Záletník 25 aneb novinky ze světa letectví a cestování
1.6.2021

Záletník 25 aneb novinky ze světa letectví a cestování

V rekapitulaci událostí posledního květnového týdne se náš „Záletník“ zaměří na zákaz letů běloruské aerolinky Belavia do většiny evropských destinací, sesumírujeme si výrazný nárůst nabízených spojení Ryanairu a Smartwings z pražského letiště a představíme si nového dopravce ze Spojených států amerických, který přichází s možností stornovat letenky až 15 minut před odletem. Mnoho dalších novinek z oblasti letectví i cestování na vás čeká v sekci „Letem světem“. Uvařte si dopolední kávu, posvačte a buďte v obraze. Tak s chutí do čtení.

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Aerolinku Belavia čekají krušné časy

O incidentu ze závěru minulého týdne, kdy byl letoun Ryanairu s registrací SP-RSM na trase z Athén do Vilniusu donucen přistát v běloruském Minsku, se již netřeba extra rozepisovat. Drzost diktátorského režimu prezidenta Lukašenka přesáhla všechny únosné meze a reakce členských zemí Evropské unie na sebe nenechala dlouho čekat. Již v následujících dnech se začala většina letadel běloruskému vzdušnému prostoru z bezpečnostních důvodů vyhýbat. Posléze zakázaly některé členské země (a nejen ty – přidala se také např. Ukrajina) průlety běloruskému národnímu dopravci také nad svým územím.

Záletník 25 aneb novinky ze světa letectví a cestování
Let z Istanbulu do Minsku se prodlouží o 83 minut (téměř dvojnásobný čas oproti standardní době letu)

Belavia musela obratem, prakticky ze dne na den, začít rušit spojení do evropských destinací. Celkově bylo z letového řádu vyjmuto 25 linek z Minsku, které mířily do 17 zemí na evropském kontinentu. Belavia tak byla nucena poškrtat ze své nabídky více než polovinu destinací (ještě minulý týden nabízela 40 cílových destinací).

Poslední let z Prahy do Minsku (B2862) se uskutečnil ve středu 26. května 2021. Běloruské aerolince, která do Prahy nepřestala létat ani v dobách nepřísnějších restrikcí během loňského jara a křídla jí nepřistřihla ani pandemie nemoci COVID-19, vystavilo stopku až neakceptovatelné chování vlastního prezidenta a následná adekvátní reakce evropských zemí. Doufejme, že novinář Raman Pratasevič, kvůli jehož zatčení bylo letadlo Ryanairu nuceno přistát v Minsku, bude co nejdříve propuštěn…

Ryanair a Smartwings zahajují letní sezonu v Praze

Epidemiologická situace v Evropě se lepší, letní turistická sezona se kvapem blíží a hlad po cestování obecně roste. To vše jsou aspekty, které hrají pozitivní roli v obnovování jednotlivých linek. A během prvního červnového týdne nás na Letiště Václava Havla v Praze čekají doslova žně. Největší evropský lowcostový dopravce Ryanair se vrací ve velkém stylu a od června obnoví lety do 12 destinací. Již v tomto týdnu se na jeho palubě můžete vydat do irského Dublinu, skotského Edinburghu, jordánského Ammánu, slovenských Košic, chorvatského Zadaru, na řecké ostrovy Korfu a Rhodos, do italských měst jako Bari, Bergamo, Pisa a Řím, či na oblíbenou Mallorcu. Tyto destinace tak doplní již létané Londýn, Madrid, Malagu, Marseille a Trapani. Další nové linky Ryanair rozlétá v druhé polovině června.

Nezahálí ani tuzemský dopravce Smartwings, jehož podstatnou část klientely tvoří turisté cestující s cestovními kancelářemi. Smartwings v tomto týdnu zahájí spojení rovnou do 13 nových destinací. Vesměs se jedná o populární letoviska: Burgas a Varnu v Bulharsku, Dubrovník v Chorvatsku, Cagliari a Olbii na Sardinii, řecké ostrovy: Krétu (Chania), Karpathos, Kefalonii, Lefkadu, Zakynthos, dále také Soluň a španělský ostrov Menorca. Jedinou destinací, která se charakteristice předchozích trochu vymyká je polská Varšava.

Podívejte se kompletní seznam aktuálně provozovaných linek z Prahy.

