Záletník 26 aneb novinky ze světa letectví a cestování
11.6.2021

Záletník 26 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Nejnovější vydání našeho magazínu Záletník má trochu netradiční podobu. Namísto několika „větších témat“ si vystačí pouze s rubrikou „Letem světem“, která v dnešním díle ale nezvykle nabobtnala. Je to způsobeno zejména množstvím novinek v cestovatelské sekci. Letná turistická sezona se blíží, vstupní restrikce na území jednotlivých zemí povolují a čeští cestovatelé se mohou smát. Během uplynulých 10 dní (od vydání minulého dílu našeho magazínu) ohlásilo nové podmínky vstupu pro cestovatele z ČR rovnou 10 evropských zemí a zajímavé novinky přiletěly i z jiných kontinentů. Uvařte si ranní kávu, v klidu posnídejte a dopřejte si nálož novinek ze světa letectví i cestování. S chutí do čtení.

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Letem světem

Letectví

Veselé zprávy alias nové aerolinky stále vznikají

 • Air Montenegro zahájily provoz. Nová černohorská aerolinka poprvé vzlétla 1. června, kdy přepravila fotbalovou reprezentaci Černé Hory k přátelskému utkání s výběrem Bosny a Hercegoviny. Zahájení pravidelných letů je v plánu 10. června, kdy aerolinka začne létat na trase Podgorica – Bělehrad. Více jsme o nové aerolince psali v „Záletníku 23“.
 • Provoz brzy zahájí také Andorra Airlines. První linka tohoto dopravce bude mířit z katalánského letiště Andorra-La Seu d´Urgell do Madridu a s jejím provozem se počítá od 10. června. Aerolinka brzy plánuje také zahájení letů na Mallorcu.

Zprávy smutnější

 • Austrian Airlines vyřadily turbovrtulová letadla. Rakouský dopravce po 40 letech končí s provozem letadel Dash. Poslední komerční let letounu Dash8-Q400 se uskutečnil na lince z Vídně do Innsbrucku v pondělí 31. května – jednalo se o stroj s registrací OE-LGI. Na evropských linkách Austrianu se tak v budoucnu setkáme již jen s Airbusy A320family a Embraery E195. Více o flotile dopravce.
Záletník 26 aneb novinky ze světa letectví a cestování
Poslední let Dashe ve službách Austrianu
 • Wizz Air končí na norském vnitrostátním trhu. Poslední „domácí lety v Norsku“ uskuteční maďarský dopravce v neděli 13. června, kdy definitivně zakončí své působení na tamějším trhu lety mezi Oslem a Bergenem, Stavangerem, Tromsö a Trondheimem. Poté se z norského trhu zcela stáhne (provozoval celkem 15 vnitrostátních linek) a přesune své kapacity na jiné trhy.

Další novinky z evropského nebe

 • Belavia škrtá další destinace ve svém letovém řádu. Ještě v květnu nabízela běloruská aerolinka lety do 30 zemí ve světě, nyní jich zbylo pouhých 9 (Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie, Rusko, Izrael, Kazachstán, Turecko, Uzbekistán a Spojené arabské emiráty). Více jsme o současné situaci dopravce a jejích příčinách psali v „Záletníku 25“.
 • Iberia bude na linku z Madridu do Curychu a zpět nasazovat Airbus A350. Aerolinka pravděpodobně očekává zvýšený zájem o cestování mezi Španělskem a Švýcarskem, a proto na sobotní rotace nasadí v letním období (od 17. července do 28. srpna) širokotrupý letoun Airbus A350-900XWB namísto tradičního Airbusu A320.

Světová nebe

 • Air China vyjmula ze svého letového řádu severokorejský Pchjongjang. Z hlavního města Číny, Pekingu, se do Severní Koreje nebude létat minimálně do jara 2022.
 • Mezinárodní provoz by měl být brzy obnoven v syrském Aleppu. Linku z Aleppa do libanonského Bejrútu má v plánu již během června operovat syrská letecká společnost Chamwings.

Cestování

Cestování obecně

 • 🌍 Prodloužená platnost dokladu o prodělání nemoci na 180 dnů. Všichni cestovatelé, kteří prodělali nemoc COVID-19 během posledního půl roku, nemusí při návratu ze svého výletu do ČR řešit žádné podmínky. „Doba hájení“ byla od 1. června oficiálně prodloužena z 90 dnů na dvojnásobek. Seznam všech výjimek z povinností při návratu do ČR naleznete v našem článku.
 • 🌍 ČSA a Smartwings již nevyžadují povinný negativní test před nástupem na palubu. Oba čeští dopravci potichoučku změnily před letní sezonou své přepravní podmínky. Povinný test zůstává pouze před cestou do Egypta. Ve všech ostatních případech se podmínky přepravy dopravců řídí vstupními podmínkami cílové destinace.
 • 🌍 Návraty do 24 hodin ze sousedních zemí bez podmínek. Pokud se z Německa, Rakouska, Slovenska či Polska zvládnete v rámci svých cest vrátit do 24 hodin, nevztahují se na vás pravidla definovaná Cestovatelským semaforem. U ostatních zemí zůstává limit stanoven na 12 hodinách.

