Záletník 31 aneb novinky ze světa letectví a cestování
15.8.2021

Záletník 31 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Ryanair se rozjel s novými linkami. Aerolinka Emirates bodovala prestižní reklamou. Flyscoot obnovil dálkovky z Berlína do Singapuru. Vstupní opatření zpřísňuje Rakousko. Kostarika již po očkovaných cestovatelích nevyžaduje doložit cestovní pojištění. A na závěr vám nastíníme, kdy by se mohl otevřít Nový Zéland. To vše (a nejen to) jsou témata, která přinesl druhý srpnový týden a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Letectví

Nové linky Ryanairu

Irský nízkonákladový dopravce se s tím skutečně nemaže a během pátku nahrál do svého rezervačního systému na šest desítek nových linek. Praha, potažmo i další letiště v České republice, bohužel protentokrát ostrouhala. Na druhou stranu velkou radost rozšíření letového řádu aerolinky určitě přineslo na Slovensko. S příchodem zimního letového řádu totiž budou otevřeny hned čtyři nové linky ze Slovenska. Rozhodně nejzajímavější spojení je to z Bratislavy na Lanzarote, dále se jedná o linky Bratislava – Kodaň, Košice – Dublin a Košice – Vídeň.

České cestovatele by mohly zajímat i další nové linky z okolních a relativně snadno dostupných letišť. Z Vídně se začne létat do jordánského Ammánu. Z Wroclawi do Bournemouthu na jihu Velké Británie, kyperského Pafosu a italské Pisy. Z Krakova pak do Budapešti a severofrancouzského Lille.

„We ´re on top of the world“ aneb nová reklama Emirates

Letecká společnost Emirates je dlouhodobě považována za jednu ze nejkvalitnějších na světě. A toto tvrzení lze napasovat i na marketingový tým dopravce, z jehož dílny vyplul nejnovější reklamní spot. Ten byl natáčen na samotné špičce nejvyšší budovy světa, Budrž Chalífa, tyčící se do výšky 828 metrů. Roli letušky stojící na „špičce světa“ obsadila profesionální skydiverka a natáčení, které trvalo necelých 5 hodin, obstaral jediný dron. Samotný reklamní spot pak poukazuje na přeřazení Dubaje do tzv. „Amber listu“ na britském cestovatelském semaforu. Co vám budeme dále povídat, podívejte se na video sami…

Jelikož se po zveřejnění reklamního spotu objevilo mnoho spekulací, zdali zmíněná „letuška“ skutečně stála na vrcholku nejvyšší budovy světa anebo byl k natočení spotu využit „green screen“, vydala vzápětí aerolinka také video „Behind the scene“. Klobouk dolů, při pohledu na záběry nás jímá závrať.

Letem světem

 • 🛫 Další obnovená linka z Prahy povede na sever Evropy do Osla. Letecká společnost Norwegian zahájí provoz na lince Praha – Oslo již zítra, tj. v pondělí 16. srpna krátce po poledni. Trasa bude obsluhována 2× týdně, a to vždy v pondělí a pátek. V aktuální nabídce norského dopravce z Prahy tak nalezneme již tři spojení, kdy kromě Osla nabízí letenky také do Kodaně a Stockholmu.
 • 🛫 Nové přímé spojení mezi USA a Evropou zahájila aerolinka JetBlue. Americký dopravce je další leteckou společností, která se rozhodla provozovat transatlantické lety úzkotrupým letadlem Airbus A321LR. Během srpna bude JetBlue mezi letištěm JFK v New Yorku a Heathrow v Londýně létat denně, v září poté frekvenci spojení utlumí na 4 lety týdně.
 • 🛫 Aerolinka Scoot obnovila lety z Berlína do Singapuru. Nízkonákladový dopravce z jihovýchodní Asie se v úterý 10. srpna vrátil na linku z Berlína do Singapuru (s mezipřistáním v řeckých Athénách). Spojení bude v provozu 3× týdně (úterý, čtvrtek a sobota) a cestovatelé ho na základě tzv. „páté svobody“ mohou využít i pro „pouhou“ cestu z Berlína do Řecka. Chcete-li se proletět Boeingem 787 Dreamliner za pár kaček, pak je linka do Athén tou správnou volbou.

