Kabinové zavazadlo je čím dál častěji tím jediným, co si na své cesty můžeme zadarmo vzít. Volba dobrého zavazadla je proto důležitá. Jak ale takové zavazadlo najít? Pokračujte ve čtení článku jak vybrat kabinové zavazadlo.
Maximální velikost
Při výběru kabinového zavazadla je nutné jako první hledět na rozměry. Na jednu stranu nesmíme překročit maximální povolenou velikost, kterou zvlášť nízkonákladové aerolinky pečlivě hlídají. Na druhou stranu se chceme maximální povolené velikosti co nejvíce přiblížit, aby se nám pak do zavazadla vešlo vše potřebné.
Každá aerolinka má nastavenou maximální povolenou velikost kabinového zavazadla jinak. Vždy ale vychází z toho, že se zavazadlo musí vejít do úložných schránek nad hlavami cestujících. Ty nejlacinější aerolinky, jako Ryanair a Wizz Air, dělí kabinová zavazadla do dvou kategorií. Velká kabinová zavazadla jsou ta, která se vejdou do úložných schránek a jejich přeprava je zpoplatněná. Malá kabinová zavazadla jsou ta, která se vejdou pod sedačku před vámi a jsou zdarma. Lepší aerolinky dovolují vzít si na palubu letadla jedno velké a jedno malé příruční zavazadla, a to zadarmo.
Maximální povolenou velikost kabinového zavazadla u jednotlivých aerolinek najdete na jejich webových stránkách anebo rychle a přehledně v našem archívu aerolinek. Tady pár příkladů pro představu:
🎒 ČSA: 55 × 45 × 25 cm; k některým tarifům navíc osobní taška zdarma
🎒 EasyJet: 56 × 45 × 25 cm (do 10. 2. 2021; poté 45 × 36 × 20 cm)
🎒 Emirates: 55 × 38 × 20 cm
🎒 KLM: dvě příruční zavazadla – 55 × 35 × 25 cm a 40 × 30 × 15 cm
🎒 Lufthansa: dvě příruční zavazadla – 55 × 40 × 23 cm a 40 × 30 × 10 cm
🎒 Norwegian: dvě příruční zavazadla – 55 × 40 × 23 cm a 33 × 25 × 20 cm
🎒 Qatar Airways: 50 × 37 × 25 cm
🎒 Ryanair: 40 × 25 × 20 cm, větší příruční zavazadlo pouze po zakoupení Priority
🎒 Smartwings: 56 × 45 × 25 cm; k některým tarifům navíc osobní taška zdarma
🎒 Turkish Airlines: 55 × 40 × 23 cm
🎒 Wizz Air: 40 × 30 × 20 cm; větší příruční zavazadlo pouze po zakoupení Wizz Priority
Ideální velikost
Je dobrý nápad koupit si kabinové zavazadlo, které odpovídá maximální povolené velikosti u většiny aerolinek. Co třeba 55 x 35 x 20 cm? Létáte-li často s low-cost aerolinkami jako je Ryanair a Wizz Air a nechcete utrácet peníze za Priority, kupte si batůžek anebo brašnu s rozměry 40 x 25 x 20 cm.
Aerolinky také určují maximální povolenou hmotnost kabinového zavazadla. Ta se pohybuje od 7 kg až do neomezené hmotnosti s podmínkou, že musíte kabinové zavazadlo sami unést a bez pomoci jej uložit do schránky. Maximální povolenou hmotnost řešíme spíš při balení do kabinového zavazadla než při výběru kabinového zavazadla, nicméně zakoupení odlehčeného kabinového zavazadla je chytrým krokem.
Batoh nebo kufr?
Druhou věcí, kterou je potřeba promyslet při výběru kabinového zavazadla, je kam budeme cestovat a jaké kabinové zavazadlo se nám tam bude hodit. Do města kufr a do přírody batoh? Není to tak jednoduché.
