Záletník 109 aneb novinky ze světa cestování a letectví
24.9.2023

Záletník 109 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa opět vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 109. Dnes nás opět čekají čistě letecké aktuality, kterých ale tradičně nebude málo! Nová linka z Prahy do Moldavska. Z Českých Budějovic se bude létat do Egypta. Smartwings obnovily spojení do Dubaje. SalamAir začne létat do Mnichova. Smráká se nad aerolinkou Air Belgium. Nové destinace představila německá Lufthansa. Emirates začaly spolupracovat s Maldivianem, díky čemuž nabídnou více destinací na Maledivách. A samozřejmě i mnoho dalších novinek.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Praha opětovně získá spojení s Kišiněvem

Po zastavení letů aerolinek Air Moldova i Wizz Air je momentálně trasa mezi Prahou a Kišiněvem bez přímého leteckého spojení. To by se mělo změnit od jara příštího roku. Moldavský nízkonákladový dopravce FlyOne si totiž rozvzpomněl na své plány týkající se vstupu na tuto trasu. Původně na lince měl létat již od letošního června, nicméně zůstalo pouze u oznámení a k realizaci spojení nikdy nedošlo. Nyní dopravce přichází s druhým pokusem, který je anoncován na 1. dubna 2024. Spojení z Prahy (PRG) do Kišiněva (KIV) by mělo být v provozu 2× týdně (pondělí a pátek) až do poloviny září.

Více informací o této novince jsme pro vás shrnuli v našem magazínovém článku.

Čedok nadále expanduje v Českých Budějovicích

Nově otevřené letiště v Českých Budějovicích (JCL) zažívá skutečně boom! Zájem o cestování z jižních Čech překvapil cestovní kancelář natolik, že se rozhodla přidat další novou destinací již od zimní sezony 2023/2024. Počínaje únorem příštího roku se z Českých Budějovic bude jednou týdně létat do egyptského letoviska Taba (TCP), které leží v Akabském zálivu (Rudé moře). Taba je přitom velmi atraktivní základnou i pro aktivnější turisty, neboť je z ní možné podniknout výlety do sousedního Izraele či dokonce Jordánska.

Podrobněji se tématu věnujeme ve speciálním magazínu.

Smartwings obnovily lety z Prahy do Dubaje

Tuzemská letecká společnost Smartwings po letní pauzu obnovila provoz linky z Prahy (PRG) do Dubaje (DXB). Znovuzahájení letů na této trase připadlo na pátek 22. září 2023 (let QS1200). Aerolinka nabídne cestovatelům každodenní spojení do Spojených arabských emirátů, přičemž s pravidelnými lety počítá až do začátku června příštího roku. Na trase jí tradičně konkurují dva dopravci z Perského zálivu, a to aerolinky Emirates a Flydubai – obě taktéž nabízí lety každý den.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Aerolinka Air Belgium hlásí problémy a zastavuje své lety. Belgická letecká společnost pozastavila prodej letenek a k 3. říjnu 2023 plánuje zastavit také provoz všech pravidelných letů (ten poslední se uskuteční na lince mezi Bruselem a Johannesburgem). Dopravce zároveň požádal soud o ochranu před věřiteli. Během této doby by mělo dojít k reorganizaci, která by ho měla zachránit před bankrotem. Ve flotile dopravce aktuálně nalezneme dohromady deset letadel, která by v budoucnu měla být využívána čistě na provoz nákladních letů či ACMI pronájmy.

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet obnoví lety z Berlína na ostrov La Palma (SPC). Spojení, které dopravce naposledy obsluhoval v červnu 2022, bude obnoveno od 8. listopadu 2023. Aerolinka na lince počítá se dvěma rotacemi týdně (středa a sobota), které jsou vypsány až do závěru března 2024. Linka z Berlína je navíc jedinou trasou, již bude easyJet z letiště poblíž města Santa Cruz de la Palma nabízet. Další relevantní spojení na tento ostrov, z pohledu českých cestovatelů, nabídnou Condor a Marabu Airlines při odletech z Mnichova (MUC).

