahy bohužel nevrátí. Provoz linky z Prahy do emirátu Šardžá v sousedství Dubaje měl být obnoven během letošního podzimu. Jenže termín zahájení letů byl několikrát posunut, až nakonec došlo k úplnému odstranění linky z rezervačního systému dopravce. Nabídka spojení z Prahy do Dubaje bude ale i tak poměrně pestrá. K Emirates a Flydubai se již za necelé dva týdny připojí i Smartwings a cestovatelé budou mít na výběr z nabídky těchto tří aerolinek.
  • Aer Lingus obnoví lety z Prahy do Dublinu. Irský dopravce se na linku vrátí v pátek 15. října a nabídne cestovatelům dvě týdenní rotace – kromě páteční ještě nedělní. Při cestě do Irska si tam budeme mít na výběr ze dvou možností – upřednostníte právě Aer Lingus nebo Ryanair?
  • British Airways navyšují počet rotací z Prahy do Londýna. Britský národní dopravce bude mezi Letištěm Václava Havla a londýnským Heathrow létat každý den! Další lety (aktuálně čtyři rotace týdně) nabízí Smartwings, kteří každodenní spojení s Londýnem plánují od listopadu. Máme se tedy na co těšit…
  • Více letů nabídne také Norwegian na lince z Prahy do Osla. Norský dopravce přidává extra rotaci a dohromady tak cestovatelům mířícím do Norska nabídne již čtyři lety týdně (pondělí, čtvrtek, pátek a neděle).
  • Smartwings ukončuje provoz dalších sezonních linek. V uplynulém týdnu se letos naposledy letělo do chorvatského Splitu, do Chanie ostrově Kréta a také na řecký ostrov Kos. Kromě těchto vyloženě dovolenkových destinací, ale aerolinka „zařízne“ i linku do ruského Petrohradu (dle rezervačního sytému minimálně do 18. prosince 2021).

Letem světem

  • Wizz Air začne létat z Vídně do egyptského letoviska Šarm aš-Šajch. Doslova za pár stovek si od ledna příštího roku budete moci zaletět k Rudému moři. O zpátečních letenkách z Vídně za skvělou cenu, 1 524 Kč,  jsme vás informovali v tomto článku. 
  • Lufthansa zahájila provoz na nové lince z Mnichova do Dubaje. Inaugurační let (LH638) se uskutečnil v pátek 1. října. Linka bude provozována 3× týdně (do Dubaje se bude létat v pondělí, středu a pátek, zatímco do Mnichova v úterý, čtvrtek a sobotu). Nová linka bude obsluhována Airbusem A350. Lufthanse nebude v Dubaji nováčkem, neboť na denní bázi je provozována linka Frankfurt – Dubaj.

Cestování

  • Jirka se vrátil z výletu na Phuket a sepsal přehledný návod, jak ohledně cestování do Thajska a fungování tamějšího programu Phuket Sandbox.
  • Španělsko rozšířilo seznam „rizikových oblastí“ o další české regiony. Kromě Prahy a Moravskoslezského kraje se na něm pro tento týden objevily také Plzeňský,. Jihočeský a Středočeský kraj. Více informací o cestování do Španělska.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)