Turistický batoh je pohodlný na zádech a dá se s ním rychle a jednoduše pohybovat. Oblečení se v něm ale pomačká a cennosti nejsou ochráněné proti rozbití. Turistický batoh bývá příliš vysoký a zbytečně úzký oproti maximální povolené velikosti příručního zavazadla. Kufr na kolečkách odlehčí zádům. Oblečení v něm vydrží krásně vyžehlené a cennosti jsou chráněné skořepinou kufru. Celodenní trajdání po městě, vynášení do schodů, když chybí výtah, a drncání po staré dlažbě ale není to pravé ořechové. O pohybu po pláži nebo po horách nemluvě. Kufr je navíc díky madlu a kolečkům těžší než batoh. Kompromisem může být palubní batoh, jehož rozměry jsou inspirované maximální povolenou velikostí kabinového zavazadla. Tyto batohy bývají často zpevněné a vybavené bočním zipem, takže ochrání cennosti a k oblečení se dostaneme bez přehrabování. Palubní batohy bývají také slušivější než ty turistické. Nejsou ale stavěné pro dlouhé treky v extrémních podmínkách.
Závěr? Do města anebo k moři, kde budete zůstávat po celou dobu dovolené v jednom hotelu, do kterého pojedete z letiště taxíkem, si vezměte kufr. Do města anebo k moři, kde budete kočovat z místa na místo a z letiště se hned vydáte za dobrodružstvím, berte palubní batoh. Do hor anebo kamkoliv jinam, kde budete podnikat dlouhé treky, doporučujeme vše sbalit do turistického batohu.
Naše oblíbená zavazadla
Náš tým Zaleťsi dal hlavy dohromady a sepsal pro vás seznam oblíbených zavazadel, která prošla zátěžovou zkouškou několika let intenzívního a extrémně dobrodružného cestování. Nechte se inspirovat!
Batoh Osprey Farpoint
Začneme hned tím nejlepším. Začneme batohem, který si na cesty kdysi pořídila jedna naše lovkyně levných letenek a teď už jej máme díky její chvále skoro všichni. A všichni chválíme. Farpoint milujeme, protože je skvělým kompromisem mezi trekovou krosnou a palubním batohem. Jeho rozměry (53 × 33 × 25 cm) jsou o něco širší a o něco nižší než u trekové krosny, tím využívá maximální povolenou velikost kabinového zavazadla naplno. Vejde se do něj 40 l i když na to vůbec nevypadá, díky tomu se nám jej podařilo propašovat i k Wizz Airu a Ryanairu bez zakoupení Priority a tudíž bez nároku na velké kabinové zavazadlo.
Líbí se nám, že lze celý batoh otevřít zepředu jako kufr, takže si z něj můžete cokoliv vyndat bez přehrabování a mačkání ostatního oblečení. Zároveň je to ale outdoorový batoh stavěný na lehčí tůry, díky bedernímu a hrudnímu pásu a zádům vystlaným pěnou je pohodlný. Všechny popruhy jde schovat a zapnout pod klopu, takže nebudou překážet, kdybyste batoh odbavovali. Má také vychytávky jako tajnou kapsičku na ukrytí peněz a kompresní popruhy. Rádi bychom napsali i nějakou negativní kritiku, ale žádnou nemáme!
Batoh Osprey Farpoint kupte za 3 299 Kč na pod7kilo.cz
Batoh Osprey Fairview je dámskou verzí tohoto batohu, kupte jej za stejnou cenu na pod7kilo.cz
Batoh CabinZero Classic
Nechcete se promenádovat kolem Eiffelovky s turistickou krosnou? Chápeme, chce to něco více městského. Slyšeli jste už o CabinZero? Tahle značka se věnuje jen a pouze palubním batohům a tak je ve svém oboru mistrem. Jednoduchý batoh má rozměry 45 × 31 × 20 cm a objem 36 l, což je více než dost na několik dnů až týdnů. Váží přitom pouhých 760 g, pírko! I tento batoh se dá otevřít jako kufr, takže žádné hledání a přehrabování. Dá se koupit v mnoha barvách a designech, nás zaujal tenhle cestovatelský speciál. 🙂
Nebudeme vám ale mazat kolem huby med, CabinZero má i své stinné stránky. Není moc pohodlný, zvlášť když ho nacpete k prasknutí. Chybí nám také vnější kapsa na pití a další nezbytnosti. Shrňme to tak, že do přírody se nehodí, ale na víkendový eurotrip je to parádička.