Nová americká aerolinka Breeze Airways

Ve Spojených státech amerických zahájil provoz nový dopravce. Nese název Breeze Airways a stojí za ním ostřílený David Neeleman, který stál při zrodu úspěšné aerolinky JetBlue a také brazilské letecké společnosti Azul Linhas Aéreas Brasileiras. První let nové aerolinky se uskutečnil ve čtvrtek 27. května na trase z Tampy (Florida) do Charlestonu (Jižní Karolina). Dopravce se obecně plánuje zaměřit na trasy mezi menšími americkými letišti, kde nepanuje příliš velká konkurence ze strany ostatních aerolinek. První čtyři základny Breeze Airways nalezneme právě v Tampě, Charlestonu a dále také v New Orleans (Louisiana) a Norfolku (Virginie). Z domovských letišť bude obsluhováno 12 dalších měst na celkem 39 linkách.

Záletník 25 aneb novinky ze světa letectví a cestování
Mapa destinací Breeze Airways

Jedním z trumfů, kterým plánují Breeze Airways cílit na zákazníky, je mimořádná flexibilita letenek. Cestující mohou zdarma změnit termíny svého letu, resp. zrušit letenku až 15 minut před odletem. V případě stornování letenky nebudou cestovatelům navráceny peníze přímo, ale již zaplacená částka jim bude připsána na účet u aerolinky v podobě kreditů, jimiž mohou uhradit nové letenky v budoucnu.

Letem světem

Letectví

  • ✈️ Nizozemský dopravce KLM oznámil nové linky pro zimní sezonu 2021/2022. Jedná se o Bridgetown na Barbadosu, mexický Cancún, Mombasu v Keni, Orlando na Floridě, thajský ostrov Phuket a Port of Spain ležící na ostrově Trinidad.
  • ✈️ Lufthansa bude v rámci svého letního letového řádu v roce 2022 létat také do Panama City. Přímá linka z Frankfurtu do Panamy bude obsluhována počínaje 27. březnem 2022 s frekvencí 3 letů týdně.
  • ✈️ Flotila aerolinky Aeroflot se rozrostla o první Airbus A320neo. Letoun s registrací VP-BPQ nese jméno sovětského diplomata Anatolije Dobrynina. Do konce letošního roku by měla aerolinka od výrobce převzít dalších osm letounů tohoto typu.
Záletník 25 aneb novinky ze světa letectví a cestování
Nový přírůstek do flotily Aeroflotu
  • ✈️ Kenya Airways se vrací na Malpensu. Pravidelná linka afrického dopravce z Nairobi na milánské letiště Malpensa bude obnovena po dlouhých 30 letech. Naposledy byla obsluhována v května 1991. Nově bude v provozu od 29. června do 30. září a dopravce ji plánuje létat v trojúhelníku společně s Římem jako Nairobi– Milán–Řím–Nairobi.
  • ✈️ Pegasus Airlines rozšiřují svou síť o dvě nové destinace. Turecký nízkonákladový dopravce začal nově létat z Istanbulu do ukrajinského Chersonu a také do střední Asie, kde se jeho novou destinací stalo město Šymkent (třetí nejlidnatější město v Kazachstánu).

Cestování

  • 🌍 Chorvatsko – volné cestování už po první dávce vakcíny. K cestě do „Mekky českých turistů“ nově bude stačit doklad o absolvované první dávce očkování proti nemoci COVID-19, od jejíž aplikace uplynulo minimálně 22 dní. Více informací o vstupních podmínkách do Chorvatska.
  • 🌍 Řecko začne za účelem vstupu akceptovat doklad o prodělané nemoci. Řecko upravilo podmínky vstupu a kromě negativního PCR testu či očkovacího certifikátu začne uznávat i doklad o prodělané nemoci (v období 2 až 9 měsíců před vstupem do země). Více informací o vstupních podmínkách do Řecka.
  • 🌍 Tunisko zrušilo povinnou karanténu po příjezdu. Nastoupit do 7denní karantény po příjezdu zakončené PCR testem nemusí všichni cestovatelé, kteří se prokáží dokladem o kompletním očkování nebo předloží doklade o prodělané nemoci. Více informací o vstupních podmínkách do Tuniska.
  • 🌍 Celkem 12 změn přinesla nejnovější aktualizace Cestovatelského semaforu. Všechny změny jsou navíc pozitivní, díky čemuž se usnadnily návraty z mnoha zemí Evropské unie.

Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)