Záletník 97 aneb novinky ze světa cestování a letectví
11.6.2023

Záletník 97 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa opět vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 97. Dnes se podíváme na množství novinek z České republiky: nové linky do Madridu i Tirany nebo plány na obrodu Českých aerolinií. Zabrousíme samozřejmě také za hranice naší kotliny – Wizz Air mění pravidla pro online check-in, Riyadh Air představil své první letadlo, Turkish Airlines přidávají nové destinace a zajímavá možnost se naskytne fanouškům letectví v Karibiku.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Tento týden se moc zajímavých zpráv, týkajících se výhradně cestovatelů, neurodilo. Jediná novinka oznamují zrušení všech vstupních podmínek, zaváděných v souvislosti s pandemií nemoci „COVID-19“, k nám doputovala z Nepálu. Tato destinace, oblíbená zejména mezi milovníky horské turistiky, k 30. květnu 2023 zrušila povinnost předkládat před cestou do země očkovací certifikát nebo negativní PCR test. Více informací o cestách do Nepálu se dočtete v našem průvodci „Koronavirus v Nepálu“.

Stále pro vás také udržujeme aktualizovaný seznam zemí, do nichž je možné cestovat bez omezení, která přinesla pandemie nemoci „COVID-19“. Už můžeme s klidem říci, že se jedná o většinu světa. 🙂

A pokud vás spíše zajímá, kdo ještě stále nechává klacky pod nohami cestovatelů, mrkněte se do tohoto seznamu zemí, do nichž lze cestovat pouze s testem nebo očkováním.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Dvě nové linky z Prahy do Tirany

Viva la Tirana! Jestli se v posledních dnech zraky českých cestovatelů upřely k některé evropské destinaci, pak je to Albánie a její hlavní město Tirana. Přímé spojení do této balkánské destinace nám na pražském Letišti Václava Havla (PRG) zoufale scházelo. To se však již brzy změní! Ryanair začne s příchodem zimního letového řádu létat na trase mezi Prahou a Tiranou (TIA) 2× týdně (vždy v úterý a sobotu). S příchodem letního letového řádu 2024 ho napodobí také konkurenční Wizz Air (3 lety týdně – pondělí, středa, pátek)! Více informací o dvou čerstvých novinkách (vč. letového řádu či cenách letenek) se dočtete v našim speciálních magazínových článcích.

Obě aerolinky nově nabídnou také přímé lety do Albánie z polského Krakova (KRK), který je domovským letištěm pro některé cestovatele z Moravskoslezského kraje. Zahájení letů prakticky kopíruje letového řády z Prahy.

České aerolinie obnoví linku z Prahy do Madridu

České aerolinie by pomalinku mohly začít vstávat z popela. Zatímco v současnosti pravidelně létají pouze na jedné jediné lince – každý den z Prahy do Paříže (CDG), tak již v závěru června počet destinací v nabídce zdvojnásobí. Počínaje 29. červnem 2023 se totiž vrátí na linku do Madridu, kam budou létat 2× týdně (čtvrtek a neděle). Na trase do španělského hlavního města budou o zákazníky bojovat s Iberií (lety každý den) a Ryanairem (3× týdně – středa, sobota, neděle).

Podrobnější informace o staronovém lince ČSA z Prahy do Madridu naleznete shrnuté v našem magazínu.

ČSA si v příštím roce pronajmou další letadla

Letošní oslava stého výročí založení Českých aerolinií by se přeci jen mohla nést ve veselejším duchu, než bychom ještě loni očekávali. Před pár dny totiž český národní dopravce uzavřel smlouvu o dlouhodobém pronájmu čtyř letadel typu Airbus A220-300 s americkou leasingovou společností ALC (Air Lease Company). Zapůjčená letadla budou do flotily aerolinky nasazena v kalendářním roce 2024 a výrazně tak zvýší její operační možnosti, vždyť v současné době jeden z nejstarších evropských dopravců disponuje pouhou dvojicí Airbusů A320. Doufejme, že se v následujících měsících dočkáme v podání ČSA zajímavého rozšíření sítě obsluhovaných destinací.

V Karlových Varech byla zahájena letní sezona

Na nejzápadnějším letišti v České republice byla konečně zahájena letní sezona 2023. V neděli 4. června z letiště odletěl charterový let cestovní kanceláře Čedok, který turisty dopravil na řecký ostrov Kréta do Heraklionu (HER). Stejná cestovní kancelář v letošní sezoně nabídne také lety do turecké Antalye (AYT), a to od 14. června. O pár dnů později, od 18. června, bude možné letět také do bulharské Varny (VAR) díky charterovému lety cestovní kanceláře Alexandria.