Batoh CabinZero Classic kupte za 1 540 Kč na bagalio.cz
Batoh CabinZero Classic MINI
Menší bráška batohu CabinZero Classic. Jeho rozměry 39 x 29,5 x 20 cm odpovídají rozměrům MALÉHO příručního zavazadla, vejde se pod sedačku v letadle. Je to jasná volba, pokud často létáte s Wizz Airem. Maximální povolenou velikost u Ryanairu sice o 4,5 cm překračuje, nikdy jsme s tím ale neměli problém. Kdybyste náhodou narazili na striktnější letištní personál, stačí vyndat jeden svetr a batoh trochu zmáčknout. No problem.
CabinZero Classic MINI má obdobné výhody a nevýhody jako jeho větší brácha. Také se šije ve velké škále barev.
Batoh CabinZero Classic MINI kupte za 1 410 Kč na bagalio.cz
Batoh Quechua
Baťůžkáři rádi šetří a batoh dražší než letenka pro ně může být nedostupným zbožím. Proto tady máme ještě tip na baťůžek od Decathlonu, konkrétně Quechua NH100. Stojí dvě kilča a to je fakt super.
Je to batůžek na nenáročnou turistiku, nikoliv palubní batoh. Na chození po horách anebo po městě je fajn, ale jeho rozměry nejsou ideální. Měří 47 x 24 x 14 cm, svou výškou přesahuje povolené maximum (ale nebojte, u takhle malého batůžku to nikdo zkoumat nebude). Jeho objem (20 l) je přesto o třetinu menší než u batůžku CabinZero MINI (28 l). Jenže za ty prachy? No neberte to.
Batoh Quechua kupte za 249 Kč na decathlon.cz
Kufr Travelite Elbe
Výběr palubního kufru je jednodušší, než výběr batohu. Nepřeberné množství značek je vyrábí v těch správných rozměrech a dobré kvalitě, takže takřka nejde sáhnout vedle. My třeba máme dobrou zkušenost s kufříkem Travelite Elbe, který je jednoduchý designem a extra odolný. Už několikrát jsme ho nechali odbavit a ve zdraví přežil neopatrné zacházení nakladačů zavazadel. Palec nahoru za integrovaný TSA zámek. To je takový, který mohou pracovníci letiště svým master klíčem otevřít a obsah kufru zkontrolovat, v opačném případě by museli zámek rozštípnout a kufr otevřít násilím. TSA zámek poznáte podle symbolu červeného diamantu.
Kufr je skořepinový a o rozměrech 55 × 40 × 20 cm. U většiny aerolinek je OK, u pár z nich (Emirates, KLM, Qatar Airways…) přesahuje o několik málo centimetrů. Toto jsou ale aerolinky na úrovni a pár centimetrů navíc nikdy (nikdy neříkej nikdy?) neřeší. Objem kufru je 37 l a hmotnost 2,5 kg. My jsme s ním naprosto spokojení.
Kufr Travelite Elbe kupte za 2 183 Kč na Mall.cz.
Kufr Aerolite
Kufr Aerolite T-9515/3-S má oproti předchozímu kufru několik výhod i nevýhod. Je lehčí, váží pouze 1,8 kg a tím patří mezi nejlehčí kufry vůbec. Zároveň je o něco menší, 55 × 35,5 × 20 cm, a díky tomu si jej budete moci vzít na palubu u 99,9 % aerolinek. Objem je 34 l.
Kufr má bohužel jen dvě kolečka místo čtyř, to je pro odlehčení a zároveň co nejlepší využití úložného prostoru kufříku. Při dobíhání letadla na poslední chvíli vám ale tenhle kufřík sníží šance. Textilní kufr je navíc méně odolný než kufr skořepinový, TSA zámek chybí. Budete-li mít kufr ale vždy u sebe jako kabinový, je to ideální společník na cesty.
Kufr Aerolite kupte za 1 595 Kč na pod7kilo.cz
A jaký je váš oblíbený batoh nebo kufr? Podělte se s ostatními cestovateli v naší diskuzi. 🙂
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu