Záletník 33 aneb novinky ze světa letectví a cestování
28.9.2021

Záletník 33 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Další díl našeho magazínu Záletník se v neděli trochu zdržel, aby do světa vyletěl až dnes – na státní svátek. A na jaká témata se dnes zaměříme? Náš fokus bude směřovat zejména do „oblasti cestování“, neboť zajímavé změny se chystají v USA a také Velké Británii. Nezapomeneme se ohlédnout ani za množstvím aktualit z Letiště Praha, kde není v posledních dnech o novinky rozhodně nouze. Tak si užijte sváteční den a s chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. upínající zraky k předvolebnímu klání, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vylétá náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a právě dnes doletěl až k vám.

Cestování

🇬🇧 Změny podmínek pro cesty do Velké Británie

První změna se týká cestovního dokladu. Od 1. října již nebudou moci občané Evropské unie cestovat do Velké Británie pouze s občanským průkazem! Jediným způsobilým cestovním dokladem bude cestovní pas, tak bacha na to…

Druhá změna se týká pravidel pro příjezdy. Úpravou prošel tamější systém pro mezinárodní cestování a jeho nová podoba bude platit od 4. října 2021. Dosavadní systém, který dělil země do tří kategorií (červené, jantarové a zelené), bude nově zohledňovat pouze kategorie dvě: „červené země“ a „zbytek světa“. Výrazně se tak usnadní cestování očkovaným cestovatelům, mj. z České republiky (doposud „jantarová země“). Nově již nebude třeba postupovat negativní test před cestou do Anglie. V platnosti zůstává povinnost vyplnit příjezdový formulář (nejdříve 48 hodin před zahájením cesty) a objednat se + absolvovat negativní test během 2. dne pobytu v zemi. Od konce října by se mohly změnit i požadavky na typ testu – dosavadní PCR by mohly nahradit levnější AG testy. Více informací o nových pravidlech cestování do Anglie. Zdali stejné podmínky přijmou i Severní Irsko, Skotsko a Wales zatím není známo…

🇺🇸 Otevření hranic USA pro cestovatele z Evropy se blíží

Že bychom se po roce a půl konečně dočkali? No, vypadá to více než nadějně! Na začátku týdne obletěly Evropu informace o plánovaném zrušení zákazu cest na území Spojených států amerických pro všechny očkované cestovatele. Kromě dokončeného očkování bude nutné disponovat negativním testem před cestou a také elektronickou registrací ESTA, na což jsme již byli zvyklí z dřívějších dob. Přesné datum zatím zveřejněno nebylo a vesměs se mluví o vágním „začátku listopadu“. Tak držme palce a doufejme, že se brzy dozvíme více podrobností.

Plány na otevření USA pro cestovatele z Evropy potvrdily i dobře informované zdroje (např. web SchengenVisaInfo uvádí „nejpozději“ 15. listopadu), a proto bychom se nebáli začít pošilhávat po levných letenkách během zimních měsíců. Pokud máte absťák po New Yorku, mohly by se vám hodit tyto přímé lety z Vídně za 9 talířů. 

Otevření USA by jistě udělalo radost i cestovatelům mířícím do středoamerických destinací (aktuálně totiž není možný ani tranzit přes americká letiště – minimálně ve směru z Evropy), kterým by se otevřela pestřejší paleta při výběru cestovního itineráře.

Další novinky

 • 🇦🇷 Argentina by se měla konečně otevřít zahraničním cestovatelům. Tuto informaci světu sdělila argentinská ministryně zdravotnictví, která zároveň uvedla datum, od něhož by měly být cesty umožněny – 1. listopadu 2021. Abyste se vyhnuli karanténě bude nutné disponovat dokončeným očkováním a zároveň podstoupit také 2 PCR testy (první před cestou a druhý po týdnu pobytu v Argentině). Více informací o podmínkách cestování do Argentiny.
 • 🇲🇺 Mauricius ruší povinnou karanténu pro očkované cestovatele. Výrazné zjednodušení podmínek cestování na Mauricius začne platit od 1. října. V reakci na tuto novinku jsme pro vás samozřejmě již stihli ulovit i zajímavé letenky z Prahy. Více informací o podmínkách cestování na Mauricius.
 • 🇪🇸 Španělsko zařadilo na seznam „rizikových oblastí“ také české dva české regiony – Prahu a Moravskoslezský kraj. V praxi to znamená, že cestovatelé s trvalým bydlištěm v těchto regionech budou pro cesty na území Španělska v týdnu od 27. září do 3. října 2021 potřebovat doklad o své bezinfekčnosti (negativní test, doklad o očkování / prodělání nemoci). Více informací o podmínkách cestování do Španělska.
 • 🇨🇭 Švýcarsko v minulém týdnu změnilo podmínky vstupu. Nově musí všichni přijíždějící cestovatelé vyplnit příjezdový formulář a doložit svou bezinfekčnost (nezávisle na typu využitého dopravního prostředku). Více informací o cestování do Švýcarska.