Španělská nízkonákladová aerolinka Volotea zahájí lety na Britské ostrovy. Zcela první destinací tohoto dopravce na území Velké Británie se stane londýnské letiště Gatwick (LGW). Provoz na pravidelné lince ze Štrasburku (SXB) bude zahájen ve čtvrtek 9. listopadu. V plánech aerolinky figurují dvě rotace týdně (čtvrtek a neděle), na něž budou nasazována letadla Airbus A319/A320. Do budoucna se dá jistě očekávat, že na první spojení letecká společnost naváže i oznámením dalších nových linek ze svých základen ve Francii, Itálii a Španělsku.

Letem z Evropy do Asie

SalamAir do své sítě přidává bavorský Mnichov. Po veletočích se zavíráním a opětovným otevíráním linky z Prahy (PRG) do Maskatu (MCT) v podání ománské aerolinky SalamAir, jimž jsme se věnovali v magazínu Záletník (107), tu máme další expanzivní novinku od tohoto dopravce. S příchodem zimního letového řádu zamýšlí aerolinka zahájit provoz na lince mezi hlavním městem Sultanátu Omán a nedalekým Mnichovem (MUC). Dle rezervačního systému dopravce se inaugurační let na nové lince uskuteční v sobotu 28. října 2023. Vypsány jsou dvě rotace týdně (středa & sobota).

Letem z Evropy do Afriky

Egyptská aerolinka Nile Air začne létat do Německa. První přímá trasa této severoafrické letecké společnosti k našim západním sousedům povede z Káhiry (CAI) do Kolína nad Rýnem (CGN). Dva lety týdně (úterý a neděle), na něž budou nasazovány Airbusy A320, jsou v rezervačním systému společnosti vypsány od 15. října 2023. Kolín nad Rýnem bude pro dopravce, který se primárně zaměřuje na konektivitu Egypta se Saúdskou Arábií a dalšími okolními zeměmi, druhou destinací na evropském kontinentu (po švédském Stockholmu).

Letem z Evropy do Ameriky

Nové linky do USA v příštím roce otevře Lufthansa. Z největšího německého letiště ve Frankfurtu (FRA) se bude nově létat do Minneapolis (MSP) – 5× týdně od 4. června 2024, a Raleighu-Durhamu (RDU) – také 5× týdně počínaje 6. červnem. Na nové spojení se mohou těšit také v Mnichově (MUC), odkud začne dopravce nabízet přímé lety do západoamerického Seattlu (SEA) – denně od 30. května 2024.

Letem světem

Emirates uzavřely interliningovou dohodu s aerolinkou Maldivian. Navázání užší spolupráci mezi oběma leteckými dopravci v praxi přinese možnost na jednu letenky nakombinovat cestu až na konkrétní atol, kde budou cestovatelé trávit vlastní dovolenou. Domácí Maldivian totiž nabízí z Malé (MLE) pravidelné lety na celkem 15 lokálních letišť.

Letecká společnost Flydubai začne létat do keňské Mombasy. Nízkonákladová aerolinka z Perského zálivu rozšíří svou síť destinací  ve východní Africe o druhé největší město v Keni ležící na pobřeží Indického oceánu od 17. ledna 2024. Na nové lince z Dubaje (DXB) do Mombasy (MBA) se bude létat 4× týdně (pondělí, středa, pátek, neděle) Boeingem 737 MAX 8. Flydubai se tak pouští do přímého souboje s domácími Kenya Airways, kteří na této trase létají taktéž právě ve středu/pátek/neděli.

Nové letiště v Káhiře – Sphinx získalo dalšího zahraničního dopravce. Od 28. října 2023 začne na letiště (SPX), ležící na západním předměstí egyptské metropole (poblíž nekropole v Gíze), létat také nízkonákladová aerolinka Flydubai. Pravidelné spojení z Dubaje (DXB) bude cestovatelům k dispozici každý den. Pro aerolinku se bude jednat o druhou linku do Egypta, neboť aktuálně již létá z Dubaje do Alexandrie (HBE) na pobřeží Středozemního moře.

V roce 2024 začne Lufthansa létat také z Mnichova do Hongkongu a Johannesburgu. V případě východoasijské metropole (HKG) se počítá s každodenním spojením od 31. března 2024. Nová linka do Jihoafrické republiky (JNB) bude v provozu od 3. června 2024 s frekvencí letů 3× týdně (pondělí, čtvrtek a sobota). Novinkou je také prodloužení zimních linek z Německa do Indie – z Frankfurtu do Hajdarábádu (HYD) a z Mnichova do Bangalore (BLR) – i do letních měsíců.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)