Záletník 31 aneb novinky ze světa letectví a cestování

 • 🛫 Smartwings prodloužily možnost změny termínu bez poplatku za změnu do konce letošního roku. Tuzemská aerolinka tak reaguje na stále trochu turbulentní dobu pro cestování, díky čemuž jsou všechny letenky zakoupené v síti dopravce do 31. prosince 2021 (s datem odletu taktéž do 31. prosince 2021) flexibilní. O změnu je třeba požádat min. 24 hodin před započetím prvního letu a nově vybraný let musí být realizován do 31. března 2022. Podívejte se na kompletní podmínky bezplatné změny termínu.
 • 🛫 Wizz Air přidává do své mapy destinací zbrusu novou zemi – Bahrajn. Nejčerstvější novinkou v nabídce dceřiné společnosti maďarské aerolinky, Wizz Air Abu Dhabi, bude linka z emirátu Abú Dhabí do Bahrajnu. Inaugurační let z hlavního města Spojených arabských emirátů do bahrajnské Manamy se uskuteční ve čtvrtek 9. září. Linka by poté měla být operována 3× týdně (úterý, čtvrtek a neděle). Ceny jednosměrných letenek začínají na krásné ceně 49 AED (cca 290 Kč).
 • 🛫 Wizz Air od prosince plánuje také výrazné navýšení spojení z Bosny. Ze Sarajeva přibude sedm nových linek a z Tuzly dvě. Z hlediska českých cestovatelů se vyplatí explicitně zmínit pouze tu z Tuzly do bavorského Norimberku (v provozu od 14. prosince 2× týdně – úterý a sobota).

Cestování

⚠️ Změny vstupních podmínek

Evropa

 • 🇵🇹 Azorské ostrovy zrušily povinnost absolvovat kontrolní test během pobytu. Až doposud se všichni cestovatelé, kteří pobývali na Azorských ostrovech déle než 7 dnů, museli během 6. dne podrobit kontrolnímu testu na nemoc COVID-19. Test byl sice hrazen místní samosprávou, ale byla to zkrátka nepříjemnost a komplikace. Nově tato povinnost odpadá. Více informací o podmínkách cestování na Azorské ostrovy.
 • 🇦🇹 Rakousko zpřísňuje vstupní opatření a v případě očkování bude uznávat pouze dokončený vakcinační proces. S platností od neděle 15. srpna tak již nebude možné cestovat do Rakouska pouze s potvrzením o absolvované první dávce očkování proti nemoci COVID-19. Více informací o podmínkách cestování do Rakouska.
 • 🇺🇦 Ukrajina zpřísňuje vstupní podmínky pro neočkované cestovatele. S platností od 5. srpna si všichni neočkovaní cestovatelé budou muset po příletu nainstalovat sledovací aplikaci „Vdoma“ a podstoupit další test s negativním výsledkem (lze PCR i AG) do 72 hodin od příjezdu do země. Pokud se tak nestane, musí cestovatel nastoupit do 10denní karantény. Více informací o podmínkách cestování na Ukrajinu.

Svět

 • 🇧🇸 Bahamské ostrovy změnily podmínky vstupu na své území. Nově musí negativní test před cestou (ne starší 5 dnů) předkládat i kompletně očkovaní cestovatelé (vystačí si však na rozdíl od těch neočkovaných s antigenním testem). Na druhou stranu je kompletně očkovaným jedincům odpuštěno podstupovat kontrolní test na Bahamách 5. den pobytu. Více informací o podmínkách cestování na Bahamy.
 • 🇨🇷 Kostarika zrušila povinnost dokládat uzavřené cestovní pojištění pro všechny kompletně očkované cestovatele. Více informací o podmínkách cestování do Kostariky.
 • 🇳🇿 Nový Zéland by se mohl cestovatelům otevřít na začátku roku 2022. Informace pochází z úst premiérky země, Jacindy Ardernové, které uvedla, že plně očkovaní cestovatelé z nízkorizikových zemí nebudou muset po příjezdu do karantény. Uvolnění vstupních opatření by mělo přijít během prvního kvartálu příštího roku. Uvidíme, jestli se tedy konečně dočkáme…

Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)