Letectví

Novinky z Letiště Praha

 • ✈️ Rumunská aerolinka Blue Air zahájila provoz na své druhé lince z Prahy. Po Bukurešti bude „pravidelně“ létat také do italského Milána, a to rovnou na centrální letiště Linate. Dvě rotace týdně připadnou na pondělí a pátek. Čerstvé zprávy ale hovoří o zrušení letů po 4. říjnu. Jak to tedy s linkou dopadne, je zatím ve hvězdách…
 • ✈️ Konkurenční prostředí na trase z Prahy do Stockholmu podpoří SAS. Skandinávský dopravce obnovil ve čtvrtek provoz na lince z Prahy do Stockholmu na hlavní letiště Arlanda. Lety bude vypravovat 3× týdně (pondělí, čtvrtek a neděle) a bude přímo konkurovat ČSA a Norwegianu.
 • ✈️ Pestřejší nabídka bude také na trase z Prahy do Kyjeva. Další novou linku přivítali na pražském letišti ve čtvrtek. Ukrajinská aerolinka SkyUp oficiálně zahájila provoz na lince mezi Prahou a Kyjevem (hlavní letiště Boryspil), na níž bude operovat 3× týdně (úterý, čtvrtek a neděle). O zákazníky bude bojovat s národními dopravci v podobě ČSA a UIA.
 • ✈️ Návrat do Prahy hlásí také Flydubai. Čtvrtek byl velice plodným dnem a ve večerních hodinách přinesl ještě jeden comeback. Na linku z Prahy do Dubaje se vrací aerolinka Flydubai, která doplní nabídku své mateřské společnosti Emirates. Zatímco populární „Emiráti“ na trase létají každý den kromě čtvrtka, jejich „nízkonákladovka“ by měla létat 4× týdně (úterý, čtvrtek, pátek a sobota).
 • ✈️ Nová linka v podání Bees Airlines spojí od závěru října Prahu a Oděsu. Mladá ukrajinská aerolinka začne od 21. října létat na trase, kde momentálně nemá žádnou přímou konkurenci. Podívejte se na více informací o nové lince z Prahy do Oděsy.
 • ✈️ Škrty v zimním letovém řádu Wizz Airu se dotknou linek do Bari, Kišiněva, Larnaky a Varny. Podrobný přehled změn v letovém řádu maďarské aerolinky jsme přinesli v tomto článku.
 • ✈️ Smartwings se dohodly na prodloužení spolupráce s CK Čedok. Během zimních měsíců bude aerolinka dopravovat klienty cestovní kanceláře i nadále na Kanárské ostrovy (Fuerteventura, Lanzarote, Tenerife), do Egypta (Hurghada a Marsa Alam) a na ostrov Madeira. Mnoho dalších destinací pak přibude během letní sezony 2022.

Letem světem

 • ✈️ Smartwings nelení a získaly zakázky také v cizině. Pro dva významné zahraniční touroperátory bude od poloviny října 2021 do konce dubna 2022 česká aerolinka zajišťovat spojení na Kanárské ostrovy. Z Las Palmas bude vždy 1× týdně létat na sever Evropy do norských měst Bodo a Tromso či finských Helsinek. Dále také do Tallinu v Estonsku, srbského Bělehradu a bulharské Sofie.
 • ✈️ V reakci na plánované otevření USA přidává německá aerolinka Condor lety do New Yorku. Z Frankfurtu bude na letiště JFK létat až 5× týdně, počínaje 1. listopadem.
 • ✈️ Více letů nabídne Condor také do Dominikánské republiky. Do oblíbeného letoviska Punta Cana bude létat 2× týdně z Mnichova (od 30. října) a dokonce 3× týdně z Düsseldorfu (od 7. listopadu).
 • ✈️ Otevření Kanady vede Lufthansu k prodloužení letní linky z Mnichova do Vancouveru. Původně plánoval dopravce na západní pobřeží Severní Ameriky létat „jen“ do 22. září, nicméně situaci přehodnotil a lety nově nabízí až do 16. ledna 2022.

  Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

  Subscribe
  Upozornit na
  guest
  0 Komentáře
  Zpětné vazby
  Ukázat všechny komentáře
  Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)