Kompletní informace o nabízených spojení z letiště Karlovy Vary (KLV) najdete v našem speciálním přehledu.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Wizz Air zkracuje dobu pro online check-in

Maďarská nízkonákladová aerolinka Wizz Air v tichosti zkrátila dobu pro provedení odbavení online formou. Zatímco doposud se stále možné provést bezplatné odbavení v časovém okně 48 – 3 hodiny před plánovaný časem odletu, nově se bude online check-in otevírat 24 hodin před odletem. Změny vstoupí v platnost v pondělí 12. června 2023. Letecká společnost tímto zpřísněním kopíruje svého největšího konkurenta v podobě Ryanairu, který dobu pro odbavení zdarma zkrátil již v roce 2021. Cestovatelé, kteří si společně s nákupem letenek vyberou i konkrétní sedadlo budou stále moc odbavené provést až 30 dnů před cestou.

Riyadh Air představil své první letadlo

Nová saúdskoarabská letecká společnost Riyadh Air, jejíž vznik v březnu pompézně oznámil tamější korunní prince Muhammad bin Salmán, představila vzhled svého prvního letounu. Nová aerolinka by v horizontu cca 10 let ráda ukousla výrazný podíl tranzitních cestujících, kteří doposud létají via Blízký východ s Emirates, Etihad Airways nebo Qatar Airways. Že její plány nejsou, díky takřka neomezeným finančním možnostem saúdské královské rodiny, žádnou fabulací ukázala nedlouho po oznámení svého vzniku, když u amerického výrobce letadel Boeing objednala 39 letadel typu 787-9 Dreamliner a zároveň uzavřela opci na dalších 33 letadel stejného typu (více jsme o těchto bujarých nákupech psali v magazínu Záletník (87)).

Aerolinka plánuje zahájit provoz v roce 2025. První livery, vycházející z kombinace levandulové (symbolizuje saúdskou pohostinnost) a modré barvy, bylo již představeno, zatímco druhá varianta bude údajně odhalena v závěru letošního kalendářního roku. Fanoušci letectví budou mít první možnost shlédnout letadlo nového dopravce na Pařížského aerosalonu konaném od 19. do 25. června 2023. Schválně, jak se vám kabát Dreamlineru v barvách Riyadh Air líbí? 🙂

Novinky u Turkish Airlines

Turkish Airlines se vrací do Ósaky a navýší počet letů do Tokia. Turecký letecký dopravce pustil do prodeje letenky na obnovené lince s cílem v japonské Ósace (KIX), kam by měl opětovně začít létat od 12. prosince 2023 (4 lety týdně provozované Boeingem 787-9 Dreamliner). Počínaje 14. prosincem také navýší počet letů z Istanbulu (IST) na tokijské letiště Narita (NRT). Na této lince momentálně nabízí 3 lety týdně. Od prosince počítá dokonce s každodenním spojením.

Turkish Airlines začnou létat také do Detroitu. Další novou destinací v nabídce turecké aerolinky se stane americký Detroit (DTW). První let na této nové lince se uskuteční 15. listopadu 2023 a letový řád počítá s trojicí letů týdně.

Letem světem

Flydubai zvýší počet letů z Krakova (KRK) do Dubaje (DXB). V období mezi 23. červnem a 7. zářím nabídne cestovatelům hned dva lety denně. Jedná se o zdvojnásobení kapacity, neboť původně dopravce počítal s jednou prázdninovou rotací každý den. Pár letů bude přitom vypravován nedlouho po sobě – odlet prvního spoje je naplánován na 12:10 a druhý odletí jen od 40 minut.

Nepal Airlines obnoví lety do vzdáleného zahraničí. Nepálská národní letecká společnost by se po mnoha letech mohla vrátit na dálkové zahraniční linky. Od 21. června 2023 by měla zahájit provoz na pravidelném spojení z Káthmándú (KTM) do Sydney (SYD). Definitivní posvěcení nové linky, které povede přes Singapur (SIN), kde proběhne mezipřistání Airbusu A330-200, zatím visí na zisku potřebných povolení od australských úřadů.

Virgin Atlantic spustil prodej letů po Karibiku. Britský dopravce nově umožní letět na křídlech svého Airbus A330-300 také na krátkých letech uvnitř karibského regionu. Otevřeny byly rezervace letů z Barbadosu (BGI) na Grenadu (GND) – 2 lety týdně (úterý a sobota), a také na souostroví Svatého Vincence a Grenadiny (SVD) – 2 lety týdně (středa a neděle). Cenově na těchto krátkých trasách zatím směle konkuruje lokálním dopravcům jakými jsou Caribbean Airlines nebo InterCaribbean Airways (ceny jednosměrných letenek vychází na 3-4 tisíce Kč).

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník: Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)