Cestování po Schengenu

 • 🇩🇰 Dánsko přeřadilo Českou republiku do žluté kategorie. Nově tak do Dánska mohou cestovat i čeští výletníci, kteří nemoc COVID-19 neprodělali či zatím nemají dokončenou vakcinaci. Ke vstupu vám postačí negativní AG test po příletu do Dánska (hrazený tamější samosprávou). Výrazně ale doporučujeme disponovat AG testem již před odletem, aby vás přílet do Dánska nemile nepřekvapil. Více informaci o vstupních podmínkách do Dánska.
 • 🇫🇷 Ke vstupu do Francie nově postačí jen antigenní test. Ten se tak stane alternativou pro doposud vyžadované PCR testy. Více informací o vstupních podmínkách do Francie.
 • 🇩🇪 Německo vyškrtlo Českou republiku ze seznamu rizikových zemí. Nově tak čeští cestovatelé mohou vyrazit do Německa bez povinnosti dokládat negativní test, registrovat se tamějším úřadům a podstupovat karanténu. Nové podmínky se ovšem nevztahují na cestovatele využívají leteckou dopravu (vč. tranzitu přes Německo). Více informací o vstupních podmínkách do Německa.
 • 🇸🇮 Slovinsko zrušilo podmínku negativního testu pro téměř všechny české cestovatele. Volné cestování mezi Českou republikou a Slovinskem (bez testu i karantény) platí pro všechny občany ČR s výjimkou těch z Moravskoslezského kraje. Ubytovací zařízení bohužel stále vyžadují některý z následujících dokladů: negativní PCR test (ne starší 48 hodin) / doklad o prodělání nemoci v posledních 6 měsících / doklad o očkování. Spaní v přírodě „na divoko“ to tedy jistí… Více informací o vstupních podmínkách do Slovinska.
 • 🇪🇸 Výrazné usnadnění cestování do Španělska. K cestě na Pyrenejský poloostrov vám nově postačí pouze negativní antigenní test. Dále Španělsko začalo uznávat i očkovací certifikáty a doklady o prodělání nemoci COVID-19. Nové cestovní podmínky se týkají pevninské části země, Baleárských i Kanárských ostrovů. Více informací o vstupních podmínkách do Španělska.

Cestování po zbytku Evropy

 • 🇨🇾 Snadnější cestování na Kypr. Středomořský ostrov také reflektoval lepšící se epidemiologickou situaci v ČR a přeřadil nás mezi oranžové země. V případě cest na Kypr si tedy nově vystačíte pouze s jedním negativním PCR testem provedeným před cestou. Výjimku pak mají kompletně očkované osoby. I na Kypr jsme pro vás v tomto týdnu ulovili letenky za prima cenu – Larnaka z Prahy za 938 Kč.
 • 🇷🇴 Cestování do Rumunska bez testu i karantény. Česká republika byla na „rumunském cestovatelském semaforu“ přeřazena do zelené kategorie. To v praxi znamená volné cestování z ČR do Rumunska, resp. stačí vyplnit registrační formulář.  Rovnou jsme pro vás ulovili levné letenky z Prahy do Bukurešti za 890 Kč.
 • 🇷🇸 Do Srbska můžete cestovat už po první dávce očkování. Povinnosti dokládat negativní test při cestě Srbska se nově vyhnou všichni, kteří mají alespoň 22 dnů po první dávce očkování. Více informací o vstupních podmínkách do Srbska.
 • 🇹🇷 Také Turecko rozšířilo možnosti, jak doložit svou bezinfekčnost. Jako alternativa PCR testu vám nyní k cestě do Turecka postačí také antigenní test, očkovací certifikát nebo doklad o prodělání nemoci. Více informací o vstupních podmínkách do Turecka.
 • 🇺🇦 Ukrajina začala při vstupu do země zohledňovat očkovací certifikáty. Plně vakcinovaní cestovatelé již nemusejí před cestou dokládat negativní test na COVID-19. Stále však platí povinnost disponovat cestovním pojištěním kryjícím výlohy spojené s případnými „COVID komplikacemi“. Více informací o vstupních podmínkách na Ukrajinu.

  Cestování do světa

  • 🇨🇴 Kolumbie zrušila podmínku dokládat před vstupem do země negativní test. Z pohledu České republiky se ovšem tato latinskoamerická země nachází na tzv. „black-listu“ – tedy seznamu zemí, kam mají čeští cestovatelé oficiálně zakázáno vyrazit.
  • 🇲🇦 Maroko se otevře zahraničním cestovatelům počínaje 15. června. Alternativou k negativnímu PCR testu před cestou (jediná podmínka vstupu) bude očkovací certifikát. Více informací o vstupních podmínkách do Maroka.
  • 🇹🇭 Thajsko se plánuje otevřít očkovaným turistům. Od 1. července by se měl v rámci pilotního projektu očkovaným cestovatelům otevřít ostrov Phuket. Kompletní podmínky vstupu i tipy na levné letenky najdete v našem článku.
  • 🇺🇿 Uzbekistán zavedl povinnou karanténu po příletu. Ze seznamu zemí, kam nyní vyrazit na dovolenou, nám vypadl Uzbekistán. Ten pro všechny přijíždějí zavedl povinnou karanténu v délce 14 dnů.

  Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

  Subscribe
  Upozornit na
  guest
  0 Komentáře
  Zpětné vazby
  Ukázat všechny komentáře